آسیاتک

بازدید: 41

دیدار امیرعبدالهیان با «مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه» و «سفیر زیمبابوه»

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 551187
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل امروز با «مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه» و «سفیر زیمبابوه» به طور جداگانه در تهران دیدار و گقت‌وگو کرد.


دیدار امیرعبدالهیانبه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با «اریک شوالیه» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در تهران دیدار کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به حوادث تروریستی در جهان گفت: حوادث تروریستی در منطقه و اروپا نشان می دهد که جامعه جهانی با پدیده جدیدی از ترور مواجه است که منشاء فکری این جریانات به تفکر نادرست وهابیت بر می گردد.

وی با بیان اینکه مواضع متوازن ماکرون در موضوع سوریه و تمرکز بر راه حل سیاسی، حائز اهمیت است، اظهار داشت: موضع فرانسه مبنی بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و پرهیز از اقدامات تجزیه طلبانه مورد توجه ما است. بحث برگزاری رفراندوم در کردستان عراق، کمکی به حل مشکلات نخواهد بود و بحران جدیدی را در عراق رقم خواهد زد و به ویژه اینکه ایجاد اختلاف در عراق فرصت بازی جدیدی برای تروریسم فراهم می سازد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به وضعیت انسانی اسفبار در یمن گفت: توقف تجاوز سعودی علیه مردم مظلوم یمن و بازگشت به راه حل سیاسی و مذاکره حداقل خواست مردم یمن است.

وی همچنین اظهار داشت: نقض حقوق بشر در بحرین، به بحران و افراط گرایی در منطقه دامن می زند و توقف خشونت و گفت وگوی ملی در بحرین یک ضرورت اساسی است.

مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تحرکات منافقین از مبدأ فرانسه افزود: در برخی تحرکات تروریستی در سال های اخیر در منطقه، رد پای گروهک تروریستی منافقین وجود دارد.

وی رشد تروریسم در جنوب یمن، افغانستان، لیبی، سوریه و ... را خطری مهم خواند.

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات سوریه خاطر نشان ساخت: در مورد آینده سوریه چند نکته حائز اهمیت است تداوم مبارزه با تروریسم تا برقراری امنیت کامل در این کشو، تمرکز بر راه حل سیاسی و گفتگو، ضرورت توجه به ابعاد انسانی و کمک های انسان دوستانه و عدم مداخله در امور سوریه و فراهم کردن بستری که مردم سوریه خود در مورد آینده کشورشان تصمیم گیری کند.

دستیار ویژه رئیس در امور بین الملل با اشاره به روابط رو به رشد دو کشور، سفر اخیر رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به پاریس، روابط گروه های دوستی پارلمانی ایران و فرانسه، انجام سفر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک به پاریس را نشانه های خوب تقویت روابط پارلمانی دانست.

«اریک شوالیه» معاون مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در این دیدار، بر تقویت و تحکیم روابط میان دو کشور تأکید کرد. وی با اشاره به استقرار شرکت های فرانسوی در ایران، از گسترش فعالیت های اقتصادی و پویایی در روابط میان فرانسه و ایران ابراز خرسندی کرد.

اریک شوالیه با اشاره به اشتراک میان دو کشور در مبارزه با تروریسم گفت: موضع ما نیز در قبال تروریسم روشن است و ما با گروه هایی که بحران های منطقه ای، خشونت و جنگ را ایجاد می کنند، چه در سوریه، چه در یمن و یا عدم ثبات در عراق و لبنان، مخالفیم و با آن ها مبارزه می کنیم.

وی افزود: ما از حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و تمرکز بر قانون اساسی این کشور حمایت می کنیم.

اریک شوالیه همچنین بر اهمیت نقش ایران در کاهش تنش در منطقه و تحکیم روابط تأکید کرد و افزود: فرانسه در کمک به حل سیاسی بحران در سوریه نقش فعال تری را در قالب «گروه های بین المللی» دنبال خواهد کرد و بر تداوم مشورت های منطقه ای با تهران تأکید دارد.

مقاومت ملت و رهبران ایران و زیمبابوه دربرابر قدرت های زورگو الگویی برای آزادیخواهی است
همچنین حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اِن دی کیتی کیتی سفیر زیمبابوه در تهران دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط دو کشور گفت: گسترش مناسبات دوستانه میان ایران و زیمبابوه در زمینه های مختلف از اهمیت برخوردار است و باید همکاری های اقتصادی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل همچنین با تاکید بر سابقه مبارزات ضد استعماری در دو کشور افزود: ایستادگی و مقاومت مردم و رهبران دو کشور در برابر قدرت های زورگوی جهانی الگوی مهمی برای مبارزات آزادیخواهی و برابری در جهان است.

وی ادامه داد: افزایش ارتباطات پارلمانی نقش مهمی در توسعه همکاری های فیمابین در عرصه های مختلف دارد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز خرسندی از سفر رئیس جمهور زیمبابوه به ایران و شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اظهار داشت: تحکیم و تقویت مناسبات دوستانه فیمابین نزد رهبران دو کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در پایان این دیدار بر لزوم پیگیری و اجرای کلیه توافقات به عمل آمده میان مسئولان دو کشور تاکید کرد.

سفیر زیمبابوه در تهران: زیمبابوه دربرابر زیاده خواهی های آمریکا و هم پیمانانش ایستادگی می کند

اِن دی کیتی کیتی سفیر زیمبابوه در تهران نیز در همین دیدار با تاکید بر اهمیت گسترش مناسبات دوستانه با ایران گفت: توسعه مناسبات در تمامی زمینه ها با جمهوری اسلامی ایران مورد توجه و اهتمام ویژه مسئولان کشورش قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به تشکیل گروه های دوستی پارلمانی در مجالس دو کشور افزود: ارتباط میان مجالس دو کشور نقش مهمی در توسعه ارتباطات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همکاری در سطح سازمان های منطقه ای و بین المللی دارد.

به گزارش خانه ملت اِن دی کیتی کیتی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: مردم و مسئولان کشورش با تمام توان در برابر زیاده خواهی های امریکا و هم پیمانانش که با انواع فشار ها از جمله اعمال تحریم های گوناگون سعی در ضربه زدن به استقلال، امنیت و تمامیت ارضی زیمبابوه را دارند، ایستادگی می کنند.

سفیر زیمبابوه در تهران در پایان این دیدار نسبت به گسترش روزافزون مناسبات تهران–هراره ابراز امیدواری کرد.

انتهای پیام/
loading...

دانلود نرم افزار

تبلیغات

گزارش ها

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

تبلیغات

آسیاتک عینک ارزان