آسیاتل

بازدید: 117

دوباره کرنش، دوباره محور شرارت

ترامپ در سخنانی که در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد با بی‌شرمی جمهوری اسلامی ایران را یک دیکتاتوری فاسد دانست که صادرات اصلی‌اش خشونت و هرج و مرج...

گروه بین الملل: محمدسعید ابراهیمی در یادداشت پیش رو که پیرامون سخنان ترامپ در سازمان ملل نگاشته، معتقد است: امام راحل تعبیری دقیق در مورد آمریکا دارند که بایسته است به عنوان استراتژی دولت در قبال ایالات متحده اتخاذ شود؛ ایشان آمریکا را به سگی هار تشبیه می کنند که چون از او بگریزیم ما را تعقیب می کند و چون در پی او دوان شویم فرار را بر قرار ترجیح می دهد.

به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت به شرح زیر می باشد:

در سال ۱۹۹۸میلادی و همزمان با اولین سفر رئیس دولت هفتم به سازمان ملل متحد طرحی موسوم به "گفت وگوی تمدن ها" از سوی وی مطرح شد که بر لزوم گفت وگو و مذاکره با غرب با هدف تنش زدایی تاکید می کرد.

رئیس دولت اصلاحات همچنین در کتاب گفت وگوی تمدن ها به توهم کشورهای غربی مبنی بر داشتن دشمن بزرگ اشاره می کند و هدف خود را از میان بردن این توهم اعلام می کند و این پالس را به غرب و خاصه آمریکا ارسال می کند که ایران دشمن بزرگ آمریکا نیست.

پس از طرح ایده گفت وگوی تمدن ها از جانب ایران، ۱۵۰کشور به آن رای مثبت دادند و مقرر شد سال ۲۰۰۱، سال گفت وگوی تمدن ها نامگذاری شود.

مع الوصف جرج بوش در سال ۲۰۰۲ ایران را محور شرارت خواند و مدعی شد ایران درصدد دستیابی به سلاح های کشتار جمعی است؛ به بیان دیگر با وجود اظهار دوستی رئیس جمهور وقت ایران از رهگذر گفت وگوی تمدن ها، آمریکا بر موضع دشمنی خود اصرار کرد.

پس از مدتی و با روی کار آمدن دولت نهم، قطار دیپلماسی جمهوری اسلامی از سیاست ضربه دومی(انفعالی) به سیاست های ضربه اولی(فعال) تغییر ریل داد و توانست با ارتقاء فناوری هسته ای و نیل به غنی سازی ۲۰درصدی اورانیوم، حق غنی سازی صلح آمیز ایران را به غرب بقبولاند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۶ خرداد۹۴ و در مراسم یادبود حضرت امام(ره) ضمن اشاره به این موضوع، تصریح می کند علت به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی برای ایران، دستیابی به دانش هسته ای بوده است و غرب چاره ای جز پذیرش حق غنی سازی ایران نداشته است.

با آغاز به کار دولت یازدهم مجددا سیاست خارجی ضربه دومی با هدف زدودن تنش میان ایران و غرب در دستور کار قرار گرفت که ماحصل آن توافق نامتوازن برجام بود؛ سندی که علاوه بر ناهمسان بودن داده ها و ستانده ها، فاقد ضمانت اجرایی قوی برای الزام طرف مقابل به تعهدات است.

دوباره کرنش، دوباره محور شرارت

با وجود نرمش و انعطاف دولت ایران و محدود کردن برنامه هسته ای رویکرد خصمانه و ناشی از خوی استکباری آمریکا تغییر نیافت و رئیس جمهور ایالات متحده پس از نقض عهدهای مکرر در تازه ترین اقدام سخنانی هتاکانه علیه ایران بر زبان راند.

ترامپ در سخنانی که در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد با بی شرمی جمهوری اسلامی ایران را یک دیکتاتوری فاسد دانست که صادرات اصلی اش خشونت و هرج و مرج است؛ سخنانی که از سوی ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا، تکرار مبحث "محور شرارت" تعبیر شد.

با توجه به نتایج رویکرد شش دولت اخیر جمهوری اسلامی که در قالب دو استراتژی انفعال و مقاومت متبلور شد به روشنی می توان به ناکارآمدی راهبرد اعتماد به آمریکا پی برد.

امام راحل تعبیری دقیق در مورد آمریکا دارند که بایسته است به عنوان استراتژی دولت در قبال ایالات متحده اتخاذ شود؛ ایشان آمریکا را به سگی هار تشبیه می کنند که چون از او بگریزیم ما را تعقیب می کند و چون در پی او دوان شویم فرار را بر قرار ترجیح می دهد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت