آسیاتک

بازدید: 65

اقتصاد مقاومتی بدون محیط زیست ممکن نیست

منبع : تابناک کد خبر: 314

 تلگرام خبرلندمعصومه ابتکار با اشاره به اهمیت سیاستهای کلی محیط زیست گفت: متاسفانه در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، محیط زیست دیده نشد در حالیکه بدون محیط زیست نمی‌توانیم اقتصاد مقاوم داشته باشیم.

به گزارش مهر، رئیس سازمان حافظت محیط زیست و معاون رئیس جمهوری در همایش سیاست های کلی محیط زیست، اجرا و نظارت در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مهمترین شاخصه سیاست های کلی حوزه محیط زیست، همگرایی ملی برای حفظ محیط زیست بود. ما شاید بیشترین فشار را در قوه مجریه داریم هم از نظر مسئولیت ها و هم از نظر فشاری که به جهت شرایط محیط زیست جهانی و کشورمان وارد می شود.

ابتکار افزود: از زمانی که سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تغییر شرایط به نفع همراهی بیشتر قوا رخ داد و هم‌راستایی خیلی خوبی شکل گرفته است. ابلاغ سیاست ها فی نفسه یک اتفاق بسیار مهم در سپهر نظامات سیاسی کشور بود. این اتفاق همزمان شد با دو مسئله مهم جهانی، مسائل محیط زیست خیلی تحت تاثیر شرایط کلی محیط زیستی جهان است. حال کره زمین به دلیل تخلفات گسترده ای که بشر کرده، حال ناخوشایندی است و تغییرات اقلیم و انقراض گونه ها مسائل جدی است و هر روز بشر به تهدید بودن اینها بیشتر پی می برد.

در کشور در درون بحران تغییرات اقلیم هستیم

رئیس سازمان حافظت محیط زیست ادامه داد: ما در کشور خودمان الان درون بحران تغییرات اقلیم هستیم؛ زیرا دنیا محدودیت دو درجه افزایش دما را وضع کرده در حالی که ما هم اکنون بیش از یک و نیم درجه را پشت سر گذاشتیم. کاهش بارش مستمر در ۳۰ سال اخیر را ثبت کرده ایم و کاهش میزان بارش برف را کشاورز ما می بیند.

وی تصریح کرد: سال گذشته توافق جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیم شکل گرفت و خوشبختانه دولت هم لایحه توافق پاریس را تصویب کرده و اگر اقدام جدی نکنیم آسیب آن برای اقتصاد ما و منابع طبیعی ما بسیار بسیار ناگوار خواهد بود و ممکن است غیرقابل بازگشت شود، چون طبیعت تا نقطه ای می تواند خود را ترمیم کند که به آن ظرفیت زیستی می گوییم.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: این اراده جهانی برای مواجهه درست با تغییرات اقلیم شکل گرفت. همینطور اراده جهانی برای توسعه پایدار هم بود که اهداف توسعه پایدار ابلاغ شد یعنی همزمان دو جهت‌گیری خوب جهانی با ابلاغ سیاست های کلی توسط مقام معظم رهبری و همچنین با تبیین برنامه ششم توسعه کشور و علاوه بر اینها با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی همزمان شد. البته محیط زیست آن گونه که باید در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دیده نشد. قطعا اگر محیط زیست به عنوان زیرساخت، اقتصاد را پشتیبانی نکند، نمی توانیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم.

ابتکار افزود: امروز همین تهدیدات محیط زیست به فرصت های استثنائی اشتغالزایی برای ایران در حوزه انرژی های نو و بهینه سازی مصرف انرژی بدل شده است و بسیاری حوزه های دیگر مثل گردشگری طبیعی، تالاب ها و... نیز می تواند به اقتصاد کمک کند و فرصت هایی برای اشتغال ایجاد کند.

رئیس سازمان حافظت محیط زیست ادامه داد: اگر مسئله ای مثل آب را درست مدیریت نکنیم و همین روند کنونی را ادامه دهیم، می تواند به مسئله ای جدی و حتی تهدید امنیتی بدل شود.

وی گفت: مسئله محیط زیست همیشه در رأس سیاست ها و توجهات دولت بوده و رئیس جمهور بارها اعلام کرده که دولت من، دولت محیط زیست است و هر کدام از نتایجی که امروز دست پیدا کرده ایم، دستاورد این موضوع است. امروز کیفیت هوای ما در کلانشهرها نسبت به سه سال قبل بهتر است و مثلا در تهران همین الان حدود ۶۰ روز هوا نسبت به سال ۹۲ بهتر شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به استانداردکردن سوخت و ساخت خودرو، حذف مازوت از سوخت نیروگاه ها و پیگیری قانون ۲۰ درصد استفاده از انرژی های نو در مراکز دولتی ظرف دو سال آینده گفت: در همین شرایط سخت کم بارش تالاب هورالعظیم که سال ۹۲ خشک بود، امروز ۶۲ درصد آب دارد و مهمترین خدماتش آن است که در تابستان هنگام وزیدن باد یک منطقه را خنک می کند، اما اگر خشک شود همین تالاب کانون گرد و  غبار و مصیبت می شود و اینجا است که فرصت های ما تبدیل به تهدید خواهد شد.

ابتکار تصریح کرد: این تصور که قبل از حقابه طبیعت می توانیم آب را برای مصارف دیگر ببریم، امروز دیگر می دانیم که اشتباه بوده است و ما سال ها غفلت کرده ایم و نتیجه اش خشک شدن دریاچه ارومیه بود که امروز وضع دریاچه ارومیه بسیار بهتر از سه سال پیش است و امید برای احیای دریاچه بسیار زیاد شده است که دستاورد یک کار پیچیده فرابخشی است.

وی افزود: یکی از فرازهای مهم سخنان تاریخی مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ نظارت بدون اغماض بود که ما سرلوحه کار خود قرار دادیم و امروز بازرسی ما بسیار موثر است و مردم و رسانه ها در نظارت بدون اغماض به ما کمک کردند. یکی دیگر از فرازهای مهم این سخنان بحث جرم‌انگاری بود که بر آن خیلی تاکید داشتند و همکاری خیلی خوبی را با قوه قضائیه و قضات محترم داشتیم.

رئیس سازمان حافظت محیط زیست ادامه داد: یک نکته دیگر این بود که مردم به دستگاه ها نمره بدهند و خوشبختانه ما از سال قبل نمره دادن در دولت را آغاز کرده بودیم که خوشبختانه ردی نداشتیم هر چند دستگاه تجدیدی و لب مرز یکی دو تا داشتیم. سال بعد نیز کارنامه کلی دادیم که بر آن عملکرد همه دستگاه ها آمده و در آن رتبه بندی هم شده است.

ابتکار در پایان با بیان اینکه ساز و کارهایی که اکنون در مجمع شکل گرفته، ساز و کارهای بسیار مهمی است، گفت: در کمیته توسعه پایدار هم شاخص بندی شده است. امیدواریم پایان امسال بتوانیم گزارش چهارم وضعیت پایه محیط زیست را ارائه کنیم تا بتواند مورد استناد برای تصمیم گیری ها قرار بگیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

رایانه کمک ۲۴
دانلود نرم افزار

خبرنامه

براي عضويت در خبرنامه ايميل خود را در فرم زير وارد كنيد.

تبلیغات

مشکلات رایانه ای

جدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش زنده؛ سپاهان 0 - سپیدرود 0

گزارش زنده؛ سپاهان 0 - سپیدرود 0

تیم فوتبال سپاهان در هفته ی پنجم برای سومین مرتبه در نقش جهان از حریفان خود پذیرایی می کند و امیدوار است بالاخره موفق به کسب امتیازات کامل در این دیدار شود.

گزارش زنده؛ پرسپولیس 0 - الاهلی عربستان 1

گزارش زنده؛ پرسپولیس 0 - الاهلی عربستان 1

روی اشتباه خط دفاعی پرسپولیس، عمر سوما توانست در همان دقایق ابتدایی دروازه این تیم را باز کرده و شرایط را برای نماینده ایران سخت کند.

گزارشگر بازی استقلال مشخص شد

گزارشگر بازی استقلال مشخص شد

مجری برنامه نود بازی امشب استقلال برابر پدیده در هفته پنجم لیگ برتر را گزارش خواهد کرد.

گزارشگر ۹۰ با چاقو تهدید شد!

گزارشگر ۹۰ با چاقو تهدید شد!

گزارشگر ۹۰ از سوی برخی هواداران استقلال با چاقو تهدید شد.

گزارشگر دیدار استقلال و پدیده مشخص شد

گزارشگر دیدار استقلال و پدیده مشخص شد

تیم های استقلال تهران و پدیده مشهد امروز«سه شنبه» برگزار می شود.

حلقه شکست به جای حلقه پیروزی(گزارش تصویری)

حلقه شکست به جای حلقه پیروزی(گزارش تصویری)

علیرضا منصوریان و بازیکنان استقلال در پایان بازی می توانستند جشن دومین برد فصل را بگیرند ولی حلقه شکست و تحمل شعارها و اعتراض هواداران نصیبشان شد.

گزارش زنده؛ سایپا 0 - تراکتورسازی 0

گزارش زنده؛ سایپا 0 - تراکتورسازی 0

شاگردان علی دایی برای تداوم روند درخشان خود به مصاف تراکتوری رفته‌اند که در شرایط مطلوبی به سر می‌برد.

گزارش زنده؛ استقلال 0 - پدیده 0

گزارش زنده؛ استقلال 0 - پدیده 0

استقلال تهران در پنجمین دیدار فصل در شرایطی برابر پدیده قرار گرفته که علیرضا منصوریان برای کسب پیروزی به شدت تحت فشار قرار دارد.

گزارش زنده؛ صنعت نفت ٠ - ذوب آهن ٠

گزارش زنده؛ صنعت نفت ٠ - ذوب آهن ٠

دو تیم صنعت نفت و ذوب آهن در ورزشگاه تختی آبادان به مصاف هم رفته اند.

مردم تخلفات ورزشی را گزارش می‌دهند

مردم تخلفات ورزشی را گزارش می‌دهند

وزیر ورزش مبارزه با فساد را یکی از برنامه های اصلی خود در ۴ سال آینده قرار داده است.

قرائت گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در جلسه هفته آینده کمیسیون آموزش

قرائت گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در جلسه هفته آینده کمیسیون آموزش

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست این کمیسیون در روز دوشنبه آینده خبر داد.

گزارش تصویری/ درمان حیوانات با طب سوزنی

گزارش تصویری/ درمان حیوانات با طب سوزنی

مرکز درمان و بازپروری حیوانات در شانگهای از طب سوزنی برای درمان بیماری و دردهای حیوانات استفاده می کند؛ طب سوزنی که قرن ها است برای انسان مورد استفاده قرار می گیرد اکنون بر روی حیوانات نیز کاربرد دارد.

کمیسیون امنیت ملی در حال تدوین گزارش شش ماهه سوم برجام است

کمیسیون امنیت ملی در حال تدوین گزارش شش ماهه سوم برجام است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: ما در حال تدوین گزارش شش ماهه سوم درباره روند اجرای برجام هستیم.

هفته دولت فرصتی بزرگ برای گزارش خدمت به مردم است

هفته دولت فرصتی بزرگ برای گزارش خدمت به مردم است

رئیس جمهور گفت: هفته دولت فرصتی بزرگ برای گزارش خدمات دستگاه‌های اجرایی به مردم و افزایش سرمایه‌ اجتماعی است.

هفته دولت فرصتی بزرگ برای گزارش خدمت به مردم و افزایش سرمایه اجتماعی است

هفته دولت فرصتی بزرگ برای گزارش خدمت به مردم و افزایش سرمایه اجتماعی است

رئیس‌ جمهور با گرامیداشت یاد شهدای دولت به ویژه شهیدان رجایی و باهنر و فداکاری‌ها و خدمات آنان، هفته دولت را فرصتی بزرگ برای گزارش خدمات دستگاه‌های اجرایی به مردم و افزایش سرمایه‌ اجتماعی دانست و از تلاش‌های خالصانه همه کارگزاران و مسئولان اجرایی به عنوان خانواده بزرگ خدمتگزاران ملت ایران، به ویژه در دولت یازدهم، تقدیر کرد.

هفته دولت فرصتی بزرگ برای گزارش خدمت به مردم و افزایش سرمایه اجتماعی است

هفته دولت فرصتی بزرگ برای گزارش خدمت به مردم و افزایش سرمایه اجتماعی است

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد شهدای دولت و بویژه شهیدان رجایی و باهنر و فداکاری‌ها و خدمات آنان، هفته دولت را فرصتی بزرگ برای گزارش خدمات دستگاه‌های اجرایی به مردم و افزایش سرمایه اجتماعی دانست و از تلاش‌های خالصانه همه کارگزاران و مسوولان اجرایی به عنوان خانواده بزرگ خدمتگزاران ملت ایران، بویژه در دولت یازدهم، تقدیر کرد.

گزارش سازمان برنامه و بودجه درخصوص بودجه سال 96 کل کشور بررسی شد

گزارش سازمان برنامه و بودجه درخصوص بودجه سال 96 کل کشور بررسی شد

گزارش سازمان برنامه و بودجه درخصوص بودجه سال 1396 کل کشور در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت به ریاست روحانی بررسی شد.

آسیاتک طراحی سایت مشکل کامپیوتر