آسیاتک

بازدید: 64

زوجین نابارور دیگر نگران شکست مکرر عمل IVF نباشند

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 681636
یک استادیار پژوهشگاه ابن سینا گفت: زوجینی ناباروری که با شکست مکرر عمل IVF مواجه شده اند می توانند با استفاده از روش های مولکولی مانند PGS و Era صاحب فرزند شوند.


جدیدترین روش های درمان شکست مکرر IVFسهیلا انصاری پور متخصص زنان، فلوشیپ نازایی و استادیار پژوهشگاه ابن سینا در گفت و گو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: لقاح خارج رحمی (IVF) یکی از درمان های اصلی ناباروری است و حدود ۷۰ درصد از زوجین نابارور به دنبال یک بار استفاده از (IVF) نتیجه مثبتی نمی گیرند؛ به طور متوسط با هر بار انجام این لقاح حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از افراد، بارداری موفقی  دارند.

وی بیان کرد: حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از زوجین با وجود سه بار انجام لقاح خارج رحمی باز هم نابارور هستند. میزان موفقیت در عمل (IVF) به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی افرادی که سن پایین تری و تعداد جنین های بیشتر و مناسب تری داشته باشند، احتمال موفقیت آن ها پس از چند بار انجام لقاح خارج رحمی بیشتر است.

این استادیار پژوهشگاه ابن سینا افزود: افرادی که سن بالاتری دارند و کیفیت جنین آن ها نامطلوب است پس از چند بار استفاده از (IVF) باز هم بارداری موفقی ندارند.

انصاری پور علت های مربوط به جنین، آندومتر و ارتباط این ۲ با یکدیگر را از جمله علل شکست مکرر لقاح خارج رحمی دانست و تاکید کرد: روش هایی که برای ارزیابی کیفیت جنین استفاده می شوند خیلی دقیق نیستند، اما در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی، روش های مولکولی مانند «PGS»و «NGS» برای سنجش کیفیت جنین به کار می روند.

وی تصریح کرد: مشکلات کروموزومی جنین یکی از علل شکست مکرر IVF است که با استفاده از روش PGS جنینی که از نظر کروموزومی نرمال است به داخل رحم منتقل می شود. البته روش PGS هم مشکلات خودش را دارد. برای استفاده از این روش باید جنین به مرحله پنج روزه برسد و تعداد جنین مناسب باشد همچنین روش PGS هزینه بالایی نیز دارد.

این متخصص زنان و فلوشیپ نازایی گفت: استفاده از روش PGS چندان شایع نیست، ولی در پژوهشگاه ابن سینا حدود ۲ سال است که از این روش برای درمان شکست مکرر IVF استفاده می شود.

انصاری پور یادآور شد: به کمک آزمون مولکولی(ERA» (Endometrial Receptivity Array» نیز می توانیم یک آندومتر خوب را انتخاب کنیم البته این روش نسبت به PGS پیچیده تر است و کمتر استفاده می شود.


انتهای پیام/

درمانی نوین برای شکست مکرر IVF
loading...دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

گزارش ها

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

تبلیغات

آسیاتک عینک ارزان