آسیاتل

بازدید: 37

رفع بوی پا با ۶ روش ساده و شگفت انگیز

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 786079
سلامت نیوز:بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می شود. اما علت بوی بد پا چیست؟ بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می کنیم، اما برای عده ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده

سلامت نیوز:بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می شود. اما علت بوی بد پا چیست؟ بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می کنیم، اما برای عده ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده تبدیل شده است.

به گزارش سلامت نیوز، جام جم نوشت: بوی پا می تواند جنبه های مختلف زندگی فرد را تحت تأثیر قرار بدهد. در مکان های عمومی و یا مهمانی ها ممکن است بوی بد پا موجب خجالت فرد شود.

مطالعه ی انجام گرفته توسط بنیاد پوست استرالیا نشان می دهد معمولا تعریق زیاد پا موجب ایجاد بوی بد پا می شود. مشکل بوی پا معمولا در دوران کودکی و بلوغ آغاز می شود ، افرادی که به این مشکل دچارند، به راحتی و با رعایت نکات بهداشتی می توانند از شر بوی پا خلاص شوند.

ما برای شما شش پیشنهاد شگفت انگیز داریم تا از این دردسر رهایی پیدا کنید.

۱. نکات بهداشتی را رعایت کنید

می توان به راحتی و با رعایت بهداشت روزانه پا، از شر بوی پا خلاص شد. معمولا این کار از طریق شستن پاها با صابون ضدباکتری انجام می گیرد.

هر روز حتما پاهایتان را بشویید و بعد همه قسمت های پا مخصوصا لای انگشتان تان را به طور کامل خشک کنید. سپس تکه ای پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و لای انگشت هایتان را با آن مرطوب کنید. استفاده از برس پای ضدباکتری نیز می تواند به درمان بوی پا کمک کند. اما اگر دچار ترک پا یا اگزما پوستی هستید، از این برس ها استفاده نکنید.

ناخن هایتان را همیشه کوتاه و تمیز نگه دارید. این کار از بروز قارچ ناخن (یکی از انواع قارچ پوستی) جلوگیری می کند. می توانید قسمت های سخت شده ی پوست پا و پینه ها را به آرامی با سنگ پا یا سوهان بردارید. پوست سخت پا هنگام تعریق بسیار مرطوب و به محل ایدئالی برای رشد باکتری ها تبدیل می شود.

۲. از پودرهای جذب کننده ی رطوبت استفاده کنید

وقتی پاهایتان را تمیز و خشک کردید، می توانید از پودرهایی مانند جوش شیرین، نشاسته ی ذرت و پودر بچه استفاده کنید. این پودرها به خوبی رطوبت را جذب می کنند.

۳. از محلول های طبیعی ضدقارچ استفاده کنید

محلول های ساده ای که ادامه معرفی می شوند، به شما کمک می کنند بوی بد پاهایتان را از بین ببرید.

برای درمان موقتی بوی پا می توانید از سرکه سیب استفاده کنید. برای این کار یک سهم سرکه سیب را با دو سهم آب ترکیب کنید و پاهایتان را در آن قرار بدهید تا با از بین بردن باکتری ها، به کاهش بوی پا کمک کنید. سرکه سیب با خاصیت ضدقارچی اش با بوی پا مبارزه می کند.

استفاده از چای نیز می تواند به درمان بوی پا کمک کند. ۴ تا ۵ عدد چای کیسه ای را در یک لیتر آب بریزید. می توانید از چای کیسه ای ساده یا چای کیسه ای نعنایی استفاده کنید. چای را به روش همیشگی تان درست کنید. سپس اجازه بدهید خنک شود و پاهایتان را به مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بدهید. این کار را هر روز انجام بدهید.

روش دیگر برای از بین بردن بوی پا، استفاده از نمک هاست. برای این کار نصف فنجان نمک کوشر یا یک چهارم فنجان نمک اپسوم (سولفات منیزیم) را در ۴ فنجان آب بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهایتان را در آن قرار بدهید. این روش تأثیر مثبتی در افزایش سلامت پوست و کشتن قارچ ها دارد و به پیشگیری از بیماری های پوستی و درمان بوی پا کمک می کند.

در همه ی روش های بالا پس از اتمام کار، پاهای خود را کاملا خشک کنید.

۴. کفش تان را عوض کنید

تعویض زودبه زود کفش ها راهی برای جلوگیری از بوی پا است.هر روز یک کفش خاص نپوشید. این کار به جلوگیری از ایجاد بوی پا کمک شایانی می کند. وقتی که از ۲ یا ۳ جفت کفش استفاده کنید، به کفش هایتان فرصت می دهید که قبل از استفاده بعدی کاملا خشک شوند. این کار می تواند به پیشگیری از «کراتولیز حفره ای» کمک کند. کراتولیز حفره ای عارضه ای است که موجب ایجاد حفره هایی در کف پا می شود و قدرت تحمل فشار بر سطح کف پا را کاهش می دهد.

پوشیدن کفش های چرمی به پاهایتان اجازه تنفس می دهد و در جلوگیری از ایجاد بوی بد پا بهتر از کفش های پارچه ای عمل می کند. همچنین پوشیدن صندل و کفش های باز نیز می تواند از ایجاد بوی پا جلوگیری کند.

استفاده از کفی های جداشدنی، تعویض مداوم آنها و خشک کردن شان می تواند به جلوگیری از ایجاد بوی بد پا کمک کند.

۵. جوراب بپوشید و آنها را به طور مرتب عوض کنید

پوشیدن جوراب، مخصوصا جوراب هایی که رطوبت را به خوبی جذب می کنند مانند جوراب های نخی، پشمی یا ترکیب نخی و پشمی، ضروری است. جوراب های نخی و پشمی بهتر از جوراب های نایلونی هستند. برخی جوراب های ورزشی منافذی دارند که به جریان هوا و جلوگیری از تعریق پاها کمک می کنند.

۶. رژیم غذایی تان را تغییر بدهید

داشتن رژیم غذایی مناسب از بروز بوی پا جلوگیری می کند. دکتر آرنولد کورنفلد بنیان گذار مؤسسه ی طب پا می گوید بیمارانی که اراده و قدرت بیشتری در تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی شان دارند، بهتر می توانند بوی پاهایشان را کنترل کنند. رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده موجب تغذیه ی باکتر ی ها و قارچ ها می شوند. زمانی که سلول های درحال مرگ از بین می روند، فرصت برای نفوذ باکتری ها و قارچ ها فراهم می شود.

دکتر کرانفیلد توضیح می دهد زمانی که این باکتری ها در پوست پا جمع شوند، در اثر تعریق در فضای محصور داخل کفش، بوی بسیار بدی ایجاد می کنند. بااین حال می توانید با انجام اقداماتی مانند حذف کربوهیدرات های تصفیه شده، مصرف کافی پروتئین، چربی های مفید و سالم، کربوهیدرات های پیچیده و مصرف غذاهای ضدالتهاب تا حدی از این بروز این مشکل جلوگیری کنید. ترک سیگار و عدم مصرف مشروبات الکلی نیز راهی مؤثر برای کاهش تعریق و جلوگیری از ایجاد بوی پا به شمار می رود.


loading...
 • رفع بوی پا با ۶ روش ساده و شگفت انگیز


  بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می‌شود. اما علت بوی بد پا چیست؟ بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می‌کنیم، اما برای عده‌ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده تبدیل شده اس
 • رفع بوی پا با ۶ روش ساده و شگفت انگیز


  سلامت نیوز:بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می شود. اما علت بوی بد پا چیست؟ بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می کنیم، اما برای عده ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده
 • رفع بوی پا با ۶ روش ساده و شگفت انگیز


  بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می‌شود. اما علت بوی بد پا چیست؟ بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می‌کنیم، اما برای عده‌ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده تبدیل شده اس
 • راهکارهایی ساده و شگفت انگیز برای داشتن شکمی صاف!


  لبنیات اگرچه منبع خوبی از کلسیم محسوب می شود، اما حاوی کربوهیدرات و چربی است. بنابراین برای داشتن شکمی صاف، بهتر است کلسیم مورد نیاز خود را از سبزیجات برگ سبز و سایر موادغذایی کم کالری دریافت کنید.
 • برنامه ای شگفت انگیز که با یک اسکن ساده می گوید شام چی درست کنید! +عکس


  یک وبسایت مربوط به برنامه های غذایی به تازگی نسخه رایگان و جدید از یک برنامه ارائه داده است که با اسکن موادغذایی موجود در یخچال، دستور پخت غذاهای مختلف را نمایش می‌دهد.
 • در «یلدای شگفت‌انگیز دیجی‌کالا» شگفت‌زده شوید!


  این سومین سالی است که دیجی‌کالا در یلدا، روز خرید اینترنتی ایرانیان یک جشنواره فروش ویژه برگزار می‌کند. در کمپین یلدای امسال دیجی‌کالا، بیش از 50 هزار کالا با تخفیف ویژه عرضه می‌شود. کالاهای نصف قیمت، جایزه‌های هیجان‌انگیز و تخفیف‌های باورنکردنی این
 • برای تنها یک دقیقه دویدن در روز وقت بگذارید تا اثرات شگفت انگیز آن بر بدن خود را ببینید............ تنها با یک دقیقه دویدن در روز این تغییرات شگفت انگیز را در خود ببینید


  دویدن یکی از بهترین ورزش ها برای حفظ سلامت بدن است و می تواند منجر به تقویت استخوان ها و جلوگیری از بروز یکی از خطرناکترین بیماری ها در خانم ها در دوران میانسالی و سالمندی شود.
 • ۱۰ شوت شگفت‌انگیز که گل شد


  ۱۰ شوت شگفت انگیز در دنیای فوتبال که منجر به گل شد را در ویدئوی زیر می‌بینید.
 • غار‌ شگفت انگیز چند صد ساله در چین (+عکس)


 • فواید شگفت انگیز ذرت


  ذرت به عنوان منبعی غنی از ویتامین B۱، در سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها استفاده شده و سرشار از ویتامین B۵ است و به فعالیت‌های فیزیولوژیکی در بدن کمک می‌کند.
 • مزایای شگفت انگیز گل کلم


 • شکلات تلخ شگفت انگیز است!


  آیا می‌دانید شکلات تلخ چه مزایایی دارد؟ در این مقاله به شما از مزایای شکلات تلخ می‌گوییم. شکلات تلخ شگفت انگیز است!
 • عکس شگفت انگیز از یک سنگ آسمانی سبز


  «Uwe Reichert»،ستاره‌شناس آلمانی تصویری بی‌نظیر از یک سنگ آسمانی را در کنار ماه و ناهید گرفت.
 • دره‌ای شگفت‌انگیز در دل کوهدشت


  «تنگه شیرز» دره‌ای شگفت انگیز در دل کوهدشت، لرستان در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان واقع شده است.
 • مزایای شگفت انگیز دوش آب سرد


  احتمالاً همیشه به هوای سرد به عنوان یک چیز ترسناک مینگرید و هرگز دوست ندارید که در هوای سرد بمانید اما مثل اینکه قرار گرفتن در هوای سرد بایستی برای شما اجباری باشد و این در حالیست که برای شما مفید است. در این مطلب از سایت نمناک شما را دعوت می کنیم تا
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت