آسیاتل

بازدید: 39

دهانشویه مناسب بارداری، روش انتخاب و استفاده از آن

منبع : نی نی بان کد خبر: 1440795
آنچه که ممکن است در شرایط عادی درست و ایمن باشد می تواند در دوران بارداری ایمن و مطمئن نباشد.
آنچه که ممکن است در شرایط عادی درست و ایمن باشد می تواند در دوران بارداری ایمن و مطمئن نباشد. همین مسئله در مورد دهانشویه هم صدق می کند. احتمالا قبل از بارداری در مورد انتخاب دهانشویه ها وسواس و نگرانی ندارید، اما اگر دهانشویه ها حاوی الکل باشند در دوران بارداری انتخاب مناسبی نخواهند بود.
اگرچه مهم است که در استفاده از دهانشویه مراقب باشید. ولی باید برای حفظ سلامتی دهان هم کاری انجام دهید.

روش انتخاب دهانشویه مناسب بارداری
کارشناسان معتقدند که همه افراد در زمان بارداری به دهانشویه نیاز ندارند. ولی اگر شما مجبور به استفاده از آن هستید، باید بدانید که کدام نوع آن برای بارداری مناسب است. 
بر طبق توصیه آکادمی آمریکایی اطفال شما می توانید در طول بارداری دهانشویه حاوی فلوراید و بدون الکل استفاده کنید. اگر دهانشویه ۵./. درصد سدیم فلوراید است روزانه یک بار و در صورتیکه ۲/. درصد سدیم فلوراید باشد می توان به صورت هفتگی از آن استفاده کرد. زیرا استفاده بیش از اندازه از فلوراید بر رشد بهره هوشی جنین اثرات نامطلوبی دارد.
اگر در بارداری مکرراً استفراغ می کنید و به همین دلیل اسید معده بر روی دندان های تان باقی می ماند و سبب آسیب به مینای دندان می شود، پس بهتر است از دهانشویه فلوراید شده استفاده کنید. حتی بهتر است بعد از هر بار استفراغ کردن، دهان تان را با دهانشویه بشویید. همچنین می توانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کرده و بعد از استفراغ دهان را با این محلول بشویید. هرگز بلافاصله پس از استفراغ دندان ها را مسواک نزنید زیرا مواد ساینده موجود در خمیر دندان می تواند بر دندان تان که از اسید معده حساس شده اند صدمه بزند.
انجمن دندانپزشکی آمریکا معتقد است که استفاده از دهانشویه برای بانوان باردار ضرورت ندارد، اما ممکن است آنها بخواهند قبل از خواب از آن استفاده کنند. آنها همچنین توصیه می کنند که با دندانپزشک خود صحبت کنید و یک دهانشویه آنتی باکتریال یا آنتی میکروبیال برای پیشگیری از بیماری های لثه انتخاب کنید.
این تنها در صورتی است که دندان های شما جرم دارند. همچنین می توانید یک دهانشویه فلوراید در شب و دهانشویه آنتی باکتریال در صبح برای پیشگیری از تشکیل جرم دندان استفاده کنید.
برخی از کارشناسان معتقدند اگر شما در معرض بیماری های حاد لثه قرار دارید، می توانید از دهانشویه حاوی آنتی باکتریال کلرهگزیدین استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این نوع دهانشویه ها فقط برای موارد حاد هستند. هرگز به مدت طولانی از آنها استفاده نکنید زیرا باعث لکه روی دندان می شوند.

روش استفاده از دهانشویه در بارداری
در دوران بارداری مصرف الکل حتی به میزان کم برای جنین مضر خواهد بود، بنابراین اکثر پرشکان متخصص زنان، مادران باردار را از نوشیدن الکل به محض اطلاع از بارداری خود منع می کنند.  بر اساس تحقیقات انجمن بارداری امریکا، الکل بر روند رشد و‌تکامل انسان تاثیر می گذارد و می تواند منجر به نقایص جبران ناپذیر ادراکی، جسمی و عصبی مادرزادی شود. از آنجاییکه اکثر دهانشویه ها حاوی الکل هستند، بهتر است که در دوران بارداری از مصرف آنها خودداری شود. به جای آنها از دهانشویه های بدون الکل و دهانشویه های با مواد طبیعی استفاده کنید.
قدم ۱ : 
قبل از استفاده از دهانشویه با پزشک متخصص زنان، پزشک یا مرکز بهداشتی خود مشورت کنید. احتمالا پزشک شما پیشنهادهایی برای انتخاب دهانشویه مناسب و بی ضرر برای شما و‌ جنین تان خواهد داشت.
قدم ۲ : 
دهانشویه بدون الکل را جایگزین دهانشویه حاوی الکل کنید. دهانشویه بدون الکل "اورال B" یا دهانشویه "کِرِست"  انتخاب های مناسبی هستند.
قدم ۳ : 
انتخاب یک دهانشویه طبیعی در صورت تمایل. دهانشویه طبیعی  بدون الکل و حاوی آلوورا یک دهانشویه طبیعی است.
قدم ۴ : 
در صورتیکه از دهانشویه حاوی الکل استفاده کرده اید نگران نباشید. الکل باید خورده شود تا بتواند بر روی جنین تاثیر بگذارد، بنابراین چون دهانشویه به ندرت فرو برده می شود احتمال آسیب به جنین بسیار اندک است.
هشدار: 
بر اساس اظهارات دانشکده پزشکی هاروارد، روغن اوکالیپتوس حاوی یک سم شناخته شده است که باید مصرف آن توسط بانوان باردار منع شود. اگر تمایل دارید که دهانشویه حاوی الکل را با یک  دهانشویه طبیعی جایگزین کنید، قبل از خرید برچسب و اطلاعات روی آن را به دقت بخوانید. چنانچه محصولی حاوی روغن اوکالیپتوس باشد از خرید آن صرف نظر کنید.

روش مراقبت از دندان در بارداری
 لازم است به نکاتی برای محافظت از دندان ها و لثه ها توجه کنید. در اینجا برخی از نکات کلی بهداشتی دندان در بارداری ذکر شده:
- حتما روزی دو بار با خمیر دندان حاوی فلوراید دندان ها را بشویید. برای محافظت بهتر می توانید روزانه سه بار مسواک بزنید.
- در انتخاب مسواک دقت کنید. اگر لثه های شما به دلیل بارداری متورم و نرم شده اند از مسواک نرم استفاده کنید.
- به طور مرتب برای چک کردن دندان ها به دندانپزشکی مراجعه و توصیه ها را رعایت کنید.
از دهانشویه آنتی باکتریال برای جلوگیری از جرم دندانی استفاده نمایید. دندانپزشک تان در انتخاب نوع مناسب به شما کمک خواهد کرد.
- پس از هر بار استفراغ  کردن با محلول آب و جوش شیرین دهان را بشویید. همچنین می توانید با آب هم دهان را بشویید، اما مطمئن شوید که به خوبی اینکار را انجام دهید تا هیچگونه اثری از اسید معده روی دندان ها باقی نماند.
- مراقب رژیم غذایی خود باشید و غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین های  12B و C مصرف کنید.                                   

هرگز استفاده از نخ دندان در بارداری را فراموش نکنید
اگر چه ممکن است فکر کنید که استفاده از دهانشویه کافی است، ولی هرگز از اهمیت مسواک زدن و نخ  کشیدن مرتب دندان ها غافل نشوید. زمانی که لثه های شما نرم و متورم هستند و خونریزی دارند استفاده از نخ دندان اهمیت بیشتری پیدا می کند. باید به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید زیرا از تورم لثه ها و تبدیل آن به بیماری حاد لثه پیشگیری می کند. مهم‌ نیست شما چه نوع نخ دندانی استفاده می کنید فقط سعی کنید که هر روز اینکار را انجام دهید تا سلامت دهان خود را در بارداری و پس از آن حفظ کنید.

از یک رژیم غذایی متعادل و سالم پیروی کنید
هر چیزی که شما می خورید بر سلامت دهان تان تاثیر می گذارد.نکته جالب این است که یک رژیم سالم نه تنها برای سلامتی دندان شما حیاتی است بلکه به همان میزان برای سلامتی دندان نوزاد شما نیز مهم است، که از سومین و ششمین ماه بارداری شروع به رشد می کنند. 
در اینجا چند نکته مهم برای رشد دندان فرزند شما با مواد مغذی ارایه می شود:
- مقادیر بالایی سبزیجات و‌میوه را در رژیم غذایی خود بگنجانید. همچنین باید غلات کامل مصرف کنید. همینطور پنیر محلی، شیر، ماست و سایر محصولات لبنی را در رژیم خود قرار دهید.
- غذاهای حاوی قند مثل آبنبات و شیرینی را محدود کنید.  همچنین نوشابه های گاز دار،. آبمیوه و نوشیدنی های شیرین.
- از میان وعده های بدون قند مثل سبزیجات، میوه ها، ماست و پنیر استفاده کنید.
- آب بیشتری بنوشید، خصوصا بین میان وعده ها و غذاها. بسیار مهم است که با تمایل شدیدتان برای غذاهای شیرین مقابله  کنید. یا در نهایت در معرض انواع مشکلات دندان قرار خواهید گرفت. اگر نمی توانید در برابر وسوسه خود مقاومت کنید، بعد از خوردن یک میان وعده شیرین دهان خود را به خوبی بشویید.

loading...
 • دهانشویه مناسب بارداری، روش انتخاب و استفاده از آن


  آنچه که ممکن است در شرایط عادی درست و ایمن باشد می تواند در دوران بارداری ایمن و مطمئن نباشد.
 • استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین در بارداری، ضرر دارد؟


  کلرهگزیدین (Chlorhexidine) دارویی است که به عنوان یک آنتی سپتیک موضعی در قالب یک محلول برای شستشوی دهان استفاده می شود.
 • استفاده بیش از حد دهانشویه ممنوع


  سلامت نیوز:یک دندانپزشک با تشریح علل ایجاد پوسیدگی دندان ها گفت: استفاده از دهان شویه ها باید با مشورت پزشک انجام شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،عبدالجواد رحیم پور دندانپزشک، در خصوص علل ایجاد پوسیدگی دندان ها توضیح داد: اگر پوسیدگی ها را
 • استفاده زیاد از دهانشویه ممنوع!


  اگر جزو افرادی هستید که برای خوشبو شدن و یا ضد عفونی دهان تان مرتب از دهانشویه استفاده می کنید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید و این کار به دندان های شما آسیب می رساند.
 • کفش مناسب در بارداری، یک انتخاب درست


  زنان باردار بهتر است در فصول گرم سال از کفش‌هایی با قابلیت تبادل هوایی بالا استفاده نمایند تا دمای بدن آنها بالا نرود.
 • انتخاب لباس بارداری، شلوار مناسب


  در پایان ۳ ماهه اول بارداری بیشتر خانم‌ها احساس می‌کنند در لباس‌های فعلی‌شان راحت نیستند.
 • استفاده از لاک در بارداری، کدام نوعش مناسب است؟


  اگرچه استفاده از لاک ناخن در دوران بارداری، کاملا بی خطر است، اما باید مراقب باشید.
 • شیاف مقعدی در بارداری، زمان مناسب استفاده


  من هفته ۷ بارداری هستم لکه بینی داشتم دکتر برام شیاف فرتیژست تجویز کرد دو مرتبه به صورت مقعدی استفاده کردم.
 • دو نکته در انتخاب مسواک مناسب/برای سلامت دندان ها از این نوع مسواک استفاده کنید


  یک متخصص جراحی لثه درباره انتخاب یک مسواک خوب گفت: توجه به دو نکته در انتخاب مسواک مناسب، حائز اهمیت است، اما نکته مهم تر این است که برای سلامت دندان و لثه‌ها، بهتر است که از مسواک نرم استفاده شود.
 • میان وعده مناسب در دوران بارداری، تغذیه مناسب


  جایگزینی شش وعده‌ی سبک غذایی به جای سه وعده‌ی سنگین می‌تواند به پیشگیری از سوزش معده کمک کرده و قند خون را در سطح ثابتی نگه دارد.
 • فولیکول مناسب برای بارداری، سایز مناسب


  روز سیزدهم سیکل رفتم سونو تو سونو نوشته بود در تخمدان راست دو فولیکول ۱۲ و ۹ میلیمتری و در تخمدان چپ یک فولیکول ۸ میلیمتری...
 • خطرات پنهانی دهانشویه‌ها!


  تحقیقات پژوهشگران نشان داده افرادی که دو بار در روز از دهانشویه استفاده می‌کنند، به میزان ۵۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو و چاقی هستند.
 • روغن نارگیل دهانشویه ای طبیعی


  روغن نارگیل خواص زیادی دارد. یکی از این خواص تاثیر مثبتی است که استفاده از این روغن بر دندان ها دارد. در ادامه به مهم ترین مزیت های شستشوی دهان با روغن نارگیل اشاره می شود.
 • روغن نارگیل دهانشویه ای طبیعی


  سلامت نیوز: روغن نارگیل خواص زیادی دارد. یکی از این خواص تاثیر مثبتی است که استفاده از این روغن بر دندان ها دارد. در ادامه به مهم ترین مزیت های شستشوی دهان با روغن نارگیل اشاره می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیمرغ، قرقره کردن روغن به این معن
 • عوارض دهانشویه برای کودکان


  رئیس انجمن دندانپزشکی کودکان ایران گفت: افرادی که از دندان‌های ضعیف برخوردارند می‌توانند برای تحکیم و تقویت دندان‌های خود هفته‌ای یکبار از دهانشویه فلوراید دار استفاده کنند ولی دهانشویه در کودکان زیر 6 سال نباید مصرف شود.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

تبلیغات

آسیاتک حمایت