آسیاتل

بازدید: 40

فتاح: اجازه نمی‌دهیم کمیته امداد در مسائل سیاسی دخالت کند

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 671724
رئیس کمیته امداد امام‌خمینی (ره) با بیان اینکه 400 هزار دانش‌آموز و دانشجو تحت پوشش کمیته امداد هستند، گفت: به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کمیته امداد در مسائل سیاسی دخالت کند.
به گزارش نامه نیوز، سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام‌خمینی (ره) صبح امروز(سه شنبه، 18 مهرماه) با حضور در جلسه صبح امروز کمیسیون فرهنگی مجلس شوری اسلامی، به تشریح اقدامات این نهاد انقلابی پرداخت و با بیان اینکه همکاری و تعامل بسیار خوبی با دولت داریم، اظهار داشت: 97 تا 100 درصد اعتبارات به کمیته امداد اختصاص یافته و توانسته‌ایم 100 درصد وام‌های بانکی را نیز جذب کنیم.

وی همچنین با اشاره به افزایش کمک‌های مردمی به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد، خاطرنشان کرد: در 6 ماهه اول سال 96 کمک‌های مردمی به کمیته امداد 20 درصد افزایش یافته است و از 1700 میلیارد پیش‌بینی ما در خصوص کمک‌های مردمی در در سال 96 تا ابتدای امسال حدود 780 میلیارد تومان محقق شده است.

فتاح همچینن اقدام نمایندگان در جریان بودجه 96 برای افزایش مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از محل حذف یارانه پردرآمدها را کاری کارستان و انقلابی عنوان کرد و افزود: با اقداماتی که در راستای توانمندسازی افراد تحت پوشش قرار داده‌ایم در سال گذشته توانستیم 10 درصد از جمعیت مددجویان را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اعطای وام خود اشتغالی به مدد جویان کمیته امداد، تصریح کرد: سال گذشته مصوبه مجلس هزار میلیارد تومان بود که ما 1100 میلیارد تومان وام خود اشتغالی پرداخت کردیم که امسال نیز با عنایت نمایندگان به کمیته امداد این مبلغ به بیش از دو برابر و به عدد 2100 رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که امسال بتوانیم بین 140 هزار تا 170 هزار فقره وام خوداشتغالی پرداخت کنیم.

رئیس کمیته امداد امام‌خمینی (ره) با بیان اینکه در رابطه با بیمه تأمین اجتماعی 250 هزار خانوار اقدام کرده‌ایم،تأکید کرد: در حال حاضر حدود 5 هزار نفر یک سوم حقوق بازنشستگی را دریافت می‌کنند در حالی که وضعیت مطلوب برای ما این است که این افراد مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی شوند.

وی با بیان اینکه با اعطای وام خود اشتغالی نمی‌توانیم افراد را از فهرست تحت پوشش کمیته امداد خارج کنیم، گفت: خروج از فهرست افراد تحت پوشش باید شامل کسانی شود که به لحاظ اقتصادی توانمند شده و به خود اتکایی و خودکفایی مالی می‌رسند.

رئیس کمیته امداد امام‌خمینی (ره) در ادامه با تأکید بر اینکه نگاه ما در کمیته امداد، نگاه فرهنگی است، گفت: از نگاه ما مددجویان کمیته امداد عزیز و توانمند هستند و امسال در کنکور سراسر 150 نفر از دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد موفق به کسب رتبه کمتر از 1000 شدند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هزینه تحصیل 330 هزار دانش‌آموز و 72 هزار دانشجوی تحت پوشش بر عهده کمیته امداد است به طوری که در اول مهر امسال برای دانش‌آموزان مبلغ 100 هزار تومان برای تهیه نوشت‌افزار در اختیار آنها قرار گرفت، همچنین متوسط شهریه هر دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی 1.5 میلیون تومان برآورد می‌شود که از سوی کمیته امداد پرداخت می‌شود.

فتاح با بیان اینکه بیشترین جمعیت تحت پوشش کمیته امداد را زنان سرپرست خانوار با حدود یک میلیون نفر تشکیل می‌دهند، گفت: همچنین یک میلیون و 300 هزار نفر افراد سالمند و روستایی و 175 هزار یتیم تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار دارند که به طور متوسط هر یتیم با توجه به شرایط خانوادگی خود 5 حامی مردمی دارد و متوسط 140 هزار تومان از سوی حامیان خود دریافت می‌کند.

وی افزود: در طرح محسنین که در ماه مبارک رمضان اجرا شد، 500 هزار نفر ثبت نام کرده که 300 هزار نفر جذب شدند که این افتخار برای نظام اسلامی است که مردم آن انسان دوست و خیرخواه هستند و از 1700 میلیارد کمک مردمی 400 میلیارد تومان مختص به طرح محسنین و اکرام ایتام بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به آسیب های اجتماعی و تحت پوشش قرار گرفتن خانواده های آسیب دیده از سوی این نهاد حمایتی گفت: در حال حاضر 35 هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد هستند که سرپرست این خانواده ها در زندان به سر می برند.

وی همچنین خانواده های تحت پوشش کمیته امداد که سرپرست آن ها اعتیاد به موادمخدر دارد را 40 هزار نفر اعلام کرد و گفت: متاسفانه شاهد دست برد زدن به صندوق های صدقه از سوی معتادان در شهرها به ویژه تهران هستیم که این مشکل را با جمع آوری صندوق های قدیمی و الکترونیکی کردن پرداخت صدقات حل کرده ایم.

فتاح در ادامه با اشاره به اینکه مسئله ازدواج به مشکلی برای خانواده های تحت پوشش کمیته امداد تبدیل شده است گفت: متاسفانه خانواده ها به خانواده هایی که تحت پوشش این نهاد هستند و به دلیل فقری که دارند، دختر نمی دهند و پسران آن ها نیز به دلیل بیکاری و عدم در آمد مناسب در خواستگاری ها با جواب منفی مواجه می شوند که همین مسئله سن ازدواج را در این خانواده ها افزایش داده است  این در حالی است که یکی از سیاست های ما کمک به مددجویان برای ازدواج است و سال گذشته 90 هزار جهیزیه برای زوج های تحت پوشش تهیه شد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر ازدواج مجدد زنان سر پرست خانواری است که یا از همسر خود طلاق گرفته اند و یا همسر آن ها فوت کرده است که در این زمینه باید فرهنگ سازی شود تا این زنان که اغلب دارای فرزند هستند آسیب کمتری دیده و بتوانند مجددا ازدواج کرده و هزینه خانواده آن ها بر عهده همسران شان باشد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین با اشاره به تاسیس صندوق قرض الحسنه کمیته امداد تحت عنوان ولایت در کشور گفت: تاسیس این صندوق به دلیل عدم پرداخت وام های خرد از یک تا 5 میلیون تومان از سوی بانک ها صورت گرفت که این صندوق تا سقف 5 میلیون تومان بدون ضامن تسهیلات مورد نیاز را در اختیار ممدجویان قرار می دهد.

وی تاکید کرد: برای این بانک با توجه به صرفه جویی در هزینه ها شعبه ای دایر نشده است و تمام کارهای آن به صورت الکترونیکی و از طریق اینترنت انجام می شود.

فتاح همچنین با اشاره به کمک کمیته امداد به کودکان کمتر از 6 سال تحت پوشش گفت: 90 هزار کودک دارای سوء تغذیه شناسایی شده و برای تغذیه آن ها مبلغ 70 هزار تومان به صورت ماهانه واریز می شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین با اشاره به اقدامات فرهنگی کمیته امداد گفت: امسال 150 هزار نفر به سفر زیارتی مشهد مقدس و 50 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و با هزینه این نهاد به سفر عتبات عالیات اعزام می شوند.

فتاح در پایان تاکید کرد: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم کمیته امداد در مسائل سیاسی دخالت کند و این موضوع را در انتخابات اخیر ثابت کردیم چرا که بالاترین وظیفه خود را حل کردن مشکلات مددجویان کمیته امداد می دانیم.

در ادامه تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود در رابطه با کمیته امداد و همچنین برنامه‌ها و سیاست‌های آینده این نهاد را با فتاح در میان گذاشتند.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

تبلیغات

آسیاتک حمایت