آسیاتک

بازدید: 206

یاداشت محیط زیستی مینو خالقی به نمایندگان مجلس

منبع : تابناک کد خبر: 396
مینو خالقی


نمايندگان محترم مردم فهیم و شریف ایران در مجلس شوراي اسلامي

با سلام و احترام و عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام؛

همانگونه که مستحضرید موضوع اصلاح شرایط زیستی به‌منظور برخورداری جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی، مدیریت جامع، هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی (از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی) و مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست‌محیطی نظیر بیابان‌زایی،گرد وغبار به ‌ویژه "ریزگردها"، و خشکسالی و حفاظت کیفی آب‌های زیرزمینی از طریق اجرای عملیات آبخیزداری وآبخوان‌داری، به عنوان ارکان سیاست های کلی محیط زیست، ابلاغ گردیده توسط مقام معظم رهبری، مورد تصریح و توجه واقع گردیده است. در شرایط فعلی، وضعيت محيط زيست كشور بحراني تر و شكننده تر از آن است كه بتوان به انتظار اقدامات معمول نشست. ريزگرد هاي عراقي از تالابهاي رو به نابودي بين النهرين، استان هاي غربي، جنوبي و بخش هاي وسيعي از كشور تا پايتخت را در نورديده است، تالاب جازموريان در كرمان، درياچه هامون در سيستان، تالاب هاي پريشان ، بختگان و طشک در فارس، تالاب گاوخوني در منطقه مركزي كشور و درياچه اروميه در حال تبديل شدن به كانون هاي توليد ريزگرد هستند. نقاط درحال شكل گيري فاجعه هاي زيست محيطي در گوشه و كنار كشور، سلامتي مردم را نشانه رفته اند. بدون مقابله عاجل و جدي با اين تهديدهاي زيست محيطي، توسعه اقتصادي و اجتماعي كشور به مخاطره مي افتد و برنامه ششم توسعه قابليت دستيابي به اهداف تعيين شده را نخواهد داشت. در چنين شرايط حساس و بحراني، درک عمق فاجعه زیست محیطی در کشور و استفاده از ظرفیت کارشناسی متخصصان متعهد این حوزه، خصوصا در بررسی و اصلاح مباحث محیط زیستی برنامه ششم توسعه، ضروری می نماید.

حوضه زاینده رود ، قلمرو وسیعی به مساحت تقریبی42000 کیلومتر مربع را شامل می شود و رودخانه زاینده رود این حوضه را زهکش نموده و به تالاب گاوخونی ختم می گردد. این پایاب حوضه، تالابی به وسعت تقریبی و متغیر 43 هزار هکتار، یکی از ارزشمند ترین انواع اکوسیستم آبی کشور است. همانگونه كه مستحضرید طی سالیان اخیر، حقابه زيست محيطی تالاب بين المللي گاوخوني تأمين نشده و مفیدترین اکوسیستم طبیعی به خطرناکترین آن تبدیل گردیده و تداوم اين وضعيت، در حالیکه تنها یک درصد از وسعت این تالاب دارای آب است، گاوخوني را به كانون بزرگ توليد ريزگردهاي سمي با قابليت انتقال 1000 كيلومتر تبديل خواهد كرد. اين در شرايطي است كه سه مركز استان يزد، اصفهان و شهركرد در فاصله كمتر از 200 كيلومتري تالاب و صدها شهر و آبادي در استان هاي تهران، مركزي، سمنان،فارس، چهارمحال و بختياري و يزد در فاصله كمتر از 500 كيلومتري آن قرار دارند.

شوربختانه طی سالهای گذشته ، کمبود تعهدات تخصیصی، از محل تصرف حقابه ده ها هزار کشاورز حقابه دار شرق و غرب اصفهان و سهمابه بران و نیز تصرف حقابه زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی تامین شده است؛ عدم تأمين حقابه هاي قانوني كشاورزان حوضه زاينده رود، بحران هاي اقتصادی، اجتماعي و فرهنگی عميقي را پديد آورده كه در صورت عدم چاره جويي به موقع، پيامدهاي غيرقابل پيش بيني خواهد داشت.

شایان ذکر است تداوم و بقاي كشاورزي در شرق اصفهان و پاياب زاينده رود، نه تنها لازمه تامین معیشت مردم منطقه و امنیت غذایی بسیاری از افراد کشور است، بلکه راهكاري براي جلوگيري از پيشروي كوير به سمت مركز استان می باشد. تا چه زمانی مي توان انتظار داشت مردم دردمند اين ديار ، نظاره گر رودخانه خشكيده و سفره هاي خالي باشند و هر روزه با صدها مشکل اقتصادی ، درمانی و اجتماعی دست به گریبان بوده و صبورانه در آن منطقه باقي بمانند. برحذر بايد بود از روزي كه اين سنگربانان سرزمين، در برابر تهاجم كوير، ناچار به ترك آبادي هايشان شوند و كوير در پشت دروازه هاي شهر تاريخي اصفهان خيمه بزند.

در شرایط کنونی بیش از هر زمان، تاکید بر اصل حاکمیت قانون و نظارت بر اجرای مواد 158 و 159 قانون مدنی، قانون توزیع عادلانه آب و نظارت بر عملکرد وزارت نیرو در جهت اجرای صحیح و فوری مصوبات جلسات دهم، سیزدهم و بیست و چهارم شورای عالی آب ، به عنوان بالاترین نهاد تصمیم گیر حوزه آب کشور و رها سازی حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی و احیای زنده رود، ضروری است.

نمایندگان محترم مردم ایران در مجلس شورای اسلامی

بر اساس اصل84 قانون اساسی، نمایندگان در برابر تمام ملت مسئولند و بدین جهت، صدای رسای همه مردم این سرزمین محسوب می گردند.

از یکایک شما عزیزان خواهشمندم فارغ از تمام دیدگاه های سیاسی و منطقه ای ، با نظارت هر چه بیشتر بر عملکرد نهادهای مسئول، به خصوص وزارت محترم نیرو در مدیریت منابع موجود آب کشور و توجه به اجرای سیاست های کلی محیط زیست، به مسئله حوضه زاینده رود و اختصاص بودجه ی «ستاد احیای این حوضه از سرچشمه تا تالاب گاوخونی» ، به عنوان موضوعی ملی و فراملی نگریسته شود و با ایجاد کارگروه های تخصصی در کمیسیون های کشاورزی، آب و منابع طبیعی، اقتصاد و امنیت ملی و دیگر کمیسیون های مربوطه، با عزم، همت و اتحاد جمعی ، تلاشی مضاعف در حل بحرانهای شکل گرفته و پیش رو در حوضه ها و تالاب های ایران به خصوص حوضه زاینده رود، این بزرگترین رود فلات مرکزی ایران و تالاب بین المللی گاوخونی ، صورت گیرد.

خداوند حافظ شما و تمامی خدمتگزاران این نظام اسلامی باد.

یا علی مدد

مینو خالقی

14 آبان 1395

loading...دانلود نرم افزار

نیازمندی های روز ایران

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

دیگران چه میخوانند

گزارش ها

گزارش جهرمی درباره ATR درست از آب درآمد

گزارش جهرمی درباره ATR درست از آب درآمد

آیا عدم‌ ارسال گزارش

آیا عدم‌ ارسال گزارش "سیگمت" هواشناسی به خلبان باعث سقوط هواپیما شد؟ + مستندات

گزارش تصویری از تجمع بزرگ فاطمیون در سعادت آباد

گزارش تصویری از تجمع بزرگ فاطمیون در سعادت آباد

گزارش تصویری شب دهم عزاداری فاطمیه دوم هیئت ثارالله(ع)

گزارش تصویری شب دهم عزاداری فاطمیه دوم هیئت ثارالله(ع)

واکنش تعزیرات به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از گرانفروشی در پارک‌ها

واکنش تعزیرات به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از گرانفروشی در پارک‌ها

جزییات جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب/ بررسی گزارش مجمع عمومی دو حزب

جزییات جلسه کمیسیون ماده 10 احزاب/ بررسی گزارش مجمع عمومی دو حزب

تبلیغات

مطالب جالب از سراسر وب

آسیاتک عینک ارزان