آسیاتل

بازدید: 44

آموزش ادب به روبات‌ها توسط محقق ایرانی/ پیروی روبات از قواعد انسان

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 259568
گروهی از محققان به سرپرستی رضا قنادان پروژه بی سابقه آموزش ادب و هنجارهای اجتماعی به روبات‌ها را دنبال می‌کنند.
آموزش ادب به روبات‌ها توسط محقق ایرانی/ پیروی روبات از قواعد انسانبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، آموزش به روبات‌ها برای آنکه رفتاری مؤدبانه مشابه انسان‌ها داشته باشند موضوع یکی از پیچیده‌ترین پروژه هایی است که توسط گروهی از محققان مورد حمایت آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا موسوم به دارپا به سرپرستی رضا قنادان دنبال می‌شود.

محققان بر این باورند که با آموزش مفاهیم اجتماعی به روبات‌ها می‌توانند این ماشین آلات مکانیکی را در مسیر تعامل هر چه بهتر با انسان‌ها قرار دهند.

این پروژه از چندی پیش کلید خورده و حتی مراحل اولیه آن نیز توسط گروهی از محققان که مورد حمایت «دارپا» هستند تکمیل شده است. دارپا شاخه‌ای از وزارت دفاع آمریکاست که در زمینه توسعه فناوری‌های نوین نظامی فعالیت دارد.

به گفته این محققان، سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در نهایت به این سطح از توانمندی می‌رسند که بتوانند درک درستی از چگونگی انجام یک رفتار خاص در موقعیتی ویژه داشته باشند، دقیقا مانند انسانها.

رضا قنادان، از مدیران برنامه «دارپا» در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر به دنبال نزدیکی هر چه بیشتر با روباتهای آینده، خودروهای خودران و دستیارهای دیجیتالی مجازی در تلفن‌های همراه و خانه هایمان هستیم، باید آن‌ها را طوری آموزش دهیم که از قواعدی پیروی کنند که ما انسان‌ها نیز دنبال می‌کنیم.

مثال بارزی در این زمینه به استفاده از این ماشین آلات در محیطی همچون کتابخانه باز می‌گردد. محققان می‌گویند سیستم هوش مصنوعی پاسخگویی به تلفن در کتابخانه که باید محیطی آرام داشته باشد قابلیت پاسخگویی با صدای کم به تلفن و یا ساکت کردن صدای آن را ندارد.

«دارپا» تاکنون توانسته چهارچوب کلی را برای یادگیری ماشینی ارایه کند، اما هنوز همه چیز در ابتدای راه قرار دارد.


 
 
 
 
انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود. 
  

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

تبلیغات

آسیاتک حمایت