آسیاتل

بازدید: 42

راه هایی بی نظیر برای از بین بردن افکار منفی و مضر

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 668137
سلامت نیوز:خیلی ها در کل زندگی شان قربانی افکار منفی شان می شوند. احساس می کنند هیچ کنترلی روی افکاری که به ذهن شان خطور می کنند، ندارند و حتی از آن بدتر، آن سر و صدای مغزی شان را که می گوید آسمان به زمین می رسد، باور هم می کنند. به گزارش سل

سلامت نیوز:خیلی ها در کل زندگی شان قربانی افکار منفی شان می شوند. احساس می کنند هیچ کنترلی روی افکاری که به ذهن شان خطور می کنند، ندارند و حتی از آن بدتر، آن «سر و صدای» مغزی شان را که می گوید آسمان به زمین می رسد، باور هم می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله خلاقیت، «چه فکر کنید که می توانید و چه فکر کنید که نمی توانید، در هر صورت درست فکر می کنید!»

فرایند فکرکردن ما فرایندی ضروری برای بقا و مبارزه در دنیای مدرن است. طرزفکر انتقادی به ما توانایی حل سریع و کارآمد مسائل را می دهد. تفکر خلاق به ما اجازه می دهد تا ایده ها و روابطی اصیل، متفاوت و پیچیده خلق کنیم. ولی طرزفکر منفی و ناخودآگاه باعث به هم ریختگی ذهنی مان می شود و اشتیاق مان را برای زندگی از بین می برد.

دکتر «راس هریس»، روان شناس استرالیایی و نویسنده ی کتاب «تله ی شادی: چطور از کلنجار رفتن با خودمان دست بکشیم و زندگی را شروع کنیم» می گوید: «به این ترتیب، سیر تکامل انسان، مغزهای مان را به شکلی درآورده است که ما از نظر روان شناختی به خودمان رنج بدهیم: به مقایسه، ارزیابی و انتقاد از خودمان بپردازیم، روی آن چه که نداریم متمرکز شویم، به سرعت از داشته های مان ناراضی شویم و سناریوهای وحشتناکی را تجسم کنیم که اغلب شان هیچ وقت اتفاق نمی افتند. به همین خاطر است که آدم ها شادبودن را کار سختی تصور می کنند!»

خیلی ها در کل زندگی شان قربانی افکار منفی شان می شوند. احساس می کنند هیچ کنترلی روی افکاری که به ذهن شان خطور می کنند، ندارند و حتی از آن بدتر، آن «سر و صدای» مغزی شان را که می گوید آسمان به زمین می رسد، باور هم می کنند.

هرچند سوگیری منفی ذهن، مساله ای واقعی ست، ولی جلوی تلاش شما را برای به وجودآوردن تغییر و خودآگاه شدن نخواهد گرفت. طبیعی به نظر می رسد که به ذهن تان اجازه دهید نگرانی و ناامیدی را تجربه کند، ولی اگر آن را به چالش نکشید و افکارتان را به عنوان هویت خودتان بپذیرید، باعث تقویت افکار منفی تان خواهید شد. ولی شما این قدرت را دارید که این تمایل دیرینه ی مغز را بشناسید و با به وجودآوردن عادت «ساختاربندی مجدد» تغییرش دهید.

اولین قدم این است که به الگوهای فکری تان توجه کنید و قبل از آن که از کنترل تان خارج شوند، متوقف شان کنید.

در ادامه به شش استراتژی می پردازیم که می توانید از آن ها در طول روز و برای متوقف کردن الگوی فکری تان و شروع کنترل ذهن تان استفاده کنید.

به کارگرفتن هرکدام از این استراتژی ها فقط چند دقیقه از وقت تان را خواهد گرفت.

استراتژی شماره ی یک: مشاهده کننده باشید

کار را با آگاه شدن نسبت به افکارتان شروع کنید. «خود»تان را از افکارتان جدا کنید و ببینید چه اتفاقی دارد در مغزتان می افتد.

نکته اش این است که این کار را به صورت بی طرف انجام دهید و هیچ فکر به خصوصی را قضاوت نکنید. فقط نسبت به خودتان، به عنوان شاهدی بی طرف برای افکارتان، آگاهی پیدا کنید.

می شود این تمرین را چند بار در روز یا در خلال نشست مدیتیشن انجام داد. افکارتان را مشاهده کنید، خودتان را به آن ها وصل نکنید تا قدرت فکر و خیال و احساسات ناشی از افکارتان، کم شود.

استراتژی شماره ی دو: عنوانی برای آن فکر بگذارید

روش دیگر برای جداسازی خودتان از افکار این است که اعتراف کنید افکارتان هیچ چیز به غیر از فکر و خیال نیستند و واقعیت ندارند.

مثلا اگر فکر می کنید: «من اصلا نمی توانم این همه کار را انجام دهم»، مکالمه ی ذهنی تان را به این جمله تغییر دهید: «من فکر می کنم نتوانم این همه کار را انجام دهم.»

این کار در جهت این واقعیت است که شما و افکارتان یکی نیستید.

استراتژی شماره ی سه: فقط بگویید نه

وقتی خودتان را مشغول خیال پردازی های ذهنی در مورد مسائل نگران کننده می بینید، فقط بلند بگویید: «بس است!». (بیان کردن زبانی باعث بالارفتن قدرت تان برای توقف می شود) و بعد، تجسم کنید که دیواری سنگین و آهنین مسیر افکارتان را مسدود کرده است.

بری، بعضی وقت ها این طور تجسم می کند که افکار منفی را داخل یک گودال عمیق می ریزد یا سوار بر یک بالن شان می کند و می فرستد به دوردست ها.

استراتژی شماره ی چهار: حقه ی «کِش» را انجام دهید

یک کش بیندازید دور مچ دست تان. هربار که آن را دیدید، صبر کنید و به افکارتان توجه کنید. اگر داشتید فکری منفی می کردید، کش را درآورید و در دست دیگرتان بیندازید یا آن را کمی به بیرون بکشید و رهایش کنید. این کار، جریان فکری منفی تان را متوقف می کند.

استراتژی شماره ی پنج: عوامل محرک تان را بشناسید

تفکر بیش از حد و منفی گرایی اغلب با تحریک یک فرد، موقعیت یا شرایط به وجود می آیند. به نگرانی ها و اضطراب های معمول تان توجه کنید.

آیا چیز به خصوصی هست که این نگرانی ها را در ذهن تان به وجود می آورد؟

اگر این طور است، عوامل محرک را یادداشت کنید تا هر وقت اتفاق افتادند، در موردشان آگاهی داشته باشید. این آگاهی می تواند در جلوگیری از پاتک زدن افکار منفی کمک تان کند.

استراتژی شماره ی شش: حواس تان را پرت کنید

این چرخه را با به وجودآوردن حواس پرتی از بین ببرید. کاری انجام دهید که ذهن تان را مشغول نگه دارد تا فضای خالی برای افکار منفی نداشته باشید. خودتان را در پروژه ای غرق کنید که احتیاج به تمرکز و قدرت مغزی دارد.

اگر پشت ترافیک یا در صف مانده اید، جدول ضرب را در ذهن تان مرور کنید یا سعی کنید شعری حفظ کنید.


loading...
 • راه هایی بی نظیر برای از بین بردن افکار منفی و مضر


  سلامت نیوز:خیلی ها در کل زندگی شان قربانی افکار منفی شان می شوند. احساس می کنند هیچ کنترلی روی افکاری که به ذهن شان خطور می کنند، ندارند و حتی از آن بدتر، آن سر و صدای مغزی شان را که می گوید آسمان به زمین می رسد، باور هم می کنند. به گزارش سل
 • راه‌هایی برای از بین بردن افکار منفی و مضر


  چه فکر کنید که می توانید و چه فکر کنید که نمی توانید، در هر صورت درست فکر می کنید!
 • خبر خوب برای قهوه‌خورها/ چطور با از بین بردن افکار منفی به وزن ایده آل برسیم/ ۸ خاصیت چای پونه برای سلامتی/ ۵ دلیل احتمالی قرمزی چشم‌ها


  اگر قهوه خور هستید، و می‌خواهید با از بین بردن افکار منفی به وزن ایده آل خود و خواص پونه برای سلامتی پی ببرید حتما بسته سلامت امروز را بخوانید.
 • راهکار‌هایی عجیب برای مقابله با افکار منفی/اینفوگرافیک


  برای مقابله با افکار منفی باید اتفاقات را مثبت ارزیابی کرده و در همه شرایط سعی کنید خود را با موضوعات مختلف وفق دهید.
 • راهکار‌هایی عجیب برای مقابله با افکار منفی/اینفوگرافیک


  برای مقابله با افکار منفی باید اتفاقات را مثبت ارزیابی کرده و در همه شرایط سعی کنید خود را با موضوعات مختلف وفق دهید.
 • ۵ روش برای دور کردن افکار منفی


  بیشتر مواقع افکار مختلف، یکی پس از دیگری، سیل آسا به ذهن‌مان هجوم می‌آورند و لحظه‌ای راحت‌مان نمی‌گذارند. این افکار که گاهی حول یک سوژه و گاهی چند سوژه می‌چرخند، این قدرت را دارند که تمام فکر و ذهن‌مان را به خود مشغول کرده و قدرت تمرکز را از ما بگیرن
 • 10 نکته برای غلبه بر افکار منفی


  سلامت نیوز:افکار منفی انرژی و توان ما را هدر می دهد و مانع می شود در زمان حال زندگی کنیم. هر چه بیشتر به افکار منفی میدان دهیم، قوی تر می شوند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،تصویر یک گلوله برفی کوچک را در نظرتان مجسم کنید که در سراشیبی
 • ۴ راهکار برای کنار گذاشتن افکار منفی


  با باور این‌كه من می‌توانم زندگیم را عوض كنم، انرژی زایدی وارد زندگی می‌شود و افكار نو جای افكار پریشان گذشته را می‌گیرد. از سرزنش زندگی گذشته دست بردارید.
 • قوی ترین راه برای از بین بردن منفی بافی


  سلامت نیوز: همه ما گاهی اوقات به دلیل سختی های زندگی و مشکلات فردی تصمیم میگیریم بیشتر تنها زندگی کنیم و گوشه گیر شویم ، اما این منفی بافی ها میتواند عواقب بسیار خطرناکی را به دنبال داشته باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت نمناک، همه ما یک
 • نیایش؛ هدیه الهی برای خروج از افکار منفی/ از خدا عاقبت نیک بخواهید


  کانون خبرنگاران نبأ ــ مدیر کانون فرهنگی تبلیغی شهید آیت‌الله محمدعلی لطفیان سرگزی گفت: دعا و نیایش یک عبادت قدسی و یک نیاز فطری و هدیه الهی برای خروج از هیاهوی زندگی مادی و افکار منفی است.
 • راهکار مهران مدیری برای فرار از شرایط بد و افکار منفی/فیلم


  راهکار مهران مدیری برای فرار از شرایط بد و افکار منفی را در ویدئوی زیر ببینید.
 • راهکاری هایی برای از بین بردن پف زیر چشم ها


  سلامت نیوز:متخصص تغذیه با بیان اینکه خنک کردن چشم ها باعث کاهش تورم زیر چشم می شود گفت: به همین دلیل هم هست که بسیاری از افراد برای از بین بردن تورم چشم از برش های خیار و تأثیر خنکی آن بر روی چشم ها استفاده می کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فا
 • راه هایی آسان برای از بین بردن پف زیر چشم


  پف زیر چشم زیبایی های چشم ها و صورت را از بین می برد و حالت خمودی به چهره می بخشد. بعضی از افراد به دنبال بر طرف کردن پف زیر چشم از طریق راه های خانگی هستند البته این روش های خانگی برای کسانی موثر است که به صورت ژنتیکی این مشکل را ندارند. در این مقال
 • روش‌هایی کاربردی برای از بین بردن بوی سیر


  برای از بین بردن بوی سیر از خانه می‌توانید چند ساعت پنجره خانه را باز بگذارید و یا این که یک ظرف یا کاسه‌ای از جوش شیرین را در اتاقی که بو گرفته است قرار دهید.
 • روش هایی برای از بین بردن سلولیت ها


  سلولیت کابوس خیلی ها شده که روزانه وقت زیادی را برای خلاص شدن از آن صرف می کنند.در این مطلب چند روش ساده اما کاربردی برای از بین بردن سلولیت ها آورده ایم که بد نیست آن ها را امتحان کنید و از همین امروز شروع کنید.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت