آسیاتل

بازدید: 30

تأسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اتریش در دستور کار

منبع : صدا و سیما کد خبر: 801041
رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در نشست با سفیر اتریش در تهران،‌ انتقال فناوری ، همکاری‌های آموزشی، بهداشتی و محیط زیستی را از اولویت‌های اتاق ایران برای توسعه همکاری‌ها با اتریش بیان کرد.

تأسیس اتاق بازرگانی  مشترک ایران و اتریش در دستور کاربه گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران گفت : در میان کشورهای اتحادیه اروپا رابطه ایران با اتریش از گذشته رابطه خاصی بوده و اتریش هم نگاه ویژه ای به ایران داشته است؛ در دوران تحریم نیز که ما دچار محدودیت های بسیاری بودیم، رابطه ما با اتریش برقرار بود.
غلامحسین شافعی از سفر روسای اتاق های بازرگانی سراسر کشور به اتریش خبر داد و گفت: اتاق های بازرگانی دو کشور هم از گذشته تاکنون رابطه نزدیکی داشته اند و هفته آینده هیئتی شامل روسای اتاق های سراسر کشور به اتریش سفر می کنند.
به باور رئیس اتاق ایران سفر روسای اتاق های سراسر کشور به اتریش، یک اتفاق مهم و کم نظیر و به این معنی است که همه ظرفیت اتاق های بازرگانی به اتریش سفر می کنند.
شافعی با تأکید بر لزوم تشکیل اتاق های مشترک ایران-اتریش و اتریش- ایران گفت: بعد از بازگشت از سفر اتریش، تشکیل اتاق مشترک ایران-اتریش را دنبال می کنیم.
شافعی گفت : زمینه های همکاری ما با اتریش زمینه هایی متنوع است. رد پای شرکت های اتریشی همیشه در ایران بوده است و فعالان اقتصادی هم خاطرات خوبی از روابط خود با اتریشی ها دارند.
رئیس اتاق ایران همچنین همکاری های سه جانبه را از دیگر زمینه های همکاری میان ایران و اتریش بیان کرد و گفت: ایران در منطقه قفقاز، آسیای مرکزی، عراق و افغانستان حضور قابل توجهی دارد و بر اقتصاد این مناطق هم تأثیرگذار است. می توانیم در این کشورها همکاری سه جانبه داشته باشیم.
وی افزود : بعد از برجام بزرگ ترین هیئت اقتصادی با 200 نفر از اتریش به ایران آمد و از ایران هم هیئتی 120 نفره به اتریش رفت که این موضوع به لحاظ کمیت و کیفیت در میان کشورهای اروپایی شاخص بود.

خط اعتباری یک میلیارد دلاری اتریش

سفیر اتریش در ایران هم در نشست با رئیس اتاق ایران گفت: روابط ایران و اتریش به 800 سال قبل و اعزام دیپلمات ها میان دو کشور به 500 سال قبل برمی گردد و اتریش از اولین کشورهای اروپایی است که با ایران ارتباط برقرار کرده است.
اشتفان شولتز از اهداف مهم خود در مدت حضور در ایران را افزایش مبادلات تجاری به میزان قبل از تحریم ها بیان کرد و گفت: ایران قبل از تحریم ها دومین شریک تجاری اتریش خارج از منطقه اروپا بود و بسیار امیدوارم تا پایان دوره مأموریتم رابطه ایران و اتریش را به این حد برسانم.
سفیر اتریش در ایران همچنین از سفر رئیس جمهور روحانی در آینده ای نزدیک به اتریش خبر داد و گفت: یکی از تصمیم های وزیر خارجه ما اعزام قائم مقام وزیر خارجه اتریش به ایران برای فراهم کردن مقدمات سفر رئیس جمهور روحانی به اتریش بود.
به گفته شولتز، گام مهم دیگر در روابط ایران و اتریش، اختصاص خط اعتباری یک میلیارد دلاری اتریش برای همکاری با ایران بوده است که نه تنها یک علامت مثبت به سرمایه گذاران اتریشی بلکه به تمام اروپاست.
سفیر اتریش در ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: تکیه اصلی اقتصاد اتریش نه متکی به نفت و مواد خام اولیه بلکه متکی بر شرکت های کوچک و متوسط است؛ شرکت هایی که جایگاه خود را در فضاهای بین المللی پیداکرده اند و اتریش می تواند شریک قابل اعتمادی برای ایران درزمینه شرکت های کوچک و متوسط باشد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اژه‌ای: بازنشسته نشده‌ام/ مردم فعالیت بازنشستگان را گزارش دهند

اژه‌ای: بازنشسته نشده‌ام/ مردم فعالیت بازنشستگان را گزارش دهند

تبلیغات

آسیاتک حمایت