آسیاتل

بازدید: 48

سکه و دلا‌ر در مسیر نزولی

منبع : فرارو کد خبر: 1440844
روز گذشته، دلار از مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان پایین رفت و سکه تمام بهار آزادی سومین افت ۶ رقمی در هفته اخیر را به ثبت رساند. روز سه‌شنبه، سکه ۱۶۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، ادامه کاهش بهای دلار، نزول بهای اونس طلا در بازار‌های جهانی و ورود بخشی از سکه‌های پیش‌فروش به بازار از جمله متغیر‌هایی بودند که در سقوط فلز گرانبهای داخلی اثر داشتند. دلار نیز در هفته اخیر تحت‌تاثیر افزایش عرضه و کاهش تقاضای احتیاطی روز‌های نزولی را پشت‌سر گذاشته است.
در چهارمین روز هفته، سکه یک بار دیگر کاهشی ۶ رقمی را طی یک روز تجربه کرد. حادثه ای که ۳ بار در هفته جاری رخ داده است. روز گذشته سکه ۱۶۰ هزار تومان کاهش قیمت را به ثبت رساند و به ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید. سکه در روز های شنبه و یکشنبه نیز ۱۰۰ و ۱۶۰ هزار تومان کاهش قیمت را ثبت کرده بود.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، روز دوشنبه این فلز گرانبها تن ها ۲۰ هزار تومان افت کرد، ولی روز سه شنبه بار دیگر کاهش قیمت سکه شتاب گرفت. به گفته فعالان، روز دوشنبه سکه بازان تصور می کردند که دلار به کف قیمتی رسیده است، در نتیجه کمی در برابر افت زیاد قیمت مقاومت کردند، اما با ادامه افت دلار در روز گذشته سکه بازان نیز از بازار عقب نشستند.
 
در این میان، برخی معامله گران باور داشتند نزول بهای اونس در بازار های جهانی نیز در شدت گرفتن کاهش بهای سکه موثر بوده است. ساعت ۳ بعدازظهر دیروز بهای اونس در بازار های جهانی زیر مرز هزار و ۲۰۰ دلار قرار گرفته بود. همچنین ادامه تحویل سکه های پیش فروش یکی دیگر از عواملی است که از نظر فعالان در نزول قیمت سکه اثرگذار شده است. برخی از معامله گران باور داشتند، ارزش بازاری سکه هفته گذشته کمی از ارزش ذاتی فاصله گرفت و همین موضوع موجب شده بود که پس از فعال شدن سیگنال های کاهشی، قیمت این فلز گرانبها افتی بیش از انتظار معامله گران را در هفته جاری تجربه کند.
 
در شرایط فعلی آنچه بیشتر در میان معامله گران پیرامون آن بحث می شود، مربوط به کف قیمت سکه است. گروهی باور دارند، سکه ممکن است حتی به زیر مرز ۴ میلیونی سقوط کند، حال آنکه بخش دیگری از توقف روند کاهشی در مرز یاد شده سخن می گویند. البته هر دو گروه اعتقاد دارند، جهت آینده قیمت سکه از علامت بازار ارز تعیین خواهد شد.

در روز سقوط سکه، دلار نیز به مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و ساعت ۴ بعدازظهر با قیمت ۱۳ هزار و۴۵۰ تومان معامله شد. این قیمت ۳۰۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود. به گفته فعالان، عرضه ارز در بازار یکی از مهم ترین عواملی است که موجب شده قیمت در مسیر کاهشی قرار بگیرد. روز گذشته ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق و هرات افغانستان نیز کاهشی شده بود.

گروهی از فعالان باور دارند، کاهش فعلی دلار مقطعی خواهد بود و در روز های آتی قیمت به جاده افزایشی بازخواهد گشت. این عده بیشتر بر اثرات تحریم ها بر درآمد های ارزی تاکید می کنند و ازسوی دیگر باور دارند، سیگنالی از گشایش های سیاسی به بازار مخابره نشده است که جهت انتظارات را به صورت بنیادی تحت تاثیر قرار دهد. به باور این دسته، بازارساز قصد دارد با کاهشی کردن قیمت ها و نوسان محدود از یکسو افراد عادی را از بازار دور نگه دارد و از سوی دیگر، آن ها را تشویق کند که ارز های دپو شده خود را در بازار عرضه کنند.
 
در این میان، گروه دیگری باور دارند، قیمت دلار در ماه های گذشته اثر تحریم ها را پیش خور کرده است و مردم عادی و سرمایه گذارانی که به بازار ارز توجه می کنند، ریال چندانی ندارند که اقدام به خرید دلار کنند. آن ها در ماه های قبل از نظر این دسته دلار خود را تهیه کرده اند. اگر تئوری این دسته درست باشد، دلار در ماه های آتی کشش برگشت به سقف های پیشین را نخواهد داشت. بسیاری از معامله گران باور دارند شرایط بازار ارز و پیش بینی آینده قیمت های آن بسیار پیچیده شده است. همین پیچیدگی موجب می شود که سطح احتیاط در بازار بیش از گذشته بالا برود.
 
دستگیری ۱۳۰ دلال ارز
یکی از عواملی که جو هیجان را در بازار ارز طی ۵۰ روز اخیر کاهش داد، دستگیری معامله گران و دلالان ارزی بود. در ادامه برخورد های انتظامی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اعلام دستگیری ۱۳۰ نفر از دلالان ارز طی چهار روز اخیر گفت: خرید و فروش ارز در خیابان ها و چهارراه ها جرم است و پلیس به شدت با متخلفان برخورد می کند. سردار حسین رحیمی در حاشیه اجرای هجدهمین طرح رعد در این باره اظهار کرد: طی چند روز اخیر در چهار مرحله ۱۳۰ نفر از دلالان ارز را دستگیر کردیم و تقریبا همگی به زندان اعزام شدند.
 
وی تاکید کرد: بانک مرکزی بنر هایی را در نقاطی از تهران از جمله بازار، چهارراه استانبول و منوچهری نصب و در آن تاکید کرد که هرگونه خرید و فروش ارز در خیابان ها ممنوع است. باز هم اعلام می کنیم که خرید و فروش ارز در خیابان ها و چهارراه ها جرم است و پلیس به شدت با متخلفان برخورد می کند.

سردار رحیمی با اشاره به اینکه دستگیری های اخیر در حوزه ارز تثبیت خوبی برای بازار ارز ایجاد کرده است، گفت: برخورد با مفسدان اقتصادی توسط پلیس در کنار دستگاه قضا با شدت دنبال می شود. وی تاکید کرد: پلیس از صرافی های مجاز با تمام قدرت حمایت می کند و خرید و فروش ارز در صرافی های مجاز و بانک ها قابل قبول است. در غیر این صورت برخورد می کنیم. فرمانده انتظامی تهران بزرگ همچنین گفت: یک باند جاعلان اسکناس و سکه اخیرا دستگیر شدند. در این میان، عده دیگری از معامله گران باور دارند، دستگیری ها در شرایط کمبود تقاضا اثر کاهشی دارد، ولی در صورتی که تقاضا رشد کند، این دستگیری ها در بازار ارز اثر معکوس خواهد داشت.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت