آسیاتل

بازدید: 43

احتمال خرید لیزینگی تاسیسات LNG شناور از شرکت نروژی/ ایران به دنبال صادرات نیم‌میلیون تن LNG

منبع : فارس نیوز کد خبر: 681624
ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گازی جهان، در حال حاضر با مشکلاتی در زمینه صادرات گاز مواجه است که به نظر می‌رسد بخشی از آن با امضای قرارداد FLNG با نروژ مرتفع خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از ترند، ایران بزرگترین دارنده ذخایر گازی جهان است که حجم ذخایر گازی آن 33.5 هزار میلیارد مترمکعب، چیزی معادل 18 درصد کل ذخایر جهان برآورد می شود، اما این کشور در زمینه صادرات گاز همچنان با مشکل مواجه است.

ایران به طور مستمر در حال افزایش تولید گاز خود است و قصد دارد حجم تولید گاز خود را تا پایان سه ماهه نخست سال 2018 به یک میلیارد مترمکعب در روز افزایش دهد. با این حال ایران 8 درصد از گاز تولیدی خود را صادر کرده که بخش اعظم آن نیز به ترکیه می رود.

ایران تمایل دارد تا از طریق تبدیل گاز طبیعی به گاز طبیعی مایع شده به نقاط دوردست در بازارهای اروپایی صادر کند اما هنوز قراردادی برای ساخت تأسیسات تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع ساخته نشده است، تنها پروژه تولید LNG در ایران با حدود 52 درصد پیشرفت کار 8 تا 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای تکمیل نیاز دارد و مذاکرات در این زمینه با طرف های خارجی هنوز به نتیجه نرسیده است.

سال گذشته علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد ایران قصد دارد حجم صادرات گاز LNG خود را به بیش از نیم میلیون تن در سال برساند و این مهم از طریق ساخت تأسیسات کوچک تولید LNG در کشتی های دارای مخزن حمل LNG اجرایی خواهد شد.

تاکنون ایران با شرکت کوگاز کره جنوبی و سازمان ملی انرژی چین، تفاهمنامه توسعه پروژه های LNG در ایران را امضا کرده است، اما مذاکره درباره خرید یا ساخت کشتی های حامل LNG که طی ماه های گذشته بین ایران و برخی طرف های خارجی اجرایی شد، به نتیجه نرسیده است.

کاردر در حال حاضر اعلام کرده است که اولین قرارداد تولید کشتی های حامل LNG موسوم به FLNG در آینده نزدیک با نروژی امضا می شود.

وی نامی از شرکت نروژی نبرد اما سال گذشته میلادی خبرهایی از مذاکرات بین ایران و شرکت های گلار و هملا نروژ منتشر شد. شرکت گلار بزرگ ترین دارندگان ناوگان FLNG در جهان است و شرکت هملا می تواند کشتی FLNG را به صورت لیزینگی در اختیار ایران قرار دهد.

ساخت تجهیزات کوچک تولید LNG و همچنین در اختیار قرار گرفتن کشتی های FLNG به ایران این امکان را می دهد که صادرات گاز خود به کشورهای خارجی را افزایش داده و از امتیاز دارا بودن بزرگترین ذخایر گاز جهان استفاده کند.

اجرا شدن این سیاست ها همچنین به ایران امکان استفاده از گاز فلر که در تأسیسات نفتی در حال حاضر سوزانده می شود را فراهم خواهد کرد. حجم این میزان گاز که به صورت سالانه در تأسیسات نفتی سوزانده می شود، در صورت تبدیل شدن به LNG معادل 11 میلیون مترمکعب خواهد بود.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش فروش فیلم‌های اکران ۹۷ تا ۲۰ مرداد/ «هزارپا» در رتبه اول

گزارش فروش فیلم‌های اکران ۹۷ تا ۲۰ مرداد/ «هزارپا» در رتبه اول

دستور رییس‌جمهور به بانک مرکزی، گمرک و وزرای کابینه: به مردم گزارش دهید که ارز به چه کسانی داده و چگونه هزینه می‌شود

دستور رییس‌جمهور به بانک مرکزی، گمرک و وزرای کابینه: به مردم گزارش دهید که ارز به چه کسانی داده و چگونه هزینه می‌شود

تبلیغات

آسیاتک حمایت