آسیاتل

بازدید: 20

شهید چمران پایه‌گذار مقاومت اسلامی در منطقه

منبع : فارس نیوز کد خبر: 277021
شهید چمران با کمک دوستان خود مانند مرحوم حسن حبیبی و مرحوم صادق طباطبایی، انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا را پایه‌گذاری و راه‌اندازی کرد.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس «مهدی چمران» رئیس شورای شهر تهران در روزنامه «جام جم» نوشت:

شهید دکتر مصطفی چمران، شخصیت کم نظیری بود که همه وجودش را خالصانه فقط برای رضای خدا در خدمت مردم گذاشته بود و در این مسیر به مبارزه با طاغوت ها در اقصی نقاط جهان می پرداخت.

ایشان یکی از جوانان بی نظیر کشور بود که توانست در دوران دبیرستان و دانشگاه عنوان شاگرد ممتازی را به خود اختصاص دهد و سپس با استفاده از بورس تحصیلی عازم آمریکا شود.

شهید چمران در ابتدا در دانشگاه تگزاس در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک خود را دریافت کرد و بعد به دانشگاه برکلی در کالیفرنیا رفت و مدرک دکترای خود را در رشته الکترونیک و فیزیک پلاسما دریافت کرد و به این واسطه در دایره تعداد دانشمندان انگشت شمار کره زمین در این رشته قرار گرفت. او با ارائه پایان نامه خود جهشی در زمینه علمی به وجود آورد و توانست در مراکز تحقیقاتی بزرگ آمریکا که اغلب برای ناسا کار می کردند به کار پژوهش و تحقیق بپردازد، اما کار و اشتغال در تمام طول تحصیل باعث نشد مبارزات سیاسی و مذهبی خود را فراموش کند.

ایشان مسائل مذهبی، عقیدتی و سیاسی را بشدت چه در ایران و چه در آمریکا دنبال می کرد. در آمریکا جامعه اسلامی و انجمن اسلامی دانشجویان مقیم آمریکا را پایه گذاری و کنفدراسیون دانشجویان ایرانی را تاسیس کرد و سپس با کمک دوستان خود مانند مرحوم دکتر حسن حبیبی و مرحوم دکتر صادق طباطبایی، انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا را پایه گذاری و راه اندازی کرد.

شهید چمران در نوشته های خود تاکید داشت که فضای باز و بزرگ آمریکا برای او تنگ بود و نمی توانست در شرایط سرمایه داری و زورگویی آمریکا تنفس کند، بنابراین ایشان تصمیم عجیبی گرفت و در شرایطی که می توانست زندگی مرفه ای داشته باشد به اروپا و سپس به الجزایر رفت و در الجزایر و در کنگره ای که آیت الله طالقانی حضور داشت به جمال عبدالناصر معرفی شد و به دعوت و موافقت عبدالناصر به مصر رفت و دو سال در آنجا اقامت کرد.

ایشان در مصر، دوره آموزش جنگ های چریکی را گذراند و در همان زمان به فلسطینیان و تعدادی از ایرانیان که در این شهر حضور داشتند اصول جنگ های چریکی را آموزش داد. سپس به دعوت امام موسی صدر به لبنان رفت و مدت هشت سال در این کشور تحول بزرگی را در بین شیعیان لبنان به وجود آورد که توانستند در مقابل اسرائیل و فالانژها در شهرهای لبنان بجنگند. به جرات می توان گفت شهید چمران پایه گذار مقاومت اسلامی در منطقه و لبنان بود و مقاومتی که امروز در حزب الله لبنان و به طور کلی در کشورهای دیگر به وجود آمده توسط ایشان پایه گذاری شده است.

وی بعد از انقلاب اسلامی به ایران آمد و درجنگ های کردستان و خوزستان حضور یافت و در 31 خرداد 60 در منطقه دهلاویه ـ سوسنگرد به شهادت رسید.

انتهای پیام/ز


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

تبلیغات

آسیاتک حمایت