آسیاتل

بازدید: 42

چک صیاد چیست و چه مزایایی دارد؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1437825
به همین دلیل سامانه صیاد با متمرکزسازی درخواست‌های دسته چک‌های مشتریان، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا رو فراهم کرده تا از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد سابقه جلوگیری کند. همچنین به لطف این سامانه و با اختصاص شناسه منحصر به فرد به هر برگ چک، استعلام و پیگیری وضعیت چک ساده میشود و بدون شک این کار باعث افزایش اعتبار دسته چک در تبادلات مالی کشور خواهد شد.

برترین ها: همان طور که می دانید چک یکی از ابزارهای مهم نظام پرداخت کشور محسوب میشود و همیشه نقش قابل توجهی در تسویه مبادلات داشته، اما به هر حال طی سال های گذشته صدور چک های بلامحل زیاد شده و در نهایت این امر باعث افزایش عدم مقبولیت و اعتبار چک در کشورمان شد.

به همین دلیل سامانه صیاد با متمرکزسازی درخواست های دسته چک های مشتریان، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا رو فراهم کرده تا از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد سابقه جلوگیری کند؛ همچنین به لطف این سامانه و با اختصاص شناسه منحصر به فرد به هر برگ چک، استعلام و پیگیری وضعیت چک ساده میشود و بدون شک این کار باعث افزایش اعتبار دسته چک در تبادلات مالی کشور خواهد شد.

دسته چک صیاد چیست؟

اهداف بانک مرکزی از سامانه صدور یکپارچه دسته چک

 • اعتبارسنجی یکپارچه
 • کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور آن
 • استعلام وضعیت عملکرد صادر کننده چک توسط گیرنده آن
 • جانمایی اقلام اطلاعاتی
 • افزایش امنیت چک

بازگشت اعتبار به چک

رئیس کل بانک مرکزی در جلسه شورای پول و اعتبار، وجود این سامانه را موجب «بازگشت اعتبار به چک» دانست. اعتباری که به دلایل مختلف از این ابزار گرفته شده بود و عملا کاربرد چک را از یک ابزار پرداخت کوتاه مدت تغییر داده بود. در گذشته به دلیل خلأهای موجود در سیستم بانکی و اعتباری کشور و نبود قوانین مشخص و شفاف، این ابزار در یک وجه به عنوان ابزار تامین مالی در کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گرفت و در وجه دیگر نیز به عنوان ابزار ضمانت و وثیقه مورد بهره برداری قرار گرفته بود. این درحالی است که براساس ماده 310 قانون تجارت «چک سندی است که به موجب آن، صادر کننده مقدار یا کل وجهی را که پیش مخاطب چک دارد مسترد می کند.» به عبارت دیگر، چک مانند سفته وسیله معامله اعتباری نیست؛ اما در شرایط کنونی از این ابزار به عنوان یک معامله اعتباری استفاده می شده است.

این روند باعث شده بود که در برخی موارد افراد نتوانند جریان اعتباری خود را تنظیم و در نتیجه میزان چک های برگشتی به مرور رشد کرده است. به همین دلیل است که رئیس کل بانک مرکزی فعال شدن سامانه صیاد را یکی از عوامل موثر در بازگشت اعتبار به چک عنوان کرده است. درحال حاضر سالانه به طور متوسط بیش از ۱۲۰میلیون قطعه چک عادی در مبادلات روزانه مردم رد و بدل می شود که ارزش آن بیش از 600 هزار میلیارد تومان است. براساس آخرین آمارها میزان چک های برگشتی در تیر ماه بالغ بر 5/ 1 میلیون فقره بود که ارزش آن معادل 13 هزار میلیارد تومان است. این موضوع به این معنا است که تقریبا از هر 10 چک مبادله شده در سیستم بانکی 2 فقره از آن برگشت خورده است.

استراتژی بانک مرکزی در چک های مدت دار

با توجه به اینکه مقدار زیادی از چک های قدیمی هنوز در بازار و دست اشخاص است فرآیند جایگزینی سامانه صیاد با چک های قدیمی چند ماهی به طول می انجامد و چک های صیادی به تدریج جایگزین چک های قدیمی می شوند. به گفته مسوولان چک های قدیمی (چک های فعلی) تا اردیبهشت 97 کماکان بمانند شرایط کنونی قابلیت نقد شدن در شبکه بین بانکی یا همان کلر را دارند. یعنی فرد دارنده چک می تواند آن را در حساب کارسازی کند، اما از این تاریخ به بعد دیگر چک های قدیمی این قابلیت را ندارند و چک هر بانک صرفا در همان بانک قابل نقد شدن است.

دسته چک صیاد چیست؟

ورود به نظارت اعتباری

با راه اندازی سامانه صیاد از سوی بانک مرکزی، از این پس چتر نظارتی نهاد ناظر علاوه بر گردش پولی حاصل از چک، بر جریان اعتباری پرداخت نیز گسترده می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های سامانه صیاد کاهش تنش اعتباری و افزایش قدرت نظارت بر فرآیند صدور چک ها است. با فعال شدن این سامانه عملا در بخش اعتبار پرداختی، امکان رصد جریان چک ها وجود دارد. در سال های گذشته فقدان یک سامانه جامع درباره اطلاعات ارقام چک ها و سوابق افراد، باعث کاهش کارآیی این ابزار شده و در نتیجه از اعتبار این ابزار کاسته بود. با فعال شدن سامانه صیاد امکان ارزیابی رفتار بانک ها و مشتریان از سوی مقام ناظر به راحتی صورت خواهد گرفت. به گفته مسوولان، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق یک سامانه متمرکز در صیاد استعلام می شود و در صورتی که اهلیت لازم را برای گرفتن دسته چک داشته باشد، فرآیند صدور دسته چک برای وی اتفاق می افتد.

عملکرد سامانه صیاد به این صورت است که با مراجعه مشتری به شعبه، ثبت اولیه درخواست صدور دسته چک از سوی کاربر شعبه انجام می پذیرد و در صورت تایید از سوی رئیس شعبه، درخواست مورد نظر به منظور استعلام، به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال می شود. چنانچه درخواست دهنده از نظر بانک مرکزی، واجد شرایط دریافت دسته چک باشد، درخواست مذکور از سامانه صیاد به گروه صدور دسته چک به منظور شخصی سازی و چاپ چک ارسال خواهد شد.

شماره چک یکتا

یکی دیگر از نکات قابل تامل چک های صیاد داشتن شماره یکتا است. شماره یکتا یک شماره منحصر به فرد برای هر برگ چک است. این شماره به گیرنده چک امکان می دهد تا تنها با یک پیامک از میزان اعتبار فرد صادر کننده چک مطلع شود. با پیامک شماره یکتا به شماره ای که اعلام می شود، اطلاعات پایه فرد صادر کننده چک برای گیرنده چک ارسال می شود. هدف از این کار کاهش تنش های ناشی از صدور چک های بالامحل توسط افراد کم اعتبار است.

همچنین با این سامانه ابعاد چک های مختلف دولتی و خصوصی در یک استاندارد مناسب قرار می گیرد و در نتیجه امکان جعل این چک که کمتر خواهد شد. در این خصوص وجه تمایز، هریک از چک ها تنها درج نام و آرم بانک صادر کننده است. با صدور این نوع چک ها به محض آنکه اولین چک شخص برگشت بخورد، به دلیل وجود امکان استعلام و مطلع شدن افراد مبنی بر فاقد بودن اعتبار، بنابراین از اخذ چک های کسانی که بدحساب هستند اجتناب می شود و این می تواند بسیاری از پرونده های قضایی مرتبط را کاهش دهد.

حذف قدرت شعب در صدور دسته چک

از ویژگی های دیگر دسته چک های سامانه صیاد می توان به حذف نقش شعب بانکی در صدور دسته چک اشاره کرد. در این سامانه دیگر شعب بانکی مرجع صدور دسته چک نیستند، بلکه فرد درخواست کننده دسته چک از طریق سامانه بانک مرکزی اعتبارسنجی شده و دسته چک برایش صادر می شود.

دسته چک صیاد متحدالشکل است و تنها لوگوی بانک ها وجه تمایز آنها از یکدیگر است. این درحالی بود که در سال های گذشته، امکان صدور دسته چک براساس روابط شعب و مشتریان شکل گرفته شده بود و راستی آزمایی شفافی برای فرد دارای چک وجود نداشت. در نتیجه این امکان وجود داشت که افراد پرریسک با سوابق نامناسب از مزیت این ابزار پرداخت بهره مند می شدند.

دسته چک صیاد چیست؟

۷ ویژگی امنیتی چک های جدید

1. در خمیر کاغذ چک های صیاد نیز از تصویر سه بعدی نشان و عبارت چاپخانه دولتی ایران استفاده شده که در مقابل نور قابل رویت است. همچنین در چک های صیاد، چاپ شماره سریال ها با استفاده از مرکب مشکی فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ سبز تیره دیده می شود.

2. علاوه بر این در فرایند ساخت کاغذ این چک ها از موادی استفاده شده که در صورت تماس با مواد شیمیایی از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می دهد.

3. استفاده از الیاف فلورسنتی که در سطح کاغذ پراکنده شده اند، دیگر ویژگی امنیتی چک های صیاد است. این الیاف در زیر نور ماوراء بنفش در چهار رنگ سبز، زرد، قرمز و آبی قابل مشاهده اند.

4. سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) به منظور یکپارچه سازی فرآیند صدور دسته چک های بانکی از سوی بانک مرکزی پیاده سازی شده است.

5. این سامانه با متمرکز سازی درخواست های دسته چک، امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضا را فراهم ساخته و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد سابقه جلوگیری می کند.

6. همچنین با اختصاص یک شناسه منحصر به فرد به هر برگ چک امکان استعلام و پیگیری وضعیت چک از طریق پیامک برای گیرنده چک را تسهیل و باعث افزایش اعتبار دسته چک در تبادلات مالی کشور می شود.

7. با استفاده از این سامانه در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور و استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک را ایجاد خواهد داشت.

منابع: اقتصاد نیوز- مجله خبری گوشی شاپ- خبرگزاری فارس


loading...
 • چک صیاد چیست و چه مزایایی دارد؟


  به همین دلیل سامانه صیاد با متمرکزسازی درخواست‌های دسته چک‌های مشتریان، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا رو فراهم کرده تا از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد سابقه جلوگیری کند. همچنین به لطف این سامانه و با اختصاص شناسه منحصر به فرد به هر
 • VoLTE چیست و چه مزایایی دارد؟


  VoLTE مخفف «انتقال صدا بر بستر ال‌تی‌ای» (Voice over LTE) است و همین عبارت کوتاه، تا حد زیادی ماهیت این فناوری را شرح می‌دهد. زمانی که چشم ما به عنوان «فناوری ۴G» یا LTE می‌خورد، عمدتا یاد مواردی مانند اینترنت موبایل و سرعت بالای آن می‌افتیم. ولی بای
 • دیجیتال مارکتینگ چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟


  افزایش هزینه‌های نگهداری و توسعه کسب‌وکار، بسیاری از سازمان‌ها را بر آن داشته تا هرچه بیشتر به فکر مدیریت بهینه بودجه‌های خود باشند. برخی از شرکت‌ها افزایش قیمت محصولات را به عنوان اولین راه جبران افزایش هزینه‌ها انتخاب می‌کنند و برخی دیگر به کاهش هز
 • دیجیتال مارکتینگ چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟


  فزایش هزینه‌های نگهداری و توسعه کسب‌وکار، بسیاری از سازمان‌ها را بر آن داشته تا هرچه بیشتر به فکر مدیریت بهینه بودجه‌های خود باشند. برخی از شرکت‌ها افزایش قیمت محصولات را به عنوان اولین راه جبران افزایش هزینه‌ها انتخاب می‌کنند و برخی دیگر به کاهش هزی
 • کارت بازرگانی چیست و چه مزایایی در کسب‌وکار دارد؟


 • نگهداری خون بند ناف، چه مزایایی دارد؟


  خون بند ناف که به آن خون جفتی هم گفته می شود، در واقع خونی است که در بدن جنین در حال رشد داخل رحم و جفت جریان دارد.
 • ماساژ چه مزایایی دارد؟


  ماساژ درمانی می تواند به آرام شدن ذهن و بدن شما کمک کند و همچنین در کاهش درد و کنار آمدن با شرایط دشوار موثر است.
 • زایمان طبیعی چه مزایایی دارد؟


  ۸۰ درصد زنان باردار به راحتی می‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند و از عوارض زایمان به صورت سزارین در امان باشند.
 • مادر شدن در سن بالا، چه مزایایی دارد؟


  با بالا رفتن سن درک شما بیشتر می شود پس قاعدتا هنگام مادر شدن این درک بالا به رابطه ی شما و فرزندتان کمک شایانی خواهد کرد.
 • مراقبت های پیش از بارداری، چه مزایایی دارد؟


  هدف اصلی مراقبتهای پیش از بارداری، یک بارداری بی خطر و حفظ و تامین سلامت مادر و جنین است.
 • نگهداری بند ناف جنین، چه مزایایی دارد؟


  از نظر علمی نمونه خون بند ناف فریز شده در دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتی گراد تا بست سال قابل نگهداری می باشد. ام
 • ذخیره سازی بند ناف، چه مزایایی دارد؟


  سلول‌های بنیادی از چه طریق موفق به درمان بیماری‌های صعب العلاج نظیر سرطان می‌شوند.
 • روکش دندان چه مزایایی دارد؟


  در روکش‌های “بدون آمادگی” نیازی به تغییر دندان نیست یا این تغییرات بسیار سطحی و کم است. به جای حذف لایه‌های زیرین مینای دندان، در روکش‌های جدید فقط مینای دندان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در بیشتر موارد نیازی به بی حسی موضعی نیست.
 • ورزش به جز کاهش وزن چه مزایایی دارد؟


  سلامت نیوز: مزایای ورزش، بسیار زیاد و فراتر از یک کاهش وزن ساده است. دلایل بسیار زیادی، از بهبود خلق و خو گرفته تا تقویت استخوان ها برای ورزش کردن وجود دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، در ادامه به شما خواهیم گفت با ورزش چه خ
 • تبلیغات متنی چه مزایایی دارد؟


دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایم| لزوم آموزش‌های خودمراقبتی کودکان و نوجوانان+ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر|

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایم| لزوم آموزش‌های خودمراقبتی کودکان و نوجوانان+ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر| "احمد تن تن" کیست؟

گزارش «الجزیره» درباره عزم ایران و چین برای عبور از تحریم‌

گزارش «الجزیره» درباره عزم ایران و چین برای عبور از تحریم‌

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

تبلیغات

آسیاتک حمایت