آسیاتک

بازدید: 20

برداشت ناصواب از متون مقدس جامعه را تباه می‌کند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 496606
رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با تاکید بر تلاش مستمر رهبران دینی در راه تقویت رابطه انسان با خدا گفت: برداشت‌های ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهی می‌کشاند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های این سازمان در سخنرانی خود در آیین افتتاحیه این دور از گفت‌وگوهای دینی با شورای جهانی کلیساها، گفت: امروز جهان به این باور رسیده است که افراط‌گرایی یک خطر جدی برای جامعه بشری است و تا زمانی که چاره‌ای برای متوقف کردن آن نیابیم، انسان‌های آزاده و صلح‌جو در نگرانی بسر خواهند برد و تصور جهانی آرام برای انسان‌های حق‌جو و عدالت‌خواه مشکل به نظر می‌رسد.

وی افزود: برای ریشه‌کن کردن آنچه موجب رشد پدیده شوم تروریسم در جهان امروز شده است، باید مهم‌ترین عناصر رشد این پدیده مخرب را در دو عنصر مکمل هم یافت؛ یکی حمایت مالی و پشتیبانی نامحسوس است که از سر راه برداشتن این عنصر به عهده دولت‌هایی است که توانمندند و قصد جدی در مبارزه با تروریسم دارند.

تسخیری ادامه داد: عنصر دوم آن هم فکری و نظری و تفسیر و برداشت غیرواقعی از متون دینی مقدس است که طی آن عناصر غیرمتخصص با قلم‌های ناقص خود، برداشت‌های خلاف مقصود الهی ارایه داده و انسان‌های بی‌اطلاع را با استناد به این تفسیر نادرست به سوی مبارزه با ارزش‌های فطری سوق می‌دهند و جامعه را به تباهی می‌کشانند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه رهبران ادیان الهی باید با تلاش و هماهنگی همه‌جانبه در برابر این چالش ایستاده و راه‌حل مناسبی را ترسیم کنند، گفت: نیازمند یک دعوت عمومی به یک توبه در تفسیر متون دینی هستیم و این فراخوان باید از سوی رهبران دینی در جهان صورت بگیرد تا مقابل هرج و مرج ناشی از برداشت‌های ناصواب از متون مقدس ایستادگی کنیم و تلاش مستمری را در راه تقویت رابطه انسان‌های مؤمن با خدا داشته باشیم.

رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها در بخش پایانی سخنانش اظهار کرد: بررسی و تبیین نقش آموزش و مراکز آموزش دینی در ارایه تفاسیر به جامعه، نقش رهبران دینی در پرورش نیروهای معتدل و افراطی، ارایه الگوهای دینی و مروج اندیشه خشونت در جامعه، نقش تفاسیر متون مقدس در پشتیبانی از گروه‌های خشونت‌طلب، نقد پدپده قداست‌بخشی به برداشت‌های ناشی از متون مقدس و تأثیر اجتماعی بر تفاسیر متون مقدس، از اهداف مهم این اجلاس به شمار می‌روند.

نهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و شورای جهانی کلیسا، پیش از ظهر امروز دوشنبه ۳۰ مرداد، در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

این دور از گفت‌وگو‌ها به همت مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عنوان «نقش تفسیری متون مقدس برای ایجاد جهان عاری از خشونت» طی روزهای ۳۰ و ۳۱ مرداد با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی از ایران و کشورهای عضو شورای جهانی کلیسا‌ها برگزار می‌شود.

loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک