آسیاتک

بازدید: 58

ماجرای آيه «وجعلنا...» و رهايی از تير خلاص

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 681408
افسر عراقی در حالی که یک کلاش به دست داشت و 10-12 متر نیز بیشتر با من فاصله نداشت، بالای سرم ایستاد و من فقط آیه «و جعلنا من بین ایدیهم...» را می‌خواندم، این عراقی آمد دو سه متری من! هرچه دور خودش می‌چرخید، من را پیدا نمی‌کرد، در حالی که من کاملا در دو سه متری خودم او را می‌دیدم! وقتی از پیدا کردن من ناامید شد، دوباره رفت بالای تانک نشست.

ماجرای آيه «وجعلنا...» و رهايی از تير خلاصبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،خاطرات رزمندگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس، برگ دیگری از تاریخ ایران را روایت می کند. برگی که سختی ها، شکیبایی ها و رشادت های رزمندگان ایرانی را به تصویر می کشد، که خواندن آن ها خالی از لطف نیست.

یخ زدن عراقی ها در داخل سنگر

حسین عرب

با یک دسته به همراه «احمد دارایی» برای عملیات رفته بودیم، وقتی که به سنگرهای دشمن رسیدیم، شروع به شلیک کردیم. آن قدر هوا سرد بود که انگشت های دست هایمان جمع نمی شدند تا ماشه را بچکانیم .خرج گلوله های RPG هم یخ زده بود و هر چه می چکاندیم عمل نمی کرد! هنگامی که وارد سنگرهای عراقی ها شدیم، دیدیم یازده نفر از آن ها به هم چسبیده و یخ زده اند! یک چراغ سر فتیله ای آن جا بود که بچه ها آن را روشن کردند و مقداری گرم شدند! عراقی ها داشتند به سمت ما بالا می آمدند که آقای دارایی زودتر رفتند تا به رزمندگانی که در ارتفاعات مجاور بودند، اطلاع دهند تا در محاصره عراقی ها گیر نیافتند و اسیر و شهید نشوند.

آیه «و جعلنا...» و رهایی از تیر خلاص

فریدون همتی

روبروی من یک تانک ایستاده بود و حرکت نمی کرد، همان جا افتاده بودم، تانک های زیادی رفت و آمد می کردند و شهدا و مجروحین را زیر شنی های خود له می کردند. و گاهی هم از بالای سر من یا کنار بدن من هم عبور می کردند، ولی یک تانک نزدیک من بود که تکان نمی خورد، من داخل جوی زمین کشاورزی افتاده بودم، تانک ها رفت و آمد می کردند با نگاهم آنان را تعقیب می کردم و سرم را حرکت می دادم.

تانکی که کنار من بود را می دیدم ولی به آن توجهی نمی کردم، اما افسر عراقی که بالای تانک بود کاملا منطقه را می دید و توجه اش به من جلب شده بود، می دید هر تانکی از کنار من عبور می کند من با تکان دادن سر به آن نگاه می کنم، نزدیکی های عصر بود که دیگر کلافه شد، دیدم در حالی که یک کلاش به دست دارد و 10-12 متر نیز بیشتر با من فاصله نداشت بالای سرم ایستاد و من فقط آیه «و جعلنا من بین ایدیهم ...» را می خواندم، این عراقی آمد دو سه متری من! هرچه دور خودش می چرخید برای پیدا کردن من ولی من را پیدا نمی کرد، در حالی که من کاملا در دو سه متری خودم او را می دیدم! ولی او دور خودش می چرخید و دنبال من می گشت، وقتی از پیدا کردن من ناامید شد، دوباره رفت بالای تانک نشست، من حواسم کاملاً جمع بود که سرم را تکان ندهم او هم شش دانگ حواسش به این بود که من را دوباره پیدا کند!! تا اینکه دوباره شب شد.

یاد خدا، مشکل گشاست

محمد ابراهیم غریب شاه

راهکار لشکر 17، آب راه «جمل 2» بود که قرار بود اول گردان سیدالشهداء (ع) از برادران قم و پشت سرشان گردان کربلای شاهرود و پس از آن گردان ما یعنی گردان موسی بن جعفر (ع) وارد عملیات شود.

یکی از کمین های آب راه جمل به طور کامل خاموش نشده بود، یک تیربار سد راه یک لشکر بود، کل نیروها برگشتند، زیرا کمین طوری بود که نمی شد عبور کرد، به طور معجزه آسایی آب راه لشکر ولیعصر (عج) اهواز باز شد و یگان ها کشیدند آن طرف، اما بچه های ما می گفتند که حتما باید این آب راه را باز کنیم، اولین قایقی که به سمت کمین رفت، قایق ما بود. با سرعت رفتیم به سمت سنگر کمین که آن ها از چهار طرف به ما حمله کردند و ما را در محاصره قرار دادند و چند نفر از بچه های ما هم به شهادت رسیدند، قایق ما در گل و لای گیر کرد و دشمن دائما ما را با RPG و خمپاره 60 می زد و برادران از روی اجبار به داخل آب می ریختند.

بچه ها را توی آب ولو کردیم دیدیم دشمن به ما امان نمی دهد، با هر دشواری که بود خودمان را از معرکه خارج کردیم و آمدیم عقب تر پشت نیزارها و با فرمانده گردان تماس گرفتیم که کمک بفرستید تا بچه ها را از آب و محاصره دشمن نجات بدهند و یا عده ای از پشت سنگر کمین حمله و این سنگر را خاموش کنند.

هوا خیلی سرد بود، بچه ها همه توی آب بودند، کم کم متوجه شدیم که عراقی ها به طرف ما می آیند تا ما را اسیر بگیرند و باز رفتیم عقب تر و تا گردن زیر آب قایم شدیم.... نزدیک صبح بود و احتمال اینکه اسیر شویم زیاد بود، با یکی از برادران به نام ترحمی که معاون گردان بود تماس گرفتیم. ایشان آمدند و چند نفر از برادران را نجات دادند و خودشان نیز توسط کمین دشمن به شهادت رسیدند.

ما در آن لحظه غافل شده بودیم و به فکر جنگ و عملیات و اینکه در آینده چه می شود نبودیم و فقط به این فکر بودیم که خودمان را چگونه نجات بدهیم و با این گونه افکار. بالاخره به یکی از برادران که مداح بود و بعداً نیز شهید شد، گفتیم برادر فلانی روضه امام حسین (ع) را بخوان تا خط تماس ما با خدا برقرار شود. تا آن لحظه به فکر خدا نبودیم، این برادر شروع به خواندن روضه امام حسین (ع) کرد. ای امام حسین (ع)، پشت میز نشین ها، پیرزن ها، همگی عاشق تو و به یاد تو هستند و آرزو دارند بیایند کربلا، چشم های ما یخ زده بود، یعنی هیچ جا را نمی دیدیم، مثل بید می لرزیدیم و مانند گوشت یخ زده توی آب منجمد شده بودیم، این برادر که روضه امام حسین (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) را می خواند، یک دفعه 50 متری ما یک قایق دیدی، مثل اینکه آورده باشند و گذاشته باشتد آن جا، یخ ها از چشم های مان باز شد و نور گرفت.

به یک نفر از برادران گفتم: «برو شاید عراقی باشد!»

گفت :«من قدرت حرکت ندارم.»

به دیگری گفتم: «به من گفت اگر بگویی بمیر می میرم ولی توان حرکت ندارم.»

خودم در داخل آب کمی تلاش کردم و خود را گرم کردم و با بسم الله و یا حسین یا حسین ... یواش یواش جلو رفتم، دیدم هیچکس توی آب نیست و سوار شدیم و رفتیم، منظور من این است که یاد خدا مشکل گشا است.

نفوذ عراقی ها

محمدعلی کارگر مطلق

همان زمان که با عراقی ها درگیر شدیم آقای کاشفی تماس گرفتند و گفتند: «مهمان داریم» (منظورش عراقی ها بود)

گفتم: «پس از مسیر شما هم بالا آمدند؟»

ایشان گفتند: «بله!»

هماهنگ کردیم، گفتم: «شما هم بیایید همان جایی که ما مستقر هستیم»، خدا رحمت کند شهید «رضا نادری» را که از بچه های اطلاعات بود، از ایشان پرسیدم «شما راه دیگری سراغ دارید که بچه ها را ببریم؟»

گفت: «راه اصلی توسط عراقی ها بسته شده است، ولی یک راه دیگر هست، اما مشکلی وجود دارد.»

گفتم: «چه مشکلی؟»

گفتند: «برف زیادی در مسیر وجود دارد.»

گفتم: «برف را می توان کاری کرد، ولی با مشکل عراقی ها کاری نمی توانیم بکنیم. برف واقعاً زیاد بود و احساس کردیم بچه ها از مسیر نمی توانند پایین بروند، نکته مثبتی که وجود داشت این بود که بچه ها با وجود جلیقه ها و بادگیرهایی که به تن داشتند، می توانستند روی برف سر بخورند و پایین بروند.»

بچه ها را به پایین هدایت کردیم و خودم به همراه شهید مختاری و «علی دارایی» جلوی عراقی ها ایستادیم، تا هنگامی که بچه ها از دید آن ها خارج شدند، سپس خود ما هم پشت سر آنان به پایین حرکت کردیم.

محاصره شدن رزمندگان توسط عراقی ها

علی شهرابی

من رفته بودم به گروهان بالایی سری بزنم، حاج «جواد خسروی» به همراه تعدادی از نیروهای گردان ادوات، اطلاعات، عملیات و توپخانه برای سرکشی از خط مقدم آمده بودند تا محلی برای استقرار آن نیروها شناسایی کنند، در همین فاصله دیدم از بیرون سنگر سر و صدا می آید،که می گفتند: «عراقی ها! عراقی ها!»، آمدم بیرون دیدم یک عراقی پایین صخره افتاده.

آقای دارایی به آنان که تا پایین صخره آمده بودند گفتند که تسلیم شوند، اما آنان مقاومت کرده بودند و وی هم با نارنجک و اسلحه کلاش آن ها را زده بود! که من رسیدم پرسیدم: «چی شده؟»

گفت: «عراقی ها تا پای صخره آمده اند.»

البته صدای عراقی ها می آمد، ولی چون دید محدود بود و مه زیادی منطقه را پوشانده بود و از طرفی منطقه پر از درخت بود، آن ها را نمی دیدیم، ولی نزدیک ما بودند و شاید فاصله ما بیش تر از 20 متر نبود! گروهان بالایی هم اعلام کرد که عراقی ها ما را محاصره کرده اند! ولی ما آن ها را نمی بینیم ! آقای خسروی و همراهان شان که خودشان شاهد ماجرا بودند، با تیپ تماس گرفتند که قضیه این طور است، بعد آقای مهدی نژاد با بنده تماس گرفتند و گفتند «وضعیت چطور است؟» و وضعیت را برایش شرح دادم.

گفت: «می خواهید چه کار کنید؟»

گفتم: «هرچی شما دستور بدهید!»

گفت: «پس منتظر باش خبرت می کنم!» بعد تماس گرفتند و گفتند «بچه ها را جوری بیاورید پایین که به عراقی ها برخورد نکنید.»

 

 

 

 

 
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

 

منبع:دفاع پرس


loading...
 • ماجرای آيه «وجعلنا...» و رهايی از تير خلاص


  افسر عراقی در حالی که یک کلاش به دست داشت و 10-12 متر نیز بیشتر با من فاصله نداشت، بالای سرم ایستاد و من فقط آیه «و جعلنا من بین ایدیهم...» را می‌خواندم، این عراقی آمد دو سه متری من! هرچه دور خودش می‌چرخید، من را پیدا نمی‌کرد، در حالی که من کاملا در
 • تیر خلاص شریعتمداری به ماجرای تفکیک وزارت صنعت


  وزیر تازه نفس احتمالی وزارت صنعت،معدن و تجارت هم تیرخلاص خود را به سمت تفکیک این وزارتخانه شلیک کرد.
 • ماجرای شلیک تیر خلاص به نوجوان 18 ساله در «جلاد دهه 60»


  جانشین مؤسسه راهبردی دیده‌بان از انتشار کتاب «جلاد دهه 60» خبر داد.
 • راهكار جالب برای رهايی از هزينه بالای پاركينگ فرودگاه! (اطلاع رسانی تبلیغی)


 • تیر خلاص کی روش به برانکو


  نام کی روش برای سر مربی پرسپولیس حساسیت زا است حتی اگر با سمت بازیکن در تیم رقیب باشد.
 • تیر خلاص کی‌روش به رحمتی


 • راه های خلاص شدن از تبخال


  تبخال ها نشانه ای از عفونت غیر قابل جبران ویروس هرپس سیمپلکس (herpes simplex) هستند. برای خلاص شدن سریع از شر تبخال، می توانید داروهای بدون نسخه، درمان های خانگی، و یا فرآورده های دارویی مورد تأیید پزشکان که به صورت عمومی برای تبخال‌ها استفاده می شون
 • چگونه از جوش های کمر خلاص شویم


  سلامت نیوز: شدت آکنه ها از چند نقطه کوچک تا ناحیه ای وسیع متفاوت است. درست مانند جوش های کمر ممکن است روی صورت، گردن و قفسه سینه نیز خود را نشان دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، جوش های کمر ممکن است روی صورت، گردن و قفسه سینه نی
 • تیر خلاص پرسیاوشان به تنگی نفس


  دمنوش پرسیاوشان اخلاط سینه را خارج و تنگی‌نفس را درمان می‌کند.
 • تیر خلاص پرسیاوشان به تنگی نفس


  دمنوش پرسیاوشان اخلاط سینه را خارج و تنگی‌نفس را درمان می‌کند.
 • تیر خلاص شنبلیله به دیابت


  شنبلیله نقش موثری در کاهش قند خون دارد؛ در دانه شنبلیله اسید آمینه‌ای به نام «هیدروکسی ایزولوسین» وجود دارد که این اسید آمینه ترشح انسولین را تسریع می‌کند.
 • تیر خلاص افسنتین به کم‌خونی


  دمنوش افسنتین کم خونی را رفع و خون را تصفیه می‌کند و برای افرادی که غلبه سودا دارند، مناسب است.
 • تیر خلاص چای کوهی به افسردگی


  سلامت نیوز:افراد برای رفع افسردگی و بی خوابی باید سه روز متوالی از چای کوهی استفاده کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ چای کوهی گیاهی از تیره کلازیاسه است که به مقدار زیاد در آمریکا و اروپا می روید و معمولاً به صورت خودرو در میان
 • تیر خلاص چای کوهی به افسردگی


  افراد برای رفع افسردگی و بی‌خوابی باید سه روز متوالی از چای کوهی استفاده کنند.
 • چگونه از شر "پاپ آپ‌ها" خلاص شویم؟


  پاپ آپ‌ها صفحاتی تبلیغاتی هستند که وقتی شما سایت مورد نظر خود را باز می‌کنید ناخواسته شما را به صفحات تبلیغاتی خود راهنمایی می‌کنند.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

عکس/ گزارش تکان دهنده اینجا «سرطان» می کارند

عکس/ گزارش تکان دهنده اینجا «سرطان» می کارند

گزارش روزنامه جوان از باغ تالارهای عروسی حاشیه تهران: هنوز پای انقلاب به آنجا نرسیده / هیچ‌کس هم به روی خودش نمی‌آورد

گزارش روزنامه جوان از باغ تالارهای عروسی حاشیه تهران: هنوز پای انقلاب به آنجا نرسیده / هیچ‌کس هم به روی خودش نمی‌آورد

۱۴ مرداد روحانی به مردم گزارش می‌دهد

۱۴ مرداد روحانی به مردم گزارش می‌دهد

گزارشی از نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها درباره امور قرآنی کشور + عکس

گزارشی از نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان‌ها درباره امور قرآنی کشور + عکس

گزارشی هولناک از کودکان کاری که ناپدید می شوند

گزارشی هولناک از کودکان کاری که ناپدید می شوند

سخنگوی صنعت برق: برای ماه آینده، شرایط خوبی گزارش نشده / خاموشی‌ها تا اوایل شهریور ادامه دارد / با مدیریت انجام شده، مصرف نسبت به سال قبل تنها ۳ درصد افزایش یافت

سخنگوی صنعت برق: برای ماه آینده، شرایط خوبی گزارش نشده / خاموشی‌ها تا اوایل شهریور ادامه دارد / با مدیریت انجام شده، مصرف نسبت به سال قبل تنها ۳ درصد افزایش یافت

تبلیغات

آسیاتک حمایت