آسیاتل

بازدید: 57

واکنش الجزیره، رسانه قطری به درخواست میانجگری عربستان از عراق درباره ایران: چگونه با قطر به دلیل ایران قطع رابطه می کنند و به دنبال رابطه با ایران هستند/ از کشور دیگری درخواست میانجگری می کردید/ تحلیلگر ایرانی: نشانه مثبتی است

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 468192
تحلیلگر الجزیره درباره درخواست عربستان از عراق برای میانجگری در روابط تهران و ریاض گفت: اگر عربستان سعودی به دلیل روابط دوحه با تهران با قطر در تقابل قرار گرفته است، اکنون چگونه می تواند از عراقی های بخواهد تا روابطشان را با ایرانی ها بهبود دهند؟

به گزارش نامه نیوز، الجزیره، رسانه قطر در گزارشی مفصل به خبر روز گذشته وزیر کشور عراق درباره درخواست ولیعهد عربستان از بغداد برای میانجگری در روابط عربستان و ایران واکنش نشان داد و نوشت :

دولت عربستان سعودی از نخست وزیر عراق کمک خواسته است تا میان ایران و عربستان میانجگری کند.

الجزیره با اشاره به این خبر در ادامه به سفر مقامات شیعه و همچنین مقامات دولتی عراق به عربستان اشاره کرده و نوشت: سعاد جواد، تحلیلگر ارشد سیاسی در لندن در واکنش به درخواست مقامات سعودی از عراق برای میانجگری در روابط این کشور با ایران و همچنین سفر اخیر مقامات بغداد به ریاض گفت: این اقدامات عجیب و غریب است.

وی در این باره گفت: اگر عربستان سعودی به دلیل روابط دوحه با تهران با قطر در تقابل قرار گرفته است، اکنون چگونه می تواند از عراقی های بخواهد تا روابطشان را با ایرانی ها بهبود دهند؟

سعودی ها به خوبی می دانند که عراق از روابط خود با ایران جانبداری می کند و به شدن این کشور تحت نفوذ ایران است.

این تحلیلگر افزود: عربستان سعودی می توانست از یک کشور بی طرف تر مانند کویت و عمان که هردو این کشورها روابط خوبی با ایران دارند درخواست میانجگری کند.

یک تحلیلگر ساکن ایران نیز در این باره گفت که این اقدام عربستان در قبال ایران حرکتی صادقانه است.

وی افزود: پیش از اعلام این موضوع از سوی وزیر کشور عراق عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان گفت وگوی کوتاهی با همتای ایرانی اش محمد جواد ظریف در حاشیه سازمان کشورهای اسلامی در استانبول برگزار کرده بود.

وی تاکید کرد: بنابراین ما می توانیم این اقدام ولیعهد عربستان برای گفت وگو با ایران از طریق میانجگری عراق را در نتیجه دیدار کوتاه وزرای خارجه ایران و عربستان و در نتیجه رخدادهای مثبت میان دو کشور دانست. اکنون دو طرف به دنبال روابط بهتری هستند اما هیچ کس نمی داند در آینده چه اتفاقی می افتد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

تبلیغات

آسیاتک حمایت