آسیاتک

بازدید: 16

وضع اسفناک روهینگیایی‌‌های به دام افتاده در میانمار

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 800397
خبرنگار اسکای‌نیوز از نزدیک درباره شرایط وخیم مسلمانانی که در ایالت راخین به دام افتاده‌اند، گزارش داد.


گزارشی از وضع اسفناک روهینگیایی  های به دام افتاده در میانماربه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از گاردین، «الکس کرافورد» خبرنگار اسکای نیوز گزارشی از وضع مسلمانان روهینگیا که از ایالت راخین فرار کرده اند اما به بنگلادش نرسیده اند و در ساحل «دانگ خالی سائور» گرفتار شده اند، منتشر کرد.

او در این گزارش نوشت: وحشت آورترین صدایی که به گوش می رسد صدای ناله و شیون است. ناله ای که از کنار مسلمانان روهینگیا که عبور می کنیم آن را می شنویم. آنها قادر نبوده اند از خشونت های ارتش میانمار به بنگلادش فرار کنند زیرا خطر روبرویی با سربازان و رفتن روی مین هایی که در زمین قرار دارند در کمین آن ها ست. به همین دلیل تنها راه باقی مانده را انتخاب کرده اند و به سمت سواحل «مائونگدا» در ایالت راخین رفته اند تا به دریا رسیده اند و در آنجا متوقف شده اند.

 ما با یک قایق ماهیگیری بنگلادشی به ساحل «دانگ خالی سائور» رفتیم که اکنون پناهگاه بیشترین روهینگیایی هایی است که در راخین به دام افتاده اند. ما از قایق خارج و با گروهی روبرو شدیم که تا زانو در آب فرو رفته بودند. مردان و زنانی که به شدت نحیف شده بودند. مردان آشکارا زاری می کردند و زنان پر از غم و اندوه بودند.

«ما به سمت ساحل فرار کردیم و سربازان با مین راه بازگشت ما را بستند و حالا اینجا به دام افتاده ایم»

 مردان و زنان روهینگیایی در اطراف ما جمع شده بودند و با نشان دادن کودکانی که در آغوش داشتند سعی کردند به ما بفهمانند تا چه حد گرسنگی کشیده اند و ضعیف شده اند. یک زن نوزادش را به ما نشان داد و گفت یک هفته پیش در همین ساحل به دنیا آمده است.  برخی از آنها 2 ماه است در این مکان گیر افتاده اند. آنگاه می گویند یک پاسگاه ارتش در این نزدیکی است و مین هایی که در زمین کاشته شده اند مانع بازگشت آنها به روستاهایشان می شوند.

یکی از این آواره ها در این باره می گوید: «وقتی آنها سوزاندن خانه هایمان و قتل عام مردم را آغاز کردند برای نجات جانمان فرار کردیم. ما به سمت ساحل فرار کردیم و سربازان با مین راه بازگشت ما را بستند و حالا اینجا به دام افتاده ایم». آنها مدام درباره کشتارشان و تجاوز به آنها از سوی ارتش میانمار حرف می زنند.

ما 15 نفر از آنها را سوار قایق کردیم تا از آنجا خارج کنیم. دخترها، مادرانشان را و پدران، فرزندانشان را راهی می کردند. فرآیند انتخاب کسانی که با خود بردیم خیلی بی رحمانه بود. قرار بود کسانی که خیلی کم سن هستند یا بسیار ضعیف شده اند را با خود ببریم؛ اما تعدادشان بسیار زیاد و انتخاب افرادی از بین آنها دردناک بود.

کسانی که از کشتار و آتش سوزی و تجاوز جان سالم به در برده اند حالا درمعرض مرگ از شدت گرسنگی، تشنگی و بیماری هستند. مرد جوانی در میان آنهاست که گفته می شود در جستجوی آب بوده که به شدت از سوی ارتش میانمار مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. آنچه از نزدیک میبینیم ادعاهای مقامات میانمار را تکذیب می کند.

از ترس اینکه کسانی که در ساحل باقی مانده اند به قایق هجوم بیاورند خدمه به سرعت قایق را از ساحل دور کردند. با اینکه تعدادی از آنها را سوار قایق کردیم اما چنان رنجی کشیده بودند که هیچ خوشحالی یا امیدی در چهره آنها دیده نمی شد. اما از آنجایی که می دانستند جایی که پیش رویشان است هرگز بدتر از شرایطشان در این ساحل نیست سوار  قایق شدند.

انتهای پیام/

شارژ
loading...
دانلود نرم افزار

نیازمندی های روز ایران

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

دیگران چه میخوانند

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش تمرین پرسپولیس

گزارش تمرین پرسپولیس

هشدار ارتش ایران به ۲ ناو بیگانه/ انتقاد فرمانده از بی‌توجهی به نخبگان/  فضای مجازی و ماشین بدون‌پلاک در اتوبان/ گزارش «سانحه قطار» بالاخره به بهارستان رسید/ تکذیب مذاکره موشکی با فرانسه، انگلیس و آلمان

هشدار ارتش ایران به ۲ ناو بیگانه/ انتقاد فرمانده از بی‌توجهی به نخبگان/ فضای مجازی و ماشین بدون‌پلاک در اتوبان/ گزارش «سانحه قطار» بالاخره به بهارستان رسید/ تکذیب مذاکره موشکی با فرانسه، انگلیس و آلمان

جزئیات گزارش ارائه شده به رئیس جمهور از حوادث اخیر

جزئیات گزارش ارائه شده به رئیس جمهور از حوادث اخیر

گزارش ارتش ترکیه از عملیات عفرین

گزارش ارتش ترکیه از عملیات عفرین

آقای نجفی گزارش عملکرد خود را ارائه دهید

آقای نجفی گزارش عملکرد خود را ارائه دهید

توصیف ذوالفقاری از مختصات گزارش ارائه شده به رئیس جمهور از حوادث اخیر

توصیف ذوالفقاری از مختصات گزارش ارائه شده به رئیس جمهور از حوادث اخیر

گزارش ویژه؛ برترین مثلث های هجومی قرن

گزارش ویژه؛ برترین مثلث های هجومی قرن

مطالب جالب از سراسر وب

آسیاتک عینک ارزان