آسیاتل

بازدید: 63

دینانی «راز هستی» را کشف کرد

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 467964
گروه ادب: سومین مجلد از مجموعه کتاب‌های تولید شده از برنامه «معرفت» با عنوان «راز هستی» که به دیدگاه‌های فلسفی استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی می‌پردازد، از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، سومین مجلد از مجموعه کتاب‌های تولید شده از برنامه «معرفت» با عنوان «راز هستی» که به تحقیق و تدوین اسماعیل منصوری لاریجانی جمع‌آوری شده و به دیدگاه‌های فلسفی استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی می‌پردازد، از سوی انتشارات سروش به ‌پیشخان کتابفروشی‌ها راه یافت.

میراث مکتوب بشر حکایت از آن دارد که چرایی و چگونگی آفرینش جهان هستی برای ما نوع بشر همواره رازآلود و حیرت‌آفرین بوده است. هر چند تلاش دانشمندان علوم مختلف از یک سو، و فعالیت‌های فکری فلاسفه و حکمای الهی از سوی دیگر، موجب رفع بسیاری از ابهامات و حل بسیاری از مسائل جهان شده است، با رشد و تکامل ذهنیت بشر بر وسعت و پیچیدگی نادانسته‌ها و ابهامات هم افزوده شده است.

برنامه «معرفت» یکی از پربیننده‌­ترین برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران در بخش معارف است. این برنامه از سال ۱۳۸۸ به طور مستمر از شبکه چهار سیما پخش شده است. در این مدت، بیان روان و شیوای استاد دینانی موجب جذب طیف وسیعی از مخاطبان شده است.

از ویژگی‌های بارز این مجموعه، بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب برای اغلب مردم است. در این قسمت از مجموعه تلویزیونی «معرفت» طی سیزده گفت‌وگوی شیرین و روان فلسفی با استاد دینانی، به سیاق رشته حکمی مباحث ایشان، تلاش حکمای مسلمان برای کشف حقیقت هستی و رسیدن به برداشتی منطقی و حتی‌الامکان قانع‌کننده از معنای حیات دنبال شده است. حکمای ما ناگزیر برای ورود به بحث در ماهیت هستی در پی اصول بدیهی بوده‌اند. حکیم ملاصدرا «وجود» را اصل بدیهی در نظر گرفته، شیخ سهروردی «نور» و سلسله عرفا «تجلی» را. بنابراین، چگونگی نیل از هریک از این اصول بدیهی به حقیقت وجود و مباحث وجودشناسی، و استقرار نظام منسجمی از مفاهیم فلسفی، و نیز چگونگی رابطه هستی با خداوند مود مداقه قرار می­‌گیرد.

چاپ نخست کتاب «راز هستی» در 304 صفحه و با قیمت 16 هزار تومان از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان به مباحث فلسفی قرار گرفت.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

تبلیغات

آسیاتک حمایت