آسیاتل

بازدید: 18

روایت قاسم‌ پورحسن از فلسفه فارابی نقد و بررسی می شود

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1461937
نشست «فلسفه فارابی؛ بازخوانی روایت قاسم پورحسن از فلسفه فارابی» با حضور جمعی از صاحب‌نظران در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

روایت قاسم  پورحسن از فلسفه فارابی  نقد و بررسی می شودبه گزارش خبرنگار  فرهنگی میزان، نشست «فلسفه فارابی؛ بازخوانی روایت قاسم پورحسن از فلسفه فارابی» به همت گروه پژوهشی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران پژوهشکده مطالعات اجتماعی و با همکاری انجمن جامعه شناسی ادیان و گروه جامعه شناسی کشورهای اسلامی، برگزار می شود.

در این نشست،اساتیدی مانند رضا داوری اردکانی، حسین کلباسی اشتری، عبدالحسین خسروپناه، سیدمحسن فاطمی، قاسم پورحسن، سیدجواد میری، بیژن عبدالکریمی، نصرالله حکمت، یحیی یثربی و ... به ایراد سخن می پردازند.

این نشست شنبه ۴ دی از ساعت ۸ تا ۲۰ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در بزرگراه کردستان، خیابان ۶۴ غربی برپا می شود.

«خوانشی نو از فلسفه فارابی»، عنوان کتاب جدید قاسم پور حسن، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی است. او در این کتاب بر این عقیده است که فلسفه اسلامی به نحو معرفتی و بنیادین از سنت یونانی گسسته است. ماهیت فلسفه اسلامی تفاوت بنیادینی با فلسفه یونانی دارد و در واقع فلاسفه اسلامی آموزه های قرآنی و روایی را اصل قرار دادند و مفاهیم یونانی را رها کردند. در این میان بررسی نقش فارابی به عنوان موسس فلسفه اسلامی اهمیت دوچندان می یابد و نیازمند خوانشی فارغ از نگاه های شرق شناسانه و یونانی زده است . او نه مقلد و شارح ارسطو و افلاطون بلکه در جست وجوی «تاسیس» است.

به نظر پورحسن «اهتمام فارابی به «وجود» متمایز از نگاه ارسطویی است. او اصل وجود را مبنای تاملات فلسفی خود قرار داده و دست به تقسیم اولی وجود می زند؛ امری که نزد یونانیان یا پیشینه ای ندارد یا محور تاملات فلسفی نبوده است. به علاوه تمایزی که فارابی بین وجود و ماهیت ایجاد کرده اساسا در یونان پیشینه ای ندارد.» به همین دلایل است که او را موسس فلسفه اسلامی می دانیم.

کتاب یادشده در ابتدای سال جاری به همت انتشارات نقد فرهنگ منتشر شد.

 

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

تبلیغات

آسیاتک حمایت