آسیاتل

بازدید: 26

خلا بهره‌وری در اقتصاد کشور/تلاش برای تحقق سهم 35 درصدی بهره‌وری در رشد 8 درصدی اقتصاد

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 460843
با توجه به ضرورت توجه به مبحث بهره‌وری در اقتصاد کشور سهم 35 درصدی از رشد 8 درصدی اقتصاد طی برنامه ششم توسعه را به این مبحث اختصاص داده اند که برای تحقق این امر اقدامات گوناگونی در حال اجرا است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، هدر رفت منابع مالی و طبیعی در ایران مشکل محرزی است که گریبانگیر اقتصاد شده، ضعفی که از آن به نام بهره وری پایین یاد می شود و سبب آن شده رشد و توسعه در کشور متناسب با پتانسیل های اقتصادی نباشد.

دارایی که بنا بر آمار سهم قابل توجهی از منابع نفت، گاز، مواد معدنی جهان در اختیار کشورمان است ولی با این حال شرایط اقتصادی در خور را به خود اختصاص نداده است.

هدر رفتی که در شاخه های مختلف اعم از بحث دور ریزمنابع غذایی، آمار بالا پروژه های نیمه تمام، تلفات انرژی و موارد مشابه مشهود است و همین دلیلی بر به میان آمدن صحبت از بهره وری و افزایش کارایی و اثر بخشی منابع شده است.

در راستا افزایش سهم بهره وری در اقتصاد کشور در سه بند از سیاست های اقتصاد مقاومتی صریح نام بهره وری آورده شده و در 9 بند به مؤلف های اصلی اثرگذار در بهره وری مثل دانش بنیانی شدن، کارآفرینی، عدالت محوری، رقابت پذیری و جلوگیری از هزینه های زائد اشاره شده است.

همچنین بنا بر سیاست گذاری های صورت گرفته سهم بهره وری در برنامه ششم توسعه 35 درصد از رشد 8 درصدی اقتصاد است.

رویا طباطبایی، رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در گفت وگو با خبرگزاری میزان در خصوص اهمیت بهره وری در اقتصاد کشور گفت: به دنبال ارتقا جایگاه بهره وری در دستگاه های اجرایی، برنامه جامع بهره وری کشور در شهریور ماه سال 1394 ابلاغ و مصوب هیئت وزیران شد و توسط آن توانستیم اقداماتی متعددی انجام دهیم.

وی افزود: در کنار آن دستورالعمل سنجش بنگاه های اقتصادی روی سایت سازمان قرار دارد که تمام بنگاه های اقتصادی می توانند بهره وریشان را از طریق اطلاعات مالی بنگاه به راحتی محاسبه کنند.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران عنوان کرد: در ماده 5 به همه دستگاه ها حتی به نیروهای مسلح تکلیف می کنیم که چرخه مدیریت بهره وری را پیاده کنند که در جای جای برنامه در خصوص بهره وری ها اقتصادی در حوزه های مختلف مطالبی عنوان شده است. 

طباطبایی تصریح کرد: در زمینه جوایز بهره وری کار بسیار زیادی انجام دادیم که نزدیک به سه سال است روی جوایز بهره وری کار می کنیم. اخیراً رئیس سازمان اداری استخدامی کشور یک ابلاغیه ای را صادر فرمودند مبنی بر اینکه بنگاه های دولتی مناسب است که فقط از جوایزی که به تأیید و ارزیابی سازمان ملی بهره وری ایران رسیده کند و از شرکت در جوایزی که مورد اعتبارسنجی اعتباردهی این سازمان قرار نگرفته است پرهیز کند که این عمل می تواند نظم انصباطی به جوایز ملی بهره وری که تعدادشان زیاد است بدهد.

آنچه مسلم است ضرورت اجرا قوانین فوق و جدی گرفتن این مسئله در تمام حوزه های اقتصادی است تا اثرات مثبت آن شامل حال تمامی افراد شود.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

تبلیغات

آسیاتک حمایت