آسیاتل

بازدید: 21

دلایل بی اشتهایی بچه ها، متخصصان چه می‌گویند؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 280635
یکی از مهمترین علت مراجعه والدین به پزشکان، مشکلات تغذیه‌ای و نگرانی والدین از رشد روحی و حرکتی آنها است و بررسی نمودار رشد بهترین راهکار آگاهی والدین از رشد جسمی کودک است.

ایسنا: یکی از مهمترین علت مراجعه والدین به پزشکان، مشکلات تغذیه‌ای و نگرانی والدین از رشد روحی و حرکتی آنها است و بررسی نمودار رشد بهترین راهکار آگاهی والدین از رشد جسمی کودک است.

 

دکتر اکبر کوشافر متخصص کودکان و دبیر انجمن کودکان ایران د با اشاره به این که بی‌اشتهایی در کودکان دلایل بسیاری دارد، گفت: روش‌های نادرست ما در تغذیه کودک که موجب لجبازی و خودداری او از خوردن می‌شود با کاهش رشد کودک نسبت به گذشته همراه خواهد بود.

 

دکتر کوشانفر با اشاره به اینکه بی‌اشتهایی کودکان علل جسمی و روحی دارد، یادآورد شد: چنانچه شرایط روحی و روانی کودک و نحوه تغذیه از بدو تولد مناسب باشد معمولا نباید شاهد بی‌اشتهایی کودک باشیم.

 

وی ادامه داد: باید توجه داشت که رابطه کودک با محیط اطرافش با نحوه غذا خوردن او مشخص می‌شود یعنی کودک هر اعتراض یا مشکلی را با طرز غذا خوردن خود نشان می‌دهد.

 

دبیرانجمن کودکان ایران تاکید کرد: اجبار پدر و مادر در غذا خوردن و رفتار اضطراب گونه مادر، مشاجره والدین، جدایی و تولد خواهر و برادر کوچک‌تر همه از جمله شرایطی است که کودک به آن اعتراض می‌کند. پدر و مادر نباید با تهدید، تنبیه و حتی تشویق به کودکان غذا بدهند؛ چرا که این امر اثرات بدی در تغذیه کودک دارد شرایط را باید به گونه‌ای فراهم کنیم تا کودک هنگامی که گرسنه می‌شود خودش به طرف غذا بیاید.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: به کار بردن روشهای نادرست مانند التماس کردن، توجه کودک به تصاویر تلویزیون، دویدن به دنبال کودک، دهان کودک را با فشار باز کردن و تجویز شربت اشتها آور هیچ یک موثر نخواهد بود. رعایت نکردن نظم در غذا خوردن، پرکردن بیش از حد ظرف غذای کودک، رعایت نکردن تنوع در غذا، نرم کردن بیش از حد غذا در بی اشتهایی کودک موثر است.

 

دکتر کوشانفر در ادامه تاکید کرد : تغذیه کودک همزمان با افراد خانواده و استفاده از ظروف غذای مخصوص کودک در تشویق کوک به غذا خوردن موثر است.

 

وی به والدین توصیه کرد: برای غذا خوردن طول مدت معینی تعیین کنید، باقی مانده غذای کودک را بدون اینکه در مورد آن با دیگران بحث کنید از سر سفره بردارید، کودک را با هم سن و سال خودش مقایسه نکنید زیرا رشد و میزان اشتها در کودکان مختلف متفاوت است. همچنین در موقع غذا خوردن کنار کودک نشسته در مورد غذا با او صحبت کنید و از او بپرسید از چه غذاهایی برای شام یا روز بعد دوست دارد، کودک را در انتخاب غذا آزاد بگذارید و چنانچه مقداری از غذا را در اطراف پخش کند او را سرزنش نکنید.

 

این متخصص کودکان در پایان خاطرنشان کرد: با شادی و نشاط، میل به غذا خوردن را در کودک ایجاد کنید، در اکثر موارد غذا نخوردن کودکان دوره‌ای گذرا یا اعتصاب غذا است که باید آرامش خود را در این گونه موارد حفظ کنید.

 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

صنایع غذایی، سیمان و ساختمانی‌ها؛ گزینه های برتر سرمایه‌گذاری/ رشد پول، نکته نگران کننده گزارش آماری بانک مرکزی

صنایع غذایی، سیمان و ساختمانی‌ها؛ گزینه های برتر سرمایه‌گذاری/ رشد پول، نکته نگران کننده گزارش آماری بانک مرکزی

تبلیغات

آسیاتک حمایت