آسیاتل

بازدید: 20

اتحادیه اروپا به طرح فرانسوی تحریم موشكی ایران «نه‌» گفت

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدگاه‌های مطرح شده درباره تحریم ایران را به خاطر برنامه موشكی رد كرده و گفته که این اتحادیه هیچ برنامه‌ای برای بررسی تحریم‌های جدید علیه تهران ندارد. این در حالی است كه پیش از این رئیس‌جمهور فرانسه گفته بود كه برای وارد كردن ایران در مذاكرات موشكی، در صورت لزوم، باید تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال كرد. 
مشاوران امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دیروز گفتند که فرانسه قصد ندارد در توافق هسته‌ای با ایران بازنگری کند ولی ماکرون بر اهمیت بحث درباره دو پرونده موشک‌های بالستیک و نقش ایران در منطقه تأکید کرده است.

ماكرون پیش از این هم در امارات متحده عربی، فعالیت ایران در منطقه را بسیار نگران‌کننده خوانده و گفته بود: «احتمال تحریم علیه برنامه موشکی ایران وجود دارد.» ‌این در حالی است كه موگرینی گفته كه برنامه‌ای برای تحریم‌ جدید ایران وجود ندارد. به گزارش پایگاه اینترنتی شورای اروپا، فدریکا موگرینی دیروز در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده كه پاریس از وضع تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران حمایت می‌کند آیا شما مخالف این موضوع هستید، گفت: «اول از همه باید بگویم که من امروز یا حتی در آینده پیش‌بینی نمی‌کنم که بحثی درباره وضع تحریم‌های بیشتر از طرف اتحادیه اروپا در ارتباط با ایران داشته باشیم.» موگرینی ادامه داد: این بخشی از مباحث کنونی ما نیست. 

همانطورکه می‌دانید ما همه تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای ایران را در راستای تعهدات‌مان به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رفع کرده‌ایم.» ‌وی همچنین تأکید کرد: موضوع موشک‌های بالستیک ایران بخشی از برنامه جامع اقدام مشترک نیست و این موضوع، پیشنهادی است که بر سر میز مذاکره در ماه‌های اخیر مطرح نشده است. من پیش‌بینی نمی‌کنم این موضوع در آینده نزدیک در دستور کار قرار گیرد.  علاوه بر بحث‌‌‌هایی كه فرانسوی‌‌‌ها درباره احتمال تحریم ایران مطرح كرده‌اند، دولت امریکا هم در هفته‌های اخیر از کشورهای اروپایی خواسته با واشنگتن در اعمال هزینه بر برنامه موشکی بالستیک ایران و آنچه واشنگتن دامن زدن تهران به اختلافات در منطقه می‌خواند، همراهی کنند. 
   
آژانس پایبندی ایران را به برجام تأیید کرد
یک ماه پس از سخنرانی خبرساز دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریكا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تهران به تمام تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ عمل کرده است. به گزارش بی‌بی‌سی، این اولین بار نیست که آژانس پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید می‌کند، اما نخستین بار پس از متهم شدن ایران از سوی رئیس‌جمهور امریکا به نادیده گرفتن برجام است که این کار را انجام می‌دهد. یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته نهمین گزارش از روز اجرای برجام و هشتمین گزارش فصلی به شورای حکام در مورد راستی‌آزمایی اجرای برجام را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرد. در گزارش روز سه‌‌‌‌شنبه آژانس آمده است كه آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در تأسیسات هسته‌ای و مکان‌های خارج از تأسیسات که به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند (LOFs) و از سوی ایران در چارچوب موافقتنامه پادمان‌‌‌ها اعلام شده، ادامه می‌دهد. ارزیابی‌‌‌ها در خصوص نبود فعالیت‌‌‌ها و مواد هسته‌ای اعلام نشده برای ایران کماکان ادامه دارد.  از روز اجرا، آژانس به نظارت و راستی‌آزمایی اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی ایران بر اساس مفاد برجام پرداخته است.»

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت