آسیاتل

بازدید: 70

دیده بان حقوق بشر: تلاش مقامات سعودی برای سرکوب مخالفان مذهبی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 582182
دیده بان حقوق بشر اعلام کرد مقام های سعودی در اقدامی که ظاهراً سرکوب هماهنگ شده مخالفان مذهبی است ده تن از روحانیان سرشناس را بازداشت کردند.

دیده بان حقوق بشر: تلاش مقامات سعودی برای سرکوب مخالفان مذهبی

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، این پایگاه اعلام کرد مقام های سعودی در اقدامی که ظاهراً سرکوب هماهنگ شده مخالفان مذهبی است ده تن از روحانیان سرشناس را بازداشت کردند.

این اقدامات سه ماه پس از ولیعهد شدن محمد بن سلمان در ژوئن 2017 انجام می شود. بر اساس گزارش ها، دستگیری سلمان العوده، عواد القرنی و چند تن دیگر از دهم سپتامبر آغاز شده است و تازه ترین مورد از سرکوب پیوسته مخالفان مذهبی از جمله فعالان حقوق بشری، روزنامه نگاران و نویسندگان است.

جمال خاشقجی، نویسنده سرشناس، اعلام کرد روزنامه اش، الحیات، او را از نگارش منظم ستون نظرات منع کرده است.
سارا لی ویتسون، مدیر خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، در این باره گفت: «این بازداشت هایی که ظاهراً با انگیزه سیاسی انجام شده است نشانه دیگری است که محمد بن سلمان علاقه ای به بهبود سابقه کشور در آزادی بیان و حاکمیت قانون ندارد».

جمال خاشقجی پیش تر هم از نوشتن منع شده بود. تازه ترین مورد آن به نوامبر 2016 باز می گردد، وقتی خبرگزاری سعودی پرس پس از انتقاد خاشقجی از دونالد ترامپ، اعلام کرد خاشقجی نماینده دولت عربستان سعودی نیست. از سال 2011 دادگاه های سعودی دست کم بیست و پنج فعال حقوق بشری شاخص و مخالفان مذهبی را به زندان محکوم کرده اند.

برخی به ده یا پانزده سال زندان محکوم شدند و بسیاری با اتهاماتی کلی روبرو بودند که برای متهم جلوه داد مخالفان مطرح شده بود. از 2014 تا کنون مقامات سعودی تقریباً همه مخالفان صلح جو را در دادگاه جنایی ویژه که دادگاهی برای رسیدگی به جرایم مرتبط با تروریسم است، محاکمه کرده است.

مقامات سعودی تقریباً همه فعالان مرتبط با انجمن حقوق سیاسی و مدنی سعودی را بازداشت کرده اند. این انجمن از نخستین نهادهای مدنی عربستان و خواستار اصلاحات وسیع سیاسی در برداشت از قوانین اسلام است. دادگاهی در عربستان رسما در مارس 2013 این گروه را منحل و فعالیت آن را ممنوع اعلام کرد. اعضای این تشکل با اتهاماتی مبهم از جمله بدگویی، توهین به مقامات، تحریک افکار عمومی، توهین به رهبران مذهبی، مشارکت در ایجاد سازمان های بدون مجوز و نقض قوانین فضای مجازی روبرو هستند.

فعالان سعودی و مخالفان مذهبی که صرفاً به سبب فعالیت های مسالمت آمیزشان محکومیت های طولانی زندان را طی می کنند عبارتند از: ولید ابوالخیر، محمد القحطانی، عبدالله الحامد، فاصل المناسف، سلیمان الرشودی، عبدالکریم الخضیر، فوزان الحربی، رائف بدوی، عبدالرحمان الحامد، زهیر کتبی، علاء برنجی و نذیر الماجد.

انتهای پیام/  
دستگیری های مخالفان مذهبی در عربستان صعودی

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

تبلیغات

آسیاتک حمایت