بازدید: 101

چیلکات: صدام تهدیدی فوری علیه انگلیس نبود

چیلکات: صدام تهدیدی فوری علیه انگلیس نبود

به گزارش فارس، «سر جان چیلکات» مسئول بررسی نقش انگلیس در جنگ عراق روز چهارشنبه (دیروز) در پارلمان این کشور حاضر شد تا به سوالات نمایندگان در رابطه با تاخیر در انتشار گزارش توضیح و از این بابت عذرخواهی کند. به نوشته روزنامه تلگراف، سر جان چیلکات از خانواده‌های نظامیان قربانی در جنگ عراق به دلیل طولانی شدن تحقیقات تا 9 سال عذرخواهی کرده و به سوالات نمایندگان در این رابطه پاسخ داد. «باب نیل» رئیس کمیته عدالت پارلمان انگلیس پیش از این جلسه گفت مایل است توضیحاتی درباره این تاخیر طولانی بشوند. وی افزود تاخیری طولانی پیش آمد و مردم دوست دارند دلیل آن را بدانند. رئیس کمیته عدالت پارلمان انگلیس گفت تاخیر در انتشار چیلکات تاثیر بدی داشته که همین مساله از اهمیت زیادی برخوردار است. چیلکات روز چهارشنبه در پارلمان انگلیس گفت عراق آن طور که تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا گفته بود، تهدیدی فوری برای انگلیس نبود و همچنین اقدام نظامی آخرین راه مقابله با این مشکل نبود. وی در ادامه گفت انگلیس تجاوز نظامی به عراق را انتخاب کرد و این انتخاب پیش از آن انجام گرفت که تلاش‌های مسالمت‌آمیزی برای خلع سلاح عراق به نتیجه رسیده باشند. سر جان چلکات همچنین گفت قضاوتی که بلر درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی عراق کرد و از رو به این کشور حمله‌ور شد، گرچه با اطمینان طرح شده بود اما دلیلی برای اطمینان از آن ارائه نشد. وی اعتراف کرد، برنامه‌ها برای دوران بعد از جنگ در عراق تماما نامناسب بود و دولت بلر هم نتوانست به اهدافی که بیان کرده بود دست یابد. چیلکات گفت در واقع بلر برای مشارکت با آمریکا در جنگ عراق پا را فراتر از واقعیات گذاشت. گزارش چیلکات که شامل 2.6 میلیون کلمه بود بیش از 10.3 میلیون پوند هزینه برداشت و سرانجام بعد از آنکه بارها به تعویق افتاده بود، ماه جولای سال جاری منتشر شد.
چیلکات: صدام تهدیدی فوری علیه انگلیس نبود
منبع : تابناک کد خبر: 545

 تلگرام خبرلند

مسئول گزارش نقش انگلیس در جنگ عراق ضمن حضور در پارلمان انگلیس گفت نخست وزیر وقت این کشور برای ورود به جنگ عراق پا را فراتر از واقعیات گذاشته بود.

به گزارش فارس، «سر جان چیلکات» مسئول بررسی نقش انگلیس در جنگ عراق روز چهارشنبه (دیروز) در پارلمان این کشور حاضر شد تا به سوالات نمایندگان در رابطه با تاخیر در انتشار گزارش توضیح و از این بابت عذرخواهی کند.

به نوشته روزنامه تلگراف، سر جان چیلکات از خانواده‌های نظامیان قربانی در جنگ عراق به دلیل طولانی شدن تحقیقات تا 9 سال عذرخواهی کرده و به سوالات نمایندگان در این رابطه پاسخ داد.

«باب نیل» رئیس کمیته عدالت پارلمان انگلیس پیش از این جلسه گفت مایل است توضیحاتی درباره این تاخیر طولانی بشوند. وی افزود تاخیری طولانی پیش آمد و مردم دوست دارند دلیل آن را بدانند.

رئیس کمیته عدالت پارلمان انگلیس گفت تاخیر در انتشار چیلکات تاثیر بدی داشته که همین مساله از اهمیت زیادی برخوردار است.

چیلکات روز چهارشنبه در پارلمان انگلیس گفت عراق آن طور که تونی بلر نخست وزیر وقت بریتانیا گفته بود، تهدیدی فوری برای انگلیس نبود و همچنین اقدام نظامی آخرین راه مقابله با این مشکل نبود.

وی در ادامه گفت انگلیس تجاوز نظامی به عراق را انتخاب کرد و این انتخاب پیش از آن انجام گرفت که تلاش‌های مسالمت‌آمیزی برای خلع سلاح عراق به نتیجه رسیده باشند.

سر جان چلکات همچنین گفت قضاوتی که بلر درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی عراق کرد و از رو به این کشور حمله‌ور شد، گرچه با اطمینان طرح شده بود اما دلیلی برای اطمینان از آن ارائه نشد.

وی اعتراف کرد، برنامه‌ها برای دوران بعد از جنگ در عراق تماما نامناسب بود و دولت بلر هم نتوانست به اهدافی که بیان کرده بود دست یابد. چیلکات گفت در واقع بلر برای مشارکت با آمریکا در جنگ عراق پا را فراتر از واقعیات گذاشت.

گزارش چیلکات که شامل 2.6 میلیون کلمه بود بیش از 10.3 میلیون پوند هزینه برداشت و سرانجام بعد از آنکه بارها به تعویق افتاده بود، ماه جولای سال جاری منتشر شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پربازدیدترین اخبار

خبرنامه

براي عضويت در خبرنامه ايميل خود را در فرم زير وارد كنيد.

جدیدترین اخبار

گزارش ها

واکنش خاص گوینده خبر 14 به گزارش سخنان رهبر و اقتدار موشکی +فیلم

واکنش گوینده خبر 14 سیما پس از گزارش درباره سخنان رهبر انقلاب و اقتدار موشکی مورد توجه کاربران قرار گرفت.

خوش خدمتی جدید منافقین به آمریکا با انتشار گزارش‌هایی خیالی از برنامه موشکی ایران

نماینده گروهک تروریستی منافقین در واشنگتن مدعی شد مدارک و شواهدی علیه برنامه موشکی ایران در اختیار دارند.

گزارش شهنازی در مورد اعزام کاروان ایران به مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا

دبیرکل کمیته ملی المپیک در نشست روسای فدراسیون‌ها با وزیر و معاونان وزارت ورزش، گزارشی از وضعیت اعزام کاروان ایران به بازی‌های داخل سالن ارائه کرد.

دیده‌بان شفافیت و عدالت فردا گزارشی از تخلفات سازمان غذا و دارو منتشر می‌کند

عضو هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت گزارشی از تخلفات سازمان غذا و دارو توسط سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت تهیه شده که فردا منتشر می‌شود.

چند مورد لو رفتن سؤالات امتحان نهایی 20 دقیقه قبل از امتحان گزارش شده است/ مردم مستندات خود را به مجلس ارائه کنند

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه چند مورد لو رفتن سؤالات حدود یک ربع تا بیست دقیقه قبل از شروع امتحان گزارش شده است، گفت: اگر مدرک و مستندی در دست افراد دالّ بر وقوع تخلف در امتحانات نهایی وجود دارد باید به مجلس داده شود.

اعلام گزارش دفتر بازرسی سازمان محیط زیست درباره مرگ "هیرکان"

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست درباره مرگ هیرکان، پلنگ رها شده در پارک ملی گلستان توضیحاتی را ارائه کرد.

نتایج گزارشات اولیه در خصوص علت بوی نامطبوع خاش

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان گفت: ترکیدگی یک واحد آمونیاک در شهرک صنعتی خاش و فعال شدن تنها آتشفشان غیرخاموش ایران از دلایل بوی نامطبوع شهرستان خاش اعلام شده که هنوز صحت و سقم این ادعاها مشخص نشده است.

نخستین گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران؛ لحن گوتیرش نرمتر شد

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که بر اساس سندی که به دست آورده لحن دبیرکل سازمان ملل نسبت به آزمایش‎های موشکی ایران نرمتر شده است.

گزارش تازه سازمان ملل در مورد برنامه موشکی ایران، لحن ملایم‌تری دارد

روزنامه نیویورک تایمز که به نسخه‌ای از گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد برنامه موشکی ایران دست یافته، می‌گوید این گزارش لحن ملایم‌تری نسبت به قبل دارد.

گزارش تازه سازمان ملل در مورد برنامه موشکی ایران، لحن ملایم‌تری دارد

روزنامه نیویورک تایمز که به نسخه‌ای از گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد برنامه موشکی ایران دست یافته، می‌گوید این گزارش لحن ملایم‌تری نسبت به قبل دارد.

گزارش یونیسف از کشته شدن کودکان موصل به دست داعش

سازمان ملل اعلام کرد: شبه نظامیان گروه تروریستی داعش کودکان در موصل را هدف می‌گیرند تا اجازه ندهند غیرنظامیان از این شهر فرار کنند این در حالی است که نیروهای عراقی برای پس گرفتن آخرین پایگاه داعشی‌ها در عراق همچنان تلاش می‌کنند.

تبلیغات

تلگرام خبرلند