آسیاتک

بازدید: 163

معاون اول رییس جمهور: فولاد مبارکه نماد صنعت ایران است

منبع : تابناک کد خبر: 664
ايشان افزود: در حال حاضر کارهاي بزرگي در گوشه و کنار کشور در حال اجرا است و کشور روند رو به رشد توسعه خود را به سرعت طي مي کند. بايد در نظر داشته باشيم جايگاه واقعي صنعت ايران فراتر از اينهاست، دست يابي به اين جايگاه رسالتي است بر دوش تک تک مديران و کارشناسان و کارکنان صنعتي ايران در بخش‌‌هاي خصوصي و بر دوش همه کساني که دل و روحشان براي اين کشور مي‌‌تپد. اين وظيفه بار سنگيني بر دوش مسئولين گذاشته که بايد اين مسير را هرچه سريعترطي کنند.
ايشان افزود: در حال حاضر کارهاي بزرگي در گوشه و کنار کشور در حال اجرا است  و کشور روند رو به رشد توسعه خود را به سرعت طي مي کند. بايد در نظر داشته باشيم جايگاه واقعي صنعت ايران فراتر از اينهاست، دست يابي به اين جايگاه رسالتي است بر دوش تک تک مديران و کارشناسان و کارکنان صنعتي ايران در بخش‌‌هاي خصوصي و بر دوش همه کساني که دل و روحشان براي اين کشور مي‌‌تپد. اين وظيفه بار سنگيني بر دوش مسئولين گذاشته که بايد اين مسير را هرچه سريعترطي کنند.
معاون اول رییس جمهور: فولاد مبارکه نماد صنعت ایران است
معاون اول رئيس جمهور تصريح کرد: در سالهاي اول انقلاب وقتي تصميم گرفته شد فولاد مبارکه احداث شود، کساني که مي‌‌توانستند به عنوان مدير اجراي فولاد مبارکه انتخاب شوند از انگشتان دست کمتر بودند در عين حال از نظر نيروي انساني با محدوديت مواجه بوديم. در آن سنوات مجبور بوديم نيروهاي انساني فارغ التحصيل را براي کسب آموزش و تجربه به کشورهاي ديگر اعزام نمائيم که اين خود در بدو امر هزينه سنگيني متوجه دولت مي‌‌نمود و اين اجتناب ناپذير بود چراکه مي‌‌خواستيم به تکنولوژي ساخت فولاد دست يابيم. اما اکنون هزينه‌‌اي که آنروز متحمل شديم باعث شد تا در داخل کشور متخصصاني از جنس فولاد داشته باشيم و کار به جايي برسد که بنا بر اذعان مديرعامل فولاد مبارکه 84 درصد قطعات و تجهيزات مورد استفاده در اين شرکت از داخل کشور تأمين شود. اين نتيجه زحمات مهندسيني است که در داخل فولاد مبارکه و در واحدهاي صنعتي ديگر درحال خدمت رساني مي باشند.
دکتر جهانگيري در همين رابطه افزود: روزي که فولاد مبارکه در حال ساخت بود، کمتر کسي به شکل گيري و سودآوري فولاد مبارکه خوشبين بود ولي امروز شاهد اين هستيم که  ارزش محصولاتي که در اين شرکت از اول تا به امروز توليد شده 37 ميليارد دلار است که در مقايسه با هزينه ساخت اين شرکت، مبلغ قابل توجهي است. اين افتخار نصيب تمام کساني است که از اول تا امروز در فولاد مبارکه نقش ايفا نموده‌‌اند. 
جهانگيري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به خاطرات يکي از مسئولين کشورهاي بلوک شرق گفت: يکي از شگردهاي کشورهاي غربي عليه کساني که مي خواهند کارهاي بزرگي انجام دهند اين است كه فضا سازي مي کنند و آنها را زير سوال مي برند تا اين کشورها همواره کوچک مانده و رشد پيدا نکنند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: مديران بزرگ کشور نبايد تحت تاثير جوسازي ها قرار بگيرند و بايستي مايوس نشده و دست از کار بر ندارند زيرا اين روزها و فضاسازي ها مي گذرد اما دستاورد آنها براي ملت ايران باقي خواهد ماند.
وي با اشاره به فضاسازي هاي نادرستي که عليه مديران فولاد مبارکه در ابتداي کار اين مجتمع شد، افزود: مهم اين است مديران کشور شجاعت داشته باشند و بدون کوتاهي براي کشورشان تصميم گيري کنند زيرا وقتي ملت ايران فرمان اداره کار را در اختيار آنها قرار داده انتظار دارند که آنها کشور را به پيش ببرند.
جهانگيري با بيان اينکه ما نبايد به خاطر حواشي دست روي دست بگذاريم تا در جايي مانند ميدان مشترک پارس جنوبي کشوري کوچک، منابع ملت ما را استخراج کند يا در ميادين نفتي مشترک متوجه شويم که مخازن کشور را طرف مقابل برداشته است.
وي با تاکيد براينکه يک لحظه تعلل در کار خيانت به منافع ملي است، گفت: نبايد دلسرد شد و بايد با تمام توان در مسير حفظ منافع ملت گام برداشت.
به همه مديران و کارکناني که در اين شرکت تلاش کردند تا امروز يک ميليون و 800 هزار تن به ظرفيت فولاد کشور اضافه شود، خداقوت مي‌گوييم، همچنين خداوند را شاکريم که به حمد ا... امروز کشور در حال توسعه است.
ايشان افزود: گروه فولاد مبارکه قادر است که با توانمندي‌‌هايي که در داخل اين مجموعه وجود دارد به عنوان يک بنگاه صنعتي دانش بنيان در اقتصاد مقاومتي نقش مؤثري ايفا نمايد. در اقتصاد مقاومتي يکي از جهت گيريهاي اصلي، دانش بنيان بودن اقتصاد است . وقتي مي گوييم اقتصاد دانش بنيان باشد لزومي ندارد يک شرکت فقط در خصوص نانو تکنولوژي يا بيوتکنولوژي کار کند بعنوان مثال مي‌‌توان فولاد مبارکه را بر اساس دانش بنياني آن  اداره کرد و همه بخشهاي اقتصادي و اجرايي اين شرکت را به دانش متکي کرد. راه طي شده در فولاد مبارکه تاکنون بدرستي انتخاب و پيموده شده است . تحقيق و توسعه دربنگاههاي صنعتي بايد جايگاه خود را پيدا کند. بنگاهي که متکي به تحقيق و توسعه باشد،هم هزينه توليدش کاهش پيدا مي کند، هم قدرت رقابت وتنوع و کيفيت محصولاتش بالاتر مي‌‌رود. ارتباطي که امروز فولاد مبارکه با اکثر دانشگاه‌‌هاي کشور برقرار نموده و از نتايج آن استفاده مي کند راه پيشرفت و تعالي اين سازمان را هموار کرده است يعني اين دانش بنيان کردن. با اتکا به همين رويکرد و دستاوردهاست که مديرعامل اين شرکت با افتخاراعلام مي‌‌کند که 54 درصد محصولات صادراتي فولاد مبارکه به اروپا صادر شده است.
ايشان در ادامه  با بيان اينکه امروز فولاد مبارکه به يک نهاد توسعه‌‌اي مبدل شده است تصريح کرد: فولاد مبارکه به جايي رسيده است که فقط به توليد فولاد فکر نمي‌‌کند و اساساً خود را موظف به توليد فولاد نمي‌‌داند اينکه احساس مي کند بايد در بندر عباس ايفاي نقش نمايد و يا در جايي ديگر کارخانه فولادسازي احداث کند و به موازات همين اقدامات نسبت به فعاليت‌‌ها و خدمات اجتماعي همت مي‌‌گمارد، همه و همه اينها از مؤلفه‌‌هاي آينده نگري اين شرکت و مسؤليت پذيري آن در بخش مسئوليت‌‌هاي اجتماعي است که قابل تقدير است.
دکتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود خاطر نشان کرد: براي توسعه صنعتي ايران، مهم اين است که يک برنامه صحيح داشته باشيم. بدانيم ايران را به کجا مي‌‌خواهيم ببريم . ببينيم صنعت ايران در چه بخشهايي قابليت توسعه دارد که به يقين يکي از بهترين زمينه‌‌هاي توسعه صنعتي ايران، صنايع معدني است، صنايعي که متکي بر منابع طبيعي و خدادادي ايران است. خداوند تبارک و تعالي در ايران نعمات بزرگ و فراواني از جمله نفت، گازو منابع معدني قرار داده است. خوشبختانه در اين خصوص برنامه‌‌هاي وسيعي براي توسعه ميادين نفتي و گازي و همچنين استفاده بهينه از مواد معدني داريم که يکي از مهمترين اين برنامه‌‌ها در چارچوب اقتصاد مقاومتي جلوگيري از خام فروشي اين ذخاير است برنامه‌‌ها و راهبردهايي که باعث مي‌‌شود اين منابع را  در صنايع مختلف بکار گيريم و بعد از آن با ارزش افزوده بالاتر به محصولاتي با ارزش و صادراتي مبدل کنيم.
معاون اول رييس جمهور يادآور شد: خوشبختانه در ايران براي توسعه صنعت فولاد ايران گاز و سنگ آهن کافي وجود دارد فقط مهم اين است که کساني که مي خواهند اين دو ماده را به فولاد تبديل کنند در کشور وجود داشته باشد. از آنجايي که سابقه صنعت فولاد در ايران به دهه چهل بر‌‌مي‌‌گردد خوشبختانه شرايطي فراهم است که ما امروز در داخل کشورمان از متخصصين بسيار توانمندي در صنعت فولاد برخوردار باشيم . در همين راستا  فولاد مبارکه مهندسين مجرب و ارزشمندي دارند که هر کدام قادر هستند يک فولاد مبارکه جديد در ايران ايجاد کنند.
ايشان با تأکيد بر اينکه صنعت فولاد بايد با اتکا به همين سه منبع يعني نيروي انساني توانمند، منابع طبيعي سنگ آهن و گاز توسعه يابد افزود: در اين راه نه فقط براي بازار ايران بلکه براي بازارهاي دنيا بايد برنامه ريزي مناسبي داشته باشيم. بايد انتخاب کنيم و در نظر داشته باشيم هريک از محصولات ماده معدني سنگ آهن قابليت صادرات دارد و اما اينکه کداميک ارزش افزوده بالاتري براي کشور ايجاد مي‌‌کند مهم است؛ مي شود سنگ آهن صادر کرد مي توان کنسانتره صادر کرد، امکان آن هست که کنسانتره  را به گندله تبديل و سپس آنرا صادر کنيم. مي توان گندله را تبديل به آهن اسفنجي و بعد از آن صادر کرد فراتر از آن مي‌‌توان آهن اسفنجي را به فولاد خام و شمش تبديل و بعد صادر کرد و در بهترين حالت مي‌‌توان فولاد خام را به  انواع و اقسام ورق‌‌هاي  گرم و سرد، گالوانيزه، رنگي و قلع اندود تبديل و بعد از آن صادر کرد. در هر حال در هر مرحله از اينها يعني ارزش افزودة بالاتر.
وي با تأکيد بر اينکه همه واحدهاي صنعتي بايد بخشي از اين محصولات خود را به بازار بين المللي صادر کنند، گفت: به يقين وقتي که بنگاه به بازار بين المللي وصل مي‌‌شود، يعني توانسته کالايي را توليد کند که از لحاظ قيمت و کيفيت به درجه‌‌اي رسيده که مي‌‌تواند با بازارهاي محلي و بين المللي رقابت کند. در اقتصاد کنوني که عرصه رقابت هر روز سخت‌‌تر مي‌‌شود و رقبا دائماً همديگر را از صحنه خارج مي‌‌کنند اگر هر بنگاه اقتصادي کمي بي احتياطي کند بدون ترديد از صحنه رقابت حذف مي‌‌شود در همين راستا اين جاي بسي خوشحالي است که فولاد مبارکه توانسته در منطقه منا و خاورميانه و شمال آفريقا به عنوان بزرگترين توليد کننده و جزء 10 توليد کننده فولاد دنيا مطرح شود از اين رو به مهندسين فولاد مبارکه و کارشناساني که در اين شرکت زحمت مي کشند، افتخار مي کنيم.

loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

تحلیل گزارش مرکزپژوهش هاي مجلس از وضعیت سازمان تامین اجتماعی

تحلیل گزارش مرکزپژوهش هاي مجلس از وضعیت سازمان تامین اجتماعی

ترافیک سنگین در 3 بزرگراه تهران/تصادف گزارش نشده است

ترافیک سنگین در 3 بزرگراه تهران/تصادف گزارش نشده است

گزارش تصویری/پاکسازی یکی از مهمترین مقرهای داعش توسط نُجَباء

گزارش تصویری/پاکسازی یکی از مهمترین مقرهای داعش توسط نُجَباء

تبلیغات

آسیاتک