آسیاتل

بازدید: 47

لزوم کنترل هیجانات در معاملات بازار بورس/ نقش عوامل بنیادی در رشد شاخص

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1428420
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رشد شاخص بورس در معاملات هفته جاری حاکی از رشد دسته جمعی صنایع بورسی بوده است که در سابقه چند هفته گذشته بورس این روند پرشتاب رشد، جای خود را به نزول سنگین داده و سهامدارن را با زیان مواجه کرده بود که باید در این میان به کنترل هیجانات در معاملات توجه ویژه‌ای شود.
لزوم کنترل هیجانات در معاملات بازار بورس/ نقش عوامل بنیادی در رشد شاخصبه گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، رشد شاخص بورس در هفته جاری حاکی از اقبال به سهام از یک طرف به دلیل اخبار مثبت سیاسی و از سوی دیگر به دلیل بهبود وضعیت اطلاعات سهام در گزارش هاس شش ماهه شرکت ها است، زیرا غالب گزارش های منتشر شده با انتظار سهامداران مطابقت دارد.

در این میان نگاه اکثر اهالی تالار شیشه ای به سامانه کدال و رصد گزارش های شش ماهه شرکت ها است که انعکاس افت ارزش ریال در صورت های مالی شرکت ها مهم ترین دلیل مساعد شدن گزارشات شش ماهه شرکت های بورسی است.

با این حال کارشناسان بازار سرمایه معتقدند بررسی اثر افت ارزش ریال در سودآوری شرکت ها باید به دقت مورد تحلیل قرار گیرد به همین خاطر نمی توان وضعیت سودآوری شرکت ها را پیش بینی کرد، ولی علت اصلی رشد معاملات در هفته جاری جدی تر شدن بسته حمایتی اروپا در مقابله با تحریم است، که در نهایت منجر به اقبال سهامداران در معاملات شده و در نهایت این رویکرد در بازار های موازی موجب تداوم کاهش قیمت طلا و ارز شده است.

به علاوه درنگاه اول اُفت ارزش ریال به عنوان عامل بهبود وضعیت سودآوری شرکت به اقبال سهامداران نسبت به معاملات منجر شده و به علاوه بهبود فضای سیاسی در این شرایط عامل دیگر تقویت سهام های غیر بنیادی در بوری به شمار می آید.

همچنین می توان تفسیر دیگر، چون هیجانات سرمایه گذاران را عامل رشد دسته جمعی نماد های بورسی بر شمرد که که تشدید این روند موجب ایجاد صف های خرید و فروش طولانی در بازار خواهد شد و در نتیجه روند اُفت شاخص را به همراه خواهد داشت که در این میان باید مسئولین بازار سرمایه توجه بیش از پیشی به روند معاملات تالار شیشه ای داشته باشند.

در رابطه کیوان شیخی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرگزاری میزان، بیان کرد: رشد شاخص بورس در معاملات هفته جاری حاکی از رشد دسته جمعی صنایع بورسی بوده است که در سابقه چند هفته گذشته بورس این روند پرشتاب رشد، جای خود را به نزول سنگین داده و سهامدارن را با زیان مواجه کرده بود که باید در این میان به کنترل هیجانات در معاملات توجه ویژه ای شود.

وی در ادامه افزود: کنترل هیجان در معاملات به عواملی، چون قوانین محدود کننده و هیجان ساز همچون دامنه نوسان، توسعه عرضی بازار به منظور جلوگیری از رشد های افسار گسیخته و الزام به افزایش سهام شنار آزاد شرکت ها و تسهیل و تسریع در روند افزایش سرماه شرکت ها بستگی دارد.

با این تفاسیر سرمایه گذاران و سیاستمداران حوزه بازار سرمایه باید دید منطقی تری نسبت به معاملات داشته باشند، زیرا رشد دسته جمعی قیمت سهام خطر هیجانی شدن فضای بازار در کمین دارد.

انتهای پیام/

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

تبلیغات

آسیاتک حمایت