آسیاتک

بازدید: 187

سکوت کودک نشانه چیست؟

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 2328
سلامت نیوز: برخی کودکان از صحبت کردن در جمع هراس دارند و در برخی مکان ها تمایلی برای صحبت کردن ندارند. در رابطه با حرف نزدن اختیاری در برخی کوکان باید گفت که سکوت انتخابی یا اضطرابی، یکی از اختلالات اضطرابی پیچیده در کودکان است. اضطراب کودک در یک محیط خاص به ناتوانی کودک برای صحبت کردن در وی منجر می شود. این محیط می تواند مدرسه یا مهمانی های خانوادگی باشد، چنین کودکانی به طورمعمول در محیط دیگری که راحت هستند به سادگی صحبت و مانند یک کودک عادی با دیگران ارتباط برقرار می کنند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه نسل فردا، اغلب بچه هایی که به چنین اختلالی مبتلا هستند، درواقع نوعی اضطراب اجتماعی دارند. این کودکان از صحبت کردن در جمع هراس دارند و این مسئله برایشان ناتوان کننده و عذاب آور است.کودکانی که به سختی صحبت می کنند، ناچارند از ارتباطات غیرکلامی استفاده کنند و این امر منجر به کاهش ارتباطات اجتماعی کودک با همسالان خود نیز می شود. کودکان مبتلا به سکوت اختیاری قادر به حرف زدن نیستند و این چیزی فراتر از اراده خود کودک است؛ البته ممکن است با شنیدن کلمه «انتخابی» تصور اطرافیان این باشد که کودک در ایجاد علایم خود نقش دارد؛ اما این تصور به طورکامل غلط است.چگونه تشخیص دهیم سکوت کودک انتخابی است؟1. ناتوانی مستمر در تکلم در موقعیت های اجتماعی خاص مثل مدرسه که توقع داریم کودک صحبت کند.2. در پیشرفت تحصیلی یا ارتباط اجتماعی با همسالان یا اقوام اختلال دارد.3. اختلال در صحبت کردن کودک در برخی مکان ها بیشتر از یک ماه طول بکشد. در رابطه با زمان بروز اختلال سکوت اختیاری در کودکان  باید گفت که این اختلال به طورمعمول از سنین پنج یا شش سالگی آغاز می شود و در همه کودکان به یک شکل بروز نمی کند. در کودکانی که این اختلال  وجود دارد، در محیط های غیرخانوادگی نوعی مات زدگی و بی حرکتی دیده می شود و این کودکان منزوی هستند؛ البته باید گفت  کودکانی که در خانه مورد آزار و اذیت و خشونت هستند بیشتر به این اختلال دچار می شوند و حتی ممکن است در خانه هم سکوت کنند. کودکانی که به سکوت مبتلا می شوند، بیشتر از کودکی خجالتی و درونگرا هستند.این کودکان به شدت مستعد اضطراب هستند و احساسات خود را به سادگی بروز نمی دهند.نحوه درمان  به چه صورت است؟در رابطه با درمان این کودکان، اگر اختلال سکوت انتخابی در کودک بر اثر یک ضربه روانی نباشد، با رفتاردرمانی و کمک والدین برطرف خواهد شد.نقش والدین در درمان این اختلالدرخصوص  نقش والدین در درمان این اختلال، والدین با حضور در کلاس های آموزشی باید یاد بگیرند با استفاده از اصول رفتاری تقویت و عدم تقویت، به جای کمک نابجا و عجولانه به کودک در مواقع سکوت، او را ترغیب به صحبت کردن کنند. تغییر سبک زندگی، تغییر محیط زندگی کودک و آموزش های لازم برای مقابله با اضطراب کودکان کمک شایانی به رفع این اختلال خواهد کرد؛ همچنین کمک گرفتن از یک روان درمان و روش های روان درمانی در درمان این اختلال بسیار موثر است.

سلامت نیوز: برخی کودکان از صحبت کردن در جمع هراس دارند و در برخی مکان ها تمایلی برای صحبت کردن ندارند. در رابطه با حرف نزدن اختیاری در برخی کوکان باید گفت که سکوت انتخابی یا اضطرابی، یکی از اختلالات اضطرابی پیچیده در کودکان است. اضطراب کودک در یک محیط خاص به ناتوانی کودک برای صحبت کردن در وی منجر می شود. این محیط می تواند مدرسه یا مهمانی های خانوادگی باشد، چنین کودکانی به طورمعمول در محیط دیگری که راحت هستند به سادگی صحبت و مانند یک کودک عادی با دیگران ارتباط برقرار می کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه نسل فردا، اغلب بچه هایی که به چنین اختلالی مبتلا هستند، درواقع نوعی اضطراب اجتماعی دارند. این کودکان از صحبت کردن در جمع هراس دارند و این مسئله برایشان ناتوان کننده و عذاب آور است.
کودکانی که به سختی صحبت می کنند، ناچارند از ارتباطات غیرکلامی استفاده کنند و این امر منجر به کاهش ارتباطات اجتماعی کودک با همسالان خود نیز می شود. کودکان مبتلا به سکوت اختیاری قادر به حرف زدن نیستند و این چیزی فراتر از اراده خود کودک است؛ البته ممکن است با شنیدن کلمه «انتخابی» تصور اطرافیان این باشد که کودک در ایجاد علایم خود نقش دارد؛ اما این تصور به طورکامل غلط است.


چگونه تشخیص دهیم سکوت کودک انتخابی است؟
1. ناتوانی مستمر در تکلم در موقعیت های اجتماعی خاص مثل مدرسه که توقع داریم کودک صحبت کند.
2. در پیشرفت تحصیلی یا ارتباط اجتماعی با همسالان یا اقوام اختلال دارد.
3. اختلال در صحبت کردن کودک در برخی مکان ها بیشتر از یک ماه طول بکشد.
در رابطه با زمان بروز اختلال سکوت اختیاری در کودکان باید گفت که این اختلال به طورمعمول از سنین پنج یا شش سالگی آغاز می شود و در همه کودکان به یک شکل بروز نمی کند. در کودکانی که این اختلال وجود دارد، در محیط های غیرخانوادگی نوعی مات زدگی و بی حرکتی دیده می شود و این کودکان منزوی هستند؛ البته باید گفت کودکانی که در خانه مورد آزار و اذیت و خشونت هستند بیشتر به این اختلال دچار می شوند و حتی ممکن است در خانه هم سکوت کنند. کودکانی که به سکوت مبتلا می شوند، بیشتر از کودکی خجالتی و درونگرا هستند.
این کودکان به شدت مستعد اضطراب هستند و احساسات خود را به سادگی بروز نمی دهند.


نحوه درمان به چه صورت است؟
در رابطه با درمان این کودکان، اگر اختلال سکوت انتخابی در کودک بر اثر یک ضربه روانی نباشد، با رفتاردرمانی و کمک والدین برطرف خواهد شد.


نقش والدین در درمان این اختلال
درخصوص نقش والدین در درمان این اختلال، والدین با حضور در کلاس های آموزشی باید یاد بگیرند با استفاده از اصول رفتاری تقویت و عدم تقویت، به جای کمک نابجا و عجولانه به کودک در مواقع سکوت، او را ترغیب به صحبت کردن کنند. تغییر سبک زندگی، تغییر محیط زندگی کودک و آموزش های لازم برای مقابله با اضطراب کودکان کمک شایانی به رفع این اختلال خواهد کرد؛ همچنین کمک گرفتن از یک روان درمان و روش های روان درمانی در درمان این اختلال بسیار موثر است.


loading...
 • سکوت کودک نشانه چیست؟


  سلامت نیوز: برخی کودکان از صحبت کردن در جمع هراس دارند و در برخی مکان ها تمایلی برای صحبت کردن ندارند. در رابطه با حرف نزدن اختیاری در برخی کوکان باید گفت که سکوت انتخابی یا اضطرابی، یکی از اختلالات اضطرابی پیچیده در کودکان است. اضطراب کودک در یک محی
 • خال روی بدن کودک، نشانه چیست؟


  من دختری ۲۰ ماهه دارم وقتی به دنیا اومد خالی روی بدنش نبود اما چند وقت پیش متوجه شدم روی انگشت دستش و ماهیچه پاش خال ریزی به وجود اومده آیا جای نگرانی داره یا نه؟
 • کهیر زدن بدن کودک، نشانه چیست؟


  آنفولانزا با هیچ کسی شوخی ندارد. شدت بیماری آنفلوانزا آنقدر زیاد است که ممکن است یک بیماری...
 • دست زدن کودک به آلتش، نشانه چیست؟


  موقع تعویض پوشک میخاد به آلت تناسلیش دست بزنه. اسباب بازی میدم دستش تا یادش بره،اما نکن بعدا دچار مشکل یا خودارضایی و انحراف جنسی بشه.
 • بوی بد مدفوع کودک، نشانه چیست؟


  پسرم تقریبا روزی 4 الی 5 بار اجابت مزاج می کنه و خیلی هم بدبو هست.
 • دانه های ریز در بدن کودک، نشانه چیست؟


  با توجه به شرح حالی که ارائه شده احتمال وجود نوعی حساسیت دوره کودکی موسوم به اگزمای سرشتی یا اصطلاحا درماتیت آتوپیک مطرح است.
 • حرف زدن کودک در خواب، نشانه چیست؟


  اصلا از ما حرف شنوی ندارد. اغلب در خواب حرف می زند و دعوا می کند.
 • مدفوع چرب کودک نشانه چیست؟


  فرزندم مدتی است که اسهالش شکل عادی ندارد و رنگش سفید شده است.
 • قرمزی چشم کودک نشانه چیست؟


  التهاب ملتحمه چشم ایجاد قرمزی و اغلب ترشح چشمی می کند.
 • مدفوع سبز کودک نشانه چیست؟


  حدود 2 هفته است که مدفوع چسبناک و بدبویی دارد. گاهی سبز، قهوه ای و گاهی سیاه است.
 • سفت شدن مدفوع کودک، نشانه چیست؟


  وقتی مدفوع کودک سفت سفت می‎شه باید چیکار کرد؟
 • زود راه افتادن کودک، نشانه چیست؟


  زود راه افتادن زودهنگام شیرخواران، از استحکام استخوان های آنها در آینده نشان دارد.
 • وابستگی کودک به عروسک، نشانه چیست؟


  به طور کلی بازی‌های تخیلی، نمایشی و گروهی می‌تواند نقش قابل توجهی در رشد ذهنی، عاطفی و اجتماعی کودکان داشته باشد.
 • دیر دندان درآوردن کودک، نشانه چیست؟


  دختر 16 ماهه ام، زیاد می خوابد و تازه 5 تا دندان درآورده. دلیلش چیست؟
 • اسهال چرب و سفید کودک نشانه چیست؟


  پسرم یک ساله است الان دو روز است که اسهال سفید رنگ می کند که حالت چربی هم دارد مشکلش چیست و باید چکار کنم؟
دانلود نرم افزار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک