آسیاتل

بازدید: 34

اضافه‌ وزن مهم‌ترین عامل مستعدکننده دیابت

مدیرگروه آموزشی تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد گفت: ۶۵ درصد از ما ایرانی‌ها اضافه وزن داریم، اضافه وزن و چاقی مهم‌ترین و یکی از...

به گزارش بولتن نیوز،  محسن نعمتی در نشستی خبری، به مناسبت روز جهانی دیابت که در مرکز معاونت بهداشتی استان برگزار شد گفت: ایرانیان به دو دلیل مستعد دیابت هستند، به این دلیل که با توجه به آمار ۶۵ درصد از ما ایرانی ها اضافه وزن داریم، اضافه وزن و چاقی مهم ترین و یکی از ریزفاکتورها و عامل مستعد کننده دیابت است.

وی افزود: با توجه به همین آمار ما ایرانیان مستعد دیابت هستیم، دلیل دومی که ایرانیان مستعد دیابت هستند این است که در آسیا چاقی مرکزی است و چربی ها در دور شکم جمع می شود که این الگوی چاقی سیبی شکل با به وجود آمدن دیابت در افراد رابطه مستقیم دارد.

مدیرگروه آموزشی تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد ادامه داد: عدم تحرک یکی دیگر از عوامل دیابت است، درحالی که در دیگر مناطق و دیگر کشورها تحرک بالا است تمام افراد امکانات در اختیار دارند اما مردم کشور ما به صورت بدی از این امکانات برای مثال خودرو استفاده می کنند که این بی تحرکی یکی از پایه های افزایش استعداد دیابت است.

نعمتی اظهار کرد: ما با خوردن یک غذای معمولی دیابت نمی گیریم و این بیماری پیرو یک رابطه علت و معلولی نیست. اما اگر فردی کربوهیدرات های ساده و قند بیش از حد معمول بخورد بیشتر مستعد دیابت خواهد بود. ما هم می توانیم دیابت را به تاخیر بندازیم و هم به تعجیل بیندازیم و با توجه به ارثی بودن دیابت نوع دوم لزوما به این معنا نیست که اگر پدر یا مادر دیابت داشته باشد شما هم به آن دچار شوید و با ورزش، فعالیت فیزیکی منظم و وزن طبیعی می شود از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: از نظر علم پزشکی ما نه رژیم دیابتی داریم و نه کیک دیابت و تنها باید توصیه تغذیه ای در مورد دیابت را انجام دهیم و اگر ما با توصیه های اشتباه یکی از لذت های انسان را از او بگیریم به آن ها ظلم کرده ایم، لذت خوردن را هیچ متخصص تغذیه ای نباید از فرد بگیرد و خورده معلومات هستند که این اتفاق را منجر می شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه «ما توصیه تغذیه ای داریم که فرد لذت ببرد و مهم ترین اصل این است که فرد توزیع وعده غذایی داشته باشد»، گفت: این توصیه ها نواسانات را کنترل خواهد کرد، رژیم فرد دیابتی متفاوت از دیگر افراد نیست، اما باید توزیع غذایی انجام شود.

نعمتی تصریح کرد: دیابت یک بیماری هورمونی است که آن را در کتاب ها با تغذیه مرتبط می دانیم، در کتاب ها و مقالات قدیمی دیگر گفته می شود که 80 درصد از این بیماری با تغذیه مرتبط است اما در مقالات جدیدتر ۹۰ درصد تغذیه را با این بیماری مرتبط می دانند.

مدیرگروه آموزشی تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد بیان کرد: علم تغدیه در سه مرحله به پیشگیری از دیابت می تواند کمک کند که به سه بخش اولیه، ثانویه و ثالثیه تقسیم می شود. بزرگترین خدمتی که علم تغذیه می تواند انجام دهد، این است که پیشگیری اولیه را انجام دهد، این به این معناست که افرادی که پیش دیابتیک هستند و می توانند به دیابتیک تبدیل نشود.

وی افزود: با تلاش افراد در بهداشت، این افراد افرادی هستند که وزن بالایی دارند، چربی خون و کلسترل بالایی دارند و دور کمرشان هم زیاد شده است که به این افراد، افراد پیش دیابتیک ویا در عبارات علمی سندرم متابولیک می گوییم.

نعمتی ادامه داد: با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، در استان ها آمار سندرم متابولیک متفاوت است، در بعضی از استان ها 10 تا 20 درصد و برخی دیگر تا 40 درصد است که در یزد از همه بیشتر است.باید برنامه ریزی کنیم تا پیش دیابتیکی ها به دیابت تبدیل نشود.

مدیرگروه آموزشی تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در مرحله دوم گروه تغذیه باید به این افراد کمک کنند تا افرادی که دیابت دارند و به عوارض این بیماری مبتلا نشوند. بیماری های مزمن ارمغان سبک جدید زندگی بشری هستند. با علم تغذیه باید به این فرد کمک کنیم که عوارض برایشان ایجاد نشود.

وی افزود: ما می توانیم دیابت را با تغییر سبک جدید زندگی به تاخیر بیندازیم و اگر فردی چاق است، بتواند 7 درصد وزنش را کم بکند و یا 150 دقیقه در هفته ورزش بکند، تا حد زیادی از این بیماری پیبشگیری خواهد شد.

نعمتی اضافه کرد: در نتیجه علم تغذیه می تواند پیشگیری ثانویه را داشته باشد تا تبدیل به کبد چرب، نارسایی قلب و کلسترول بالا نشود.اگر مرحله دوم هم گذشت و دیابتیک شد و توصیه ها را عملی نکرد وزن بالا دارد و کلسترول و عارضه هم برایش ایجاد شده است، پیشگیری ثالثیه داریم و نمی گذاریم تا این افراد به مرگ دچار شوند.


loading...
 • اضافه‌ وزن مهم‌ترین عامل مستعدکننده دیابت


  مدیرگروه آموزشی تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد گفت: ۶۵ درصد از ما ایرانی‌ها اضافه وزن داریم، اضافه وزن و چاقی مهم‌ترین و یکی از...
 • اضافه‌ وزن مهم‌ترین عامل مستعدکننده دیابت


  مدیرگروه آموزشی تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد گفت: ۶۵ درصد از ما ایرانی‌ها اضافه وزن داریم، اضافه وزن و چاقی مهم‌ترین و یکی از ریزفاکتورها و عامل مستعدکننده دیابت است.
 • اضافه وزن پس از زایمان یک عامل خطر ابتلا به دیابت در بارداری بعدی


  سلامت نیوز: یافته های یک مطالعه نشان می دهد زنانی که بعد از یک زایمان اضافه وزن پیدا می کنند، در بارداری های بعدی بیش از دیگران در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، به گفته محققان دانشگاه برگن در نروژ، وزن زن
 • ارتباط دیابت بارداری و اضافه وزن نوزاد


  سلامت نیوز:طبق نتایج تحقیق جدید، کودکان متولدشده از مادران مبتلا به دیابت نوع۱ به شکل قابل توجهی با احتمال بالا اضافه وزن روبرو هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، به گفته محققان مرکز تحقیقات هلمهولتز زنتروم مونخن آلمان، کودکان متولدشده از ما
 • ۶ درصد سرطان ها ناشی از اضافه وزن و دیابت است


  طبق نتایج یک گزارش جدید اضافه وزن و دیابت عامل بروز ۶ درصد سرطان ها در سراسر جهان هستند.
 • ۶ درصد سرطان ها ناشی از اضافه وزن و دیابت است


  سلامت نیوز: طبق نتایج یک گزارش جدید اضافه وزن و دیابت عامل بروز ۶ درصد سرطان ها در سراسر جهان هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر گراهام کلدیتز از دانشگاه واشنگتن در مورد نتایج تحقیق خود می گوید: هم چاقی و هم دیابت از علل قابل پیشگیری س
 • اضافه وزن در بارداری، همراه دیابت خطرناکه؟


  باید حتما وزن خودتان را کم کنید. در غیر این صورت احتمال ایجاد دیابت در شما بالاست.
 • تاثیر چای سبز بر کاهش روند اضافه وزن و دیابت


  مطالعه جدید نشان می دهد ترکیب موجود در چای سبز می تواند با اثرات منفی ناشی از رژیم غذایی غربی نظیر اضافه وزن، دیابت نوع۲، و عملکرد ضعیف مغز مقابله کند.
 • تاثیر چای سبز بر کاهش روند اضافه وزن و دیابت


  سلامت نیوز:مطالعه جدید نشان می دهد ترکیب موجود در چای سبز می تواند با اثرات منفی ناشی از رژیم غذایی غربی نظیر اضافه وزن، دیابت نوع۲، و عملکرد ضعیف مغز مقابله کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، رژیم غذایی غربی مملو از گوشت های قرمز و فرآوری شد
 • اضافه وزن بعد از بارداری ریسک دیابت را افزایش می دهد


  سلامت نیوز:طبق نتایج جدید، زنانی که بعد از بچه دارشدن دچار اضافه وزن می شوند بسیار در معرض ابتلا به دیابت بارداری در طول بارداری بعدی هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، به گفته محققان وزن زنان قبل از بارداری و میزان اضافه وزن شان در طول بار
 • دیابت دوران بارداری، ارتباطش با اضافه وزن نوزاد


  به گفته محققان، کودکان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت نوع۱ نه تنها به شکل قابل توجهی در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.
 • ارتباط نزدیک مصرف نمک و ابتلا به دیابت و اضافه وزن


  به گفته محققان مصرف بالای نمک ریسک ابتلا به دیابت را در افراد بزرگسال افزایش می دهد.
 • علائم آلرژی در کودکان، فاکتورهای مستعدکننده


  رینیت آلرژیک یا آلرژی بینی، یک اختلال التهابی مخاط بینی است که با احتقان و پری‌ بینی، ترشح بینی و خارش مشخص شده است.
 • دیابت دوران بارداری، اهمیت کاهش اضافه وزنتان


  دیابت بارداری شایع ‌ترین مشکل طبی در دوران بارداری است و حدود سه تا پنج درصد بانوان باردار، به ویژه در اواخر دوران بارداری، به دیابت مبتلا می شوند.
 • فقر عامل شیوع چاقی و دیابت است


  سلامت نیوز:متخصصان علوم پزشکی در آمریکا معتقدند که بین چاقی و فقر ارتباط قابل ملاحظه ای وجود دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان آمریکایی با بیان اینکه بین چاقی و فقر ارتباط وجود دارد، اظهار داشتند: به همین دلیل مشاهده می شود که
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک حمایت