آسیاتل

بازدید: 22

اختراع خنک‌ساز طبیعی ارزان بدون استفاده از منابع آبی یا فسیلی در همدان

منبع : عصر ایران کد خبر: 1461128

مخترع همدانی برای نخستین بار در کشور، موفق به ساخت و طراحی نوعی خنک ساز طبیعی شده که با ارزان ترین روش و بدون مصرف منابع آبی یا فسیلی می تواند موجب خنک سازی ساختمان شود.

به گزارش تسنیم، مهدی شعبانیان، مخترع دستگاه خنک ساز با اشاره به تاریخچه استفاده از خنک ساز های طبیعی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مهندسان و معماران خلاق ایرانی نخستین کسانی بودند که در برابر شرایط سخت جغرافیایی مقاومت کرده و توانستند سازه های بادگیر را ابداع کنند که این خود یک افتخار بزرگ است.».

وی که توانسته برای نخستین بار در کشور، دستگاه خنک سازی ساختمان با روشی ساده و ارزان را بسازد، افزود: پیشینه سازه های بادگیر در ایران به 4 هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد که نمونه آن ها، بادگیرهای مرتفع خنک ساز بوده اند به طوری که از انرژی تجدیدپذیر باد بدون استفاده از انرژی های امروزی برای تعدیل دمای خانه استفاده می شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان بیان کرد: طراحی این سازه ها با معماری بسیار زیبا موجب خنک ماندن دمای خانه در دل کویر شده و عملکرد این سازه ها بسیار شبیه به کولرهای آبی امروزی بوده است.

شعبانیان در مورد دلیل ساخت خنک ساز طبیعی ساختمان نیز مطرح کرد: مردم ایران با توجه به محل زندگی برای خنک کردن خود در فصل گرما از کولر استفاده می کنند که کولرهای آبی علاوه بر مصرف زیاد آب و برق و ایجاد سردردهای موقت و گرفتگی بینی برای نقاطی که آب و هوای مرطوب دارند هم مناسب نیست.

وی تصریح کرد: کولرهای آبی زمانی که در معرض گرد و خاک و هوای آلوده قرار می گیرند، آلودگی ها و عوامل بیماری زا را به راحتی وارد خانه کرده و بیشتر افرادی که از کولر آبی استفاده می کنند، در طول تابستان دچار سردردهای موقت، گرفتگی بینی، گلودرد، عطسه و سرفه می شوند.

عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه آزاد واحد همدان با بیان اینکه کولرهای گازی هم مصرف بالای انرژی دارند، گفت: این موارد موجب شد تا به فکر ساخت نوعی خنک ساز که بدون استفاده از برق و آب محیط را خنک سازد بیفتم.

شعبانیان در مورد روش کار این خنک ساز بیان کرد: برای اینکه بتوانیم این خنک ساز را در ساختمان مورد استفاده قرار دهیم، حفره های قیفی شکلی را طراحی و در پنجره ای خاص به کار برده ایم که اساس کار این حفره ها مانند فوت کردن به دست در حالتی است که دهان جمع شده است.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

تبلیغات

آسیاتک حمایت