آسیاتل

بازدید: 29

آموزش در اولویت کار دفتر تئاتر خیابانی حوزه هنری قرار خواهد گرفت

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 582740
یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تئاتر خیابانی، اعتراض و نقد ناهنجاری‌هاست؛ نقد و اعتراضی که باعث می‌شود هنرمند نمایشگر، به خیابان بیاید و اعتراض خود را در قالب یک اثر نمایشی در معرض تماشای مردم قرار دهد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، کوروش زارعی عضو هیئت داوران دوازدهمین جشنواره ی بین المللی تئاتر خیابانی مریوان گفت: اگر بگوییم مریوان پایتخت تئاتر خیابانی کشور است، گزاف نگفته ایم. مردم فهیم و هنردوست شهر مریوان به عنوان تماشاگران حرفه ای، تئاتر خیابانی را خیلی با شور و دقت و علاقه دنبال می کنند و عاشقانه هر کاری از دست شان برآید می کنند تا گروه نمایشی اثرش را به خوبی ارائه کند.

وی افزود: جشنواره تئاتر مریوان، حرفه ای تر و جدی تر از هر جشنواره دیگری در کشور به تئاتر خیابانی می پردازد و وجود چنین رویدادی برای بدنه تئاتر خیابانی، نعمت بزرگی است.

این هنرمند تئاتر همچنین به نقد برخی از آثار نمایشی حاضر در جشنواره پرداخت و تصریح کرد: متاسفانه نزدیک به نیمی از نمایش هایی که در جشنواره دوازدهم تئاتر مریوان اجرا شد، فارغ از ساختار واقعی تئاتر خیابانی اجرا شدند. گو اینکه نمایش های قاب عکسی را به دلیل نداشتن سالن، در وسط خیابان اجرا می کنند! به طور مثال نمایشی را دیدیم که داستان وقوع آن در داخل یک اتاق جریان داشت. برخی از هنرمندان تئاتر خیابانی با اینکه تجربیاتی هم در این زمینه دارند اما هنوز مولفه های درست تئاتر خیابانی را نمی شناسند. ضعف دانش در بین برخی از هنرمندانی که مدعی این عرصه هستند تاسف آور است؛ فکر می کنند اگر در بین اجرا با تماشاگران، ارتباط کلامی بگیرند، نمایش شان به تئاتر خیابانی تبدیل می شود؛ اصلا این طور نیست. تئاتر خیابانی به هیچ عنوان مقدمه تئاتر صحنه ای نیست و این دو، دو مقوله جدا از هم هستند.

وی تاکید کرد: یکی از مهم ترین مولفه های تئاتر خیابانی، اعتراض و نقد ناهنجاری هاست. نقد و اعتراضی که باعث می شود هنرمند نمایشگر، به خیابان بیاید و اعتراض خود را در قالب یک اثر نمایشی در معرض تماشای مردم قرار دهد. ولی امروز بیشتر نمایش هایی که به اسم تئاتر خیابانی اجرا می شوند هیچ دغدغه اعتراضی در بطن خود ندارند.

این هنرمند افزود: ناگفته نماند البته در جشنواره مریوان، شاهد نمایش های خوب نیز بوده ایم ولی به نظر می رسد انتخاب های مناسبی از بین نمایش های متقاضی حضور در این رویداد، صورت نگرفته. بارها در صحبت هایم اشاره کرده ام که در جشنواره ها، کار هیئت انتخاب به مراتب از کار هیئت داوری، سخت تر و حساس تر است. این هیئت انتخاب است که تعیین می کند چه آثاری با چه سطحی وارد جشنواره شوند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری همچنین اظهار داشت: در سال آینده بحث آموزش را از اولویت های فعالیت دفتر تئاتر خیابانی حوزه هنری قرار خواهیم داد. معتقدم اگر امکانات آموزشی صحیح، اعم از برگزاری کارگاه های تخصصی و پیشرفته و منابع به روز در اختیار هنرمندان قرار گیرد، از هنرمندان خلاقیتی بروز خواهند داد که باعث شگفتی شود. این فقر آموزشی است که باعث می شود آنچه باید و سزاوار است از تئاتر خیابانی بروز نکند.

وی ادامه داد: در جشنواره تئاتر مریوان در پایان هر شب، دکتر صادقی تا پاسی از شب بسیار دلسوزانه کلاس هایی را برای هنرمندان برگزار می کرد که مورد استقبال قریب به اتفاق هنرمندان قرار می گرفت. همه شرکت کنندگان در این کلاس ها بسیار مشتاق و کنجکاو مطالب آموزشی را دریافت می کردند. بنابراین هنرمندان ما خواهان و مشتاق آموزش های تخصصی هستند؛ فقط کافی است این آموزش ها در استان ها و شهرستان ها در اختیار علاقه مندان قرار گیرد تا ثمراتش را در رویدادهای این چنینی شاهد باشیم.

این بازیگر تئاتر تصریح کرد: یادمان باشد هنر تئاتر خیابانی، هنر کاربردی است که می تواند در شهرهای کوچک و بزرگ مورد استفاده و توجه قرار گیرد. اگر به همه این موارد دقت شود، در آن صورت افق های روشنی را در پیش رو خواهیم داشت.

زارعی در پایان گفت: میزان ارتقای بنیه علمی و کاربردی تئاتر خیابانی به همگرایی و هم افزایی دستگاه های مسئول در بحث آموزش نیاز دارد. بدون شک باید مباحث آموزشی بیش از گذشته جدی گرفته شود و برای این مهم نهادهای همسو، باید با همکاری و هم افزایی، خواهان نتایج و ثمرات بهینه تئاتر خیابانی باشند.

شایان ذکر است دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از 18 تا 22 شهریورماه با اجرای 41 نمایش برگزار شد. کوروش زارعی، فریندخت زاهدی و قطب الدین صادقی داوری این رویداد را بر عهده داشتند.


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارش مأمور سابق «اف‌بی‌آی» از سردار سلیمانی

گزارش مأمور سابق «اف‌بی‌آی» از سردار سلیمانی

تبلیغات

آسیاتک حمایت