آسیاتل

بازدید: 28

ممانعت شهرداری از حضور مهندسان ناظر تاسیسات در ساختمانهای زیر ۱۵۰۰ متر

منبع : فارس نیوز کد خبر: 380918
عضو سازمان نظام مهندسی تهران با بیان اینکه شهرداری به ساخت و ساز متراژهای زیر ۱۵۰۰ متر امکان استفاده از مهندسان ناظر تاسیسات برق و مکانیک را نمی‌دهد گفت: طرح افزایش کارایی تاسیسات 600 هزار موتورخانه در دستور کار قرار گرفته که 100 هزار واحد این موتورخانه ها مربوط به دستگاه‌های اداری و دولتی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رامین کرمی با اشاره به اینکه تاسیسات حلقه مفقوده در ساخت و ساز کشور است گفت: در سالهای اخیر شاهد افزایش کیفیت ساخت و ساز در تهران هستیم،اما متاسفانه شهرداری تهران به ساخت و ساز متراژهای زیر 1500 متر امکان استفاده از مهندسان ناظر تاسیسات برق و مکانیک را نمی دهد در حالیکه در قانون به این موضوع تاکید شده و می تواند از اتلاف انرژی در ساختمان ها به شکل فوق العاده ای جلوگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 40 درصد از مصرف انرژی کشور در ساختمانها مصرف می شود، افزود: تجهیزاتی که در تاسیسات ساختمان ها استفاده می شود مربوط به دو دهه پیش است و تکنولوژی های مورد استفاده در ساختمان ها در این بخش از راندمان پایینی برخوردار هستند.

کرمی خاطرنشان کرد: برای بالا بردن کارایی و راندمان تجهیزات و تاسیسات طرح افزایش کارایی تاسیسات 600 هزار موتورخانه در دستور کار قرار گرفته که 100 هزار واحد از این موتورخانه ها مربوط به بخش اداری و دولتی است.

به گفته عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران،500 هزار مورد از این موتورخانه ها مربوط به واحدهای با متراژ بالای 1500 متر است.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری ها به رغم وجود قانون و توصیه های مستقیم مقام معظم رهبری، نسبت به اجرای قوانین ساخت و ساز از جمله استفاده از مجریان ذیصلاح اقدام نمی کنند اظهار داشت:یکی از مهم ترین موضوعات در ساخت و سازها استفاده از افراد متخصص و مجریان ذیصلاح است،در قانون نظام مهندسی ساختمان در این باره تاکید شده است اما متاسفانه شهرداری های کلان شهرها از این قانون تمکین نمی کنند و آن را نادیده می گیرند.

وی خاطر نشان کرد: طبق قانون باید برای ساختمان های زیر 1500 متر از مجریان ذیصلاح و مهندسان مکانیک برق و مهندسان سایر رشته ها استفاده کرد اما شهرداری ها به خصوص شهرداری تهران و کلانشهرها از این قانون تمکین نمی کنند و آن را نادیده می گیرند.

کرمی در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری ها موظف هستند از مهندسان چند رشته برای نظارت در ساخت و ساز استفاده کنند تاکید کرد: این استفاده از مجریان ذیصلاح در هفت رشته مهندسی در ساخت و ساز تاکید قانون است و علاوه بر آن مقام معظم رهبری در سال 84 برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و ساخت و سازهای بی ضابطه بر این موضوع تاکید کردند اما شهرداری ها این توصیه ها را نادیده می گیرند.

وی تصریح کرد: در مباحثی مانند شبکه آبرسانی ساختمان ها، با افت فشار مواجه هستیم، ضمن آن که در بحث فاضلاب، آبهای سطحی به جای هدایت به آبهای زیرزمینی به تصفیه خانه هدایت می شود که یک معضل بسیار جدی است.

عضو سازمان نظام مهندسی با اشاره به این که از 6 ماه پیش با هماهنگی های انجام شده با آب و فاضلاب به ساخت و سازهایی که مهندس مکانیک نداشته باشند، انشعاب داده نمی شود، اظهار کرد: تجهیزاتی که در ساخت و ساز ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد مربوط به دو تا سه دهه قبل است و هنوز این تجهیزات با استفاده از فناوری های نوین جایگزین نشده است.

دبیر کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری در پاسخ به این سوال که چند درصد از انرژی در ساختمان ها با تاسیسات فرسوده هدر می رود، گفت: در حال حاضر 40 درصد مصرف انرژی در بخش ساختمان است که متاسفانه با توجه به تکنولوژی های مورد استفاده در بخش تاسیسات ساختمانی بخش قابل توجهی از این درصد از انرژی در ساختمان ها هدر می رود.

وی گفت: به همین دلیل است که دولت به این موضوع ورود کرده است و برای کاهش مصرف انرژی در واحدهای مسکونی طرح ارتقای تاسیسات 600 هزار موتورخانه را در دستور کار قرار داده است.

کرمی افزود: شهرداری ها مقررات ملی ساختمان را در ساخت و ساز نادیده می گیرند هر چند که طبق قانون هر رشته مهندسی باید یک مجری ذیصلاح در امر ساخت و ساز به عنوان ناظر حضور داشته باشد اما شهرداری ها تمام مسئولیت را در حوزه نظارت بر روی دوش مهندس عمران گذاشته اند.

وی همچنین با اشاره به اینکه نظارت و صدور مجوز گازرسانی به واحدهای مسکونی از سال 84 به سازمان نظام مهندسی واگذار شده است، گفت: از این موضوع 11 سال می گذرد و شاهد آن هستیم که با افزایش ساخت و ساز و افزایش جمعیت میزان سوانح در بخش گاز در منازل مسکونی تا 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

عضو سازمان نظام مهندسی با اشاره به پرونده امضافروشی در بخش گازرسانی به واحدهای مسکونی اظهار داشت: آن رقمی که از شش هزار امضافروشی در مجوزها در اخبار منتشر شده صحیح نیست و تعداد آن بسیار کمتر از این اعداد بوده و معتقد هستیم که پرونده ارتباطی با امضافروشی نداشته است اما در حال حاضر این موضوع در حال پیگیری است.

کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری سوم و چهارم در تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

تبلیغات

آسیاتک حمایت