آسیاتک

بازدید: 64

نارضایتی 142 تشکل دانشگاهی حامی روحانی از گزینه های احتمالی وزارت علوم

منبع : عصر ایران کد خبر: 717269
این تشکل ها در نامه خود خواستار معرفی وزیری شده اند که کارنامه ای مطابق با برنامه اعلام شده در ایام انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد...

عصر ایران – 142 تشکل دانشجویی و دانشگاهی با گرایش اصلاح طلبانه و اعتدال گرایانه در نامه سرگشاده یا سرگشوده ای به رییس جمهور روحانی ضمن طرح مطالبات 10 گانه بر پایه برنامه ارایه شده در ایام انتخابات، نارضایتی خود را از گزینه های احتمالی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری ابراز داشتند.

 در این بیانیه که به شکل کم سابقه ای امضای 142 تشکل را پای خود دارد پس از بیان تاریخچه ای از حرکات دانشجویی موارد 10 گانه از این قرار بر شمرده شده است:

 1-تلاش در جهت زدودن فضای امنیتی از چهره دانشگاه ها، پایان یافتن احضار فعالین دانشجویی به بهانه های واهی و جلوگیری از ورود نهادهای غیردانشگاهی به هر نحو در دانشگاه و اجرای طرح های حمایتی از دانشجویانی که توسط این نهادها احضار یا تهدید شده اند.

2-اعطای مجوز فعالیت به تمامی گروه های پایبند به قانون در سطح دانشگاه ها و پیگیری هرچه سریع تر درخواست های تشکیل اتحادیه های دانشجویی و همچنین حمایت همه جانبه از برگزاری نشست های کشوری تشکل های اسلامی

3-حفظ استقلال نهاد دانشگاه با معرفی وزیر علومی مستقل و شجاع در جهت عدم دخالت نهادهای موازی اثرگذار در امور مربوطه، انتخاب روسای دانشگاه ها توسط اساتید دانشگاه و تلاش برای کوتاه کردن دست نهادهایی که کاری جز سنگ اندازی در این مسیر ندارند.

 4- بازگشت دانشجویانی که به بهانه های مختلف و واهی از جمله ستاره دار شدن، از تحصیل که حق قانونی آن هاست، محروم گشته اند و در این دوره نيز تعداد كثيری کماکان پشت در دانشگاه مانده اند.

 5-مبارزه ی جدی و مستمر با پدیده ی پولی شدن آموزش عالی، کالایی شدن دانش، خرید و فروش مقالات علمی، افزایش هزینه های رفاهی دانشجویان، تبعیض های منطقه ای، جنسیتی و بومی گزینی و هزینه های کمرشکن ورود به دانشگاه ها (که تنها قشر خاصی از جامعه توانایی پرداخت آن را دارند) و رشد قارچ گونه پردیس های دانشگاهی و مؤسسات بی کیفیت پول محور.

 6- بازتعریف دانشگاه به عنوان یک نهاد علمی - پژوهشی و مقابله با روند مدرک گرایی و مقاله محوری حاکم بر آن، برخورد با جذب غیراصولی و سلیقه ای و رانتی اعضای هیئت علمی، بازگشت اساتیدِ به اجبار بازنشسته شده، صیانت از علوم انسانی و جلوگیری از استحاله ی آن.

 7- جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای با نشریات دانشگاهی به بهانه های واهی و بهبود اوضاع فرهنگی دانشگاه با انتصاب افراد شایسته و پایبند به قانون که چهارچوب فعالیت را بر اساس قوانین پایه ریزی می کنند و نه سلیقه ی شخصی و فشار نهادهای غیرمرتبط .

 8- بهبود اوضاع رفاهی دانشجویان با انتصاب افراد دلسوز و تلاش گر و پایبندی مسئولین مربوطه به اصل 30 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و هموارسازی مسیر تشکیل اتحادیه شوراهای صنفی کشور.

 9- استفاده وزیر محترم از افراد دارای کارنامه ی روشن و دارای نظریات مطابق با اکثریت دانشگاهیان در سطح معاونین و مدیران وزارت خانه و رؤسای دانشگاه ها و معاونین آن ها.

 10- ارائه برنامه کارشناسی شده و مدون وزیر پیشنهادی برای بهبود وضعیت علمی، پژوهشی، فرهنگی و صنفی و سازوکار ایشان در جهت جلوگیری از سنگ اندازی ها در مسیر فعالین دانشجویی، امن شدن دانشگاه ها، صدور مجوز اتحادیه های دانشجویی و پولی سازی دانشگاه ها.

 در ادامه بیانیه آمده است:

 حال سؤال مهم این است که چه کسانی می توانند این مطالبات را محقق کنند؟ به باور ما راه روشن است و با "اما نشد"ها نمی توان وزیری که در شأن دانشگاه نباشد را به اهالی آن تحمیل کرد.

 این تشکل ها در ادامه نامه سرگشاده خود آورده اند:

 1- روندهای ناصواب برای معرفی وزیر تا آن جا پیش رفته است که در کمال ناباوری، خبر از گزینه هایی به گوش می رسد که اظهارنظرهای سیاسی آن ها در دانشگاه شهرستان مربوطه، همگان را به تعجب واداشته است. در کادر مدیریتی دانشگاه و به طور اخص معاونت فرهنگی افرادی را به کار گماشته اند که با سیاست های کلان دولت همچون رویه های دیپلماتیک ضدیت آشکار داشته اند. آیا افرادی که تحت لوای مدیریتشان، با دانشجویان به بدترین شکل ممکن برخورد شده و روز دانشجو به سخره گرفته می شود، شایسته وزارت می باشند؟

 سنگ اندازی و تبعیض در راستای صدور مجوز گروهی از دانشجويان منتقد متقاضی تشكل اسلامی، ایجاد مانع در مسیرفعالین نشریاتی و صنفی و تعلیق آن ها، رفتارهای نامناسب و برخوردهای قهری با دانشجویان منتقد از طریق احکام کمیته انضباطی و حفظ مدیران [...] در تیم مدیریتی خود، به خوبی گواه عدم کفایت این قبیل گزینه ها می باشد.

 2- از سویی دیگر شاهد زمزمه ی حضور افرادی هستیم که بی هویتی سیاسی شان بر همگان آشکار است؛ گاهی نقاب اصولگرایی بر چهره دارند و گاه دم از اصلاح طلبی می زنند و با تزویرسیاسی قصد سوءاستفاده از مطالباتی مانند وزارت زنان را در سر می پرورانند. قطعا مطالبه وزارت زنان، مطالبه ای است بر حق که تا به امروز و به اشتباه بر آن چشم پوشانیده اید، اما نه اینکه افراد به صرف جنسیت و با سوءاستفاده از این خلأها سعی در پوشاندن نقاط [..]کارنامه ی خود و تصاحب این پست کلیدی داشته باشند.

  3- معضل دیگری که این روزها دانشگاهیان را نگران کرده است خبرهایی مبنی بر معرفی جایگاه مذکور از میان رؤسای کنونی دانشگاه های شهر تهران است. به به اعتقاد امضا کنندگان «نکته تأسف برانگیز این است که این افراد حتی در مدیریت دانشگاه های زیر نظر خود نیز عملکردی بسیار ضعیف داشته اند و دانشجویان رضایت حداقلی از عملکرد آن ها ندارند، اما حال شاهد آن هستند که به یکباره مردودین دانشگاه برای مدیریت مجموعه کشوری وزارت علوم در نظر گرفته می شوند».

  امضا کنندگان اکثر قریب به اتفاق انجمن های اسلامی و مجمع های اسلامی و انجمن های فرهنگ و سیاست دانشجویی (با گرایش اصلاح طلبی) را در بر می گیرد و اسامی آنها در متن دریافتی موجود است.


دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش میزان از فرآیند انتصاب سفیر / ایران در چند کشور سفارتخانه دارد؟

گزارش میزان از فرآیند انتصاب سفیر / ایران در چند کشور سفارتخانه دارد؟

آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر اتهام‌پراکنی علیه ایران را تکرار کرد

آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر اتهام‌پراکنی علیه ایران را تکرار کرد

بازید از ۵ سفارتخانه ایران در خارج از کشور/ گزارش سفرها تکمیل نشده است

بازید از ۵ سفارتخانه ایران در خارج از کشور/ گزارش سفرها تکمیل نشده است

تعیین ضوابطی برای جلوگیری از سفرهای غیرضرور کارکنان دولت/ به زودی؛ ارائه گزارش از سفر‌های خارجی کارکنان دولت در سال ۱۳۹۶

تعیین ضوابطی برای جلوگیری از سفرهای غیرضرور کارکنان دولت/ به زودی؛ ارائه گزارش از سفر‌های خارجی کارکنان دولت در سال ۱۳۹۶

گزارش اندیشکده اسراییلی از قدرت منطقه‌ای ایران

گزارش اندیشکده اسراییلی از قدرت منطقه‌ای ایران

آذری جهرمی درباره شایعه قابل فیلتر نبودن تلگرام: در مدت اخیر، تغییری در ساختار نرم‌افزار تلگرام دیده نشده / ارائه گزارش رفع فیلتر توییتر به مرکز ملی اطلاعات

آذری جهرمی درباره شایعه قابل فیلتر نبودن تلگرام: در مدت اخیر، تغییری در ساختار نرم‌افزار تلگرام دیده نشده / ارائه گزارش رفع فیلتر توییتر به مرکز ملی اطلاعات

گزارش دروغ، کار دست یک بازیگر داد +عکس

گزارش دروغ، کار دست یک بازیگر داد +عکس

تبلیغات

آسیاتک