آسیاتل

بازدید: 28

ایران پایه گذار مکانیزم یو پی آر

منبع : صدا و سیما کد خبر: 317612
دبیر ستاد حقوق بشر: ایران مکانیزم «یو پی آر» را پایه ریزی کرد تا با مدعیان حقوق بشر مقابله کند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما محمدجواد لاریجانی در نشست خبری با اشاره به پروسه یو پی آر افزود: ایران طراح مکانیزم یو پی آر است و بر اساس این مکانیزم همه کشورها باید وضعیت حقوق بشری خود را در سازمان ملل مشخص کنند.
وی گفت: برخی از کشورها مثل آمریکا و اسرائیل مکانیزم یو پی آر را قبول ندارند و دوست دارند از این مکانیزم خارج شوند.
دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: الگوی حقوق بشر ما معارف اسلامی است و از آنجایی که حقوق بشر میدان عمومی است بالغ بر هزار سمن حقوق بشری در کشور فعالیت دارند.
وی گفت: ارتقا حقوق شهروندی هم از دیگر برنامه های ستاد حقوق بشر است که با جدیت دنبال می شود.
لاریجانی درباره تجمیع حقوق بشر با حقوق بشر اسلامی گفت: اسلام یک دین جامع است و همه امور را در بر می گیرد؛ ما امور حقوق بشر را مبتنی بر اصول اسلامی دنبال می کنیم.
وی گفت: در همین زمینه تعامل خوبی با دانشگاهیان و فقها داشته ایم و در تعامل با دنیا مساله مبانی فکری خودمان را به شکل حرفه ای بیان می کنیم و به عنوان نمونه با ایتالیا توافق کردیم جلساتی را درباره 
حقوق بشر برگزار کنیم که یکی از این جلسات درباره حقوق متهم بود.
لاریجانی ادامه داد: بخشی از حقوق متهم در قوانین کشور ما و کشور ایتالیا امده و برای قضات استالیا سیستم برخورد ایران با متهم شگفت انگیز بود و انها تصور می کردن قوانین ما مثل عربستان است.
وی ادامه داد: مبانی فقهی حقوق متهم هم در نشست با قضات ایتالیا مطرح شد که برای انها جالب توجه بود.
دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر سخنان اخیر رهبر انقلاب درباره ورود دستگاه قصا به مباحث بین المللی مثل پرونده شیخ عیسی قاسم افزود: جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای دارد و باید ملجا تظلم خواهی همه باشد ضمن این که بخشی از پرونده ها هم علیه خودمان مطرح می شود و ما باید پیگیری کنیم. 
وی ادامه داد: پرونده های مصدومان حملات شیمیایی و پرونده حوادث تروریستی در این ستاد پیگیری می شود.
لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره تحرکات کشورهای منطقه؛ آینده کشورها به سمت وحدت می رود یا سهم خواهی؟ گفت: برخی امور هست که فقط دولتها می توانند در ان نقش داشنه باشند اما حقوق بشر مساله ای مورد توجه همه مسلمانان جهان و فرهیختگان است به خصوص با وجود مساله اسلام هراسی که در غرب به راه افتاده است.
دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: میدان عمل و همگرایی ما در مبانی حقوق بشر بیشتر از قبل وجود دارد.
وی درباره پرونده منا گفت: جنایت عر بستان در منا جبران پذیز نیست و لکه ننگ رژیم سعودی خواهد بود و ما این جنایت را در سطح بین المللی مطرح کرده ایم و پرونده های مختلفی تشکیل شده و احکام ان هم امسال صادر خواهد شد.
لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره اعتراصات زندانیان امنیتی گفت: ما در کشورمان عنوان زندان سیاسی نداریم و این افراد مجرمان امنیتی هستند و اصطلاح جرم سیاسی صحیح نیست.
وی گفت: دسته بندی متهمان دقیق و مشخص است و هرگز افراد را با جرایم متفاوت در کنار هم قرار نمی دهیم و این اتهامی است که همیشه به دستگاه قضایی وارد می شود.
دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: این متهمان می توانند با خانواده هایشان دیدار کنند و ما حقوق متهمان را در ستاد حقوق بشر پیگیری می کنیم.
لاریجانی افزود: آزادی بیان و آزادی فعالیت های اجتماعی یکی از برکات جمهوری اسلامی است که همه ما باید از این برکات صیانت کنیم.
وی ادامه داد: ما در میدان نرم باید پاسدار نظام و مسایل داخلی کشور باشیم چنانکه دکترین اتش به اختیار که رهبر انقلاب مطرح کردند به ما می گوید که از این امکانات داخلی باید برای مبارزه با هژمونی امریکا استفاده کنیم.
دبیر ستاد حقوق بشر درباره مسایل مطرح شده درباره اعدام محکومان مواد مخدر و محدودیت این احکام افزود: مجازات در اسلام برای انتقام نیست بلکه پیشگیرانه است و از مجازات شهروندان باید غمگین باشیم اما خدا فرمود قصاص تضمین بودن است.
وی ادامه داد: اعدام محکومان مواد مخدر جزو تعزیرات است و ما عقیده داریم خاصیت اعدام ها در حد انتظار نبوده اما به معنی حذف مجازات نیست بلکه باید سرشاخه ها را مجازات سنگین کنیم.
لاریجانی گفت: طرح حذف مجازات اعدام طرح خوبی است اما باید با دقت نظر ویژه در مجلس دنبال شود اما ما به خاطر اعدام های مجرمان مواد مخدر مورد اعتراض واقع نشده ایم بلکه غربی ها به احکام قصاص ما هم معترض هستند.
لاریجانی تاکید کرد: در اسلام قصاص مطرح شده اما در کنار آن به عفو و گذشت اولیای دم هم اشاره شده و قانون ایران اسلامی بسیار مترقی است.



loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

تبلیغات

آسیاتک حمایت