آسیاتل

بازدید: 69

ساخت مستند برای اربعین حسینی آگاهی و پیگیری می‌خواهد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 718351
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند، ساخت فیلم‌های مستند ماندگار و تاثیرگذار با موضوعاتی چون عاشورا را در گام نخست مستلزم علاقه‌مندی سازنده عنوان کرد.

ساخت مستند برای اربعین حسینی آگاهی و پیگیری می خواهدبه گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سعید رشتیان عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تهیه کنندگان مستند، ساخت فیلم های مستند ماندگار و تاثیرگذار با موضوعاتی چون عاشورا، قیام امام حسین(ع) و اربعین حسینی را در گام نخست مستلزم علاقه مندی و سپس آگاهی و کارآشنایی سازنده عنوان کرد.

این مستندساز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری درباره لزوم ساخت فیلم های مستند با موضوع «اربعین حسینی» گفت: به دلیل نسبتی که میان فرهنگ ملی و دینی ما درخصوص حماسه عاشورا و قیام امام حسین(ع) وجود دارد، حتما کارهای جدی و موثر در این زمینه می تواند کمک کننده به غنای فرهنگی جامعه ما باشد. متاسفانه به قدری در این زمینه کارهای گزارشی ساده و بعضا تبلیغاتی و زودبازده، با تاثیرگذاری محدود انجام شده که تصور و انتظار عمومی از تولیدات بصری و سینمایی بسیار تقلیل یافته است؛ کارهایی که شاید نتایج مطلوبی را هم به همراه نداشته اند.

وی تاکید کرد: اگر به دنبال آثاری تاثیرگذار در این زمینه هستیم، در گام اول به مقدمات مناسب و در عین حال تامل بیشتر احتیاج داریم. به نظر من سینمای مستند ما می تواند در این زمینه موفق عمل کند؛ کما اینکه نمونه های خوب و ماندگاری هم در این حوزه داشته ایم. درمجموع، برای قدم گذاشتن در این راه و موفق شدن، باید آمادگی لازم را کسب کنیم تا به نتایج مفید و موثر برسیم.

رشتیان در ادامه در پاسخ به اینکه بهتر است از چه زاویه دیدی به این حماسه نگاه کنیم، اظهار داشت: مسلما اتفاق عاشورا که از دل آن اربعین حسینی بیرون می آید، جنبه های مختلفی دارد و به اندازه کافی هم از سده های دور تا کنون درباره آن بحث و بدان توجه شده است. یعنی حوزه این مسئله به قدری گسترده است که نوآوری و خلاقیت هنری در آن بسیار دشوار است. جامعه ای که به این شدت شیفته حضور در مراسم و عزاداری های مربوط به عاشورا و قیام امام حسین(ع) است نشان می دهد که حساسیت و توجه عمومی آن در این زمینه بسیار بالاست. اینکه در مستندسازی و روایت از این موقعیت و این واقعیت از کدام زاویه و چگونه وارد شویم، روندی دارد که سفارش دهنده ای مثل تلویزیون یا حوزه هنری یا هر ارگان دیگر باید مقدمات آن را فراهم کنند و گفت وگوهایی را به جریان بیندازند که انتظارات سفارش دهنده و فیلم ساز به صورت دقیق و حرفه ای بیان شده و مورد توجه گیرند. از میان همین داد و ستدها و صحبت هاست که انتخاب موضوع، ایده و طرح فیلم مستند شکل می گیرد.

او اضافه کرد: از دل همین گفت و گوهایی که میان سازنده و سفارش دهنده شکل می گیرد، اول موضوع و سپس ایده در آن موضوع به دست می آید. بعد از آن نیز وارد مرحله طراحی اولیه و طرح کلی می شویم و کار را پیش می بریم تا به مرحله فیلم نامه برسیم. آثار خوب و ماندگار با موضوعی چون اربعین حسینی باید این پروسه را طی کنند. ناگفته نماند، برخلاف اینکه عده ای تصور می کنند مستندسازی در این حوزه کار راحتی است، اتفاقا این کار بسیار دقیق و فنی است.

این تهیه کننده سینمای مستند در بخش دیگری از این گفت و گو درباره اینکه اثرات اربعین حسینی به عنوان یک حرکت مردمی را چطور می توان حفظ کرد که در سبک زندگی مردم جاری و ساری ساخت، توضیح داد: اینکه چطور باید اثرات این حرکت را تثبیت کرد، به نظرم نیاز به یک نگاه جامع و کلی دارد. اگر این یک حرکت اجتماعی است که با مشارکت اقشار گسترده مردم صورت می گیرد، باید به دنبال راه هایی بود که آن را ماندگار کنند. راه های این ماندگاری بستگی به انتظارات ما هم دارد. درمجموع، اگر به دنبال ماندگاری بیشتری هستیم، باید طی یک برنامه دقیق و روشن از اصحاب فرهنگ و هنر دعوت کنیم و از آن ها فکر و ایده و مشارکت بگیریم. ایده های مناسب تقویت شوند تا به آثاری ماندگار برسیم. همه این مراحل احتیاج به طراحی، فکر و راهبری دارد.

وی سپس توصیه کرد: پرداختن به چنین موضوعاتی در درجه اول علاقه می خواهد و در عین حال نیازمند آگاهی است. دوستانی که می خواهند به این حوزه ها وارد شوند توجه داشته باشند که رسیدن به نتیجه مطلوب در وهله اول نیاز به علاقه مندی و سپس پیگیری و اصرار خود فیلم ساز دارد. ضمن اینکه کار کردن در این حوزه ها اقتضاعات خودش را دارد که نمی توان از آن ها به راحتی گذشت. باید پافشاری های لازم را داشته باشند تا موضوع جدی گرفته شود.

رشتیان در پایان در پاسخ به اینکه تمایلی به ساخت مستندی با موضوع اربعین حسینی دارید، اعلام کرد: قطعا علاقه مندم در این موضوع کار کنم و اگر شرایط و امکانات لازم برای همکاری باشد، از این مسئله استقبال می کنم.

 

انتهای پیام/

 

 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

تبلیغات

آسیاتک حمایت