آسیاتل

بازدید: 35

انگلیس، آلمان و فرانسه قتل خاشقچی را محکوم کردند

وزیران خارجه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با صدور بیانیه مشترکی قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار مشهور عربستانی را محکوم کردند.

به گزارش بولتن نیوز، در این بیانیه که یک نسخه از آن در تارنمای وزارت خارجه انگلیس منتشر شده، آمده است: برای چندین روز بیم آن می رفت که خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است؛ اما تائید آن، یک خبر تکان دهنده است.
این بیانیه می افزاید: هیچ چیز نمی تواند این قتل را توجیه کند و ما شدیداً آن را محکوم می کنیم. دفاع از آزادی بیان و آزادی رسانه برای انگلیس، فرانسه و آلمان اولویت کلیدی به شمار می رود.
بیانیه یادشده تصریح کرد: تهدید، حمله و قتل خبرنگاران تحت هر شرایطی غیرقابل قبول و برای ملت های ما بسیار نگران کننده است.
این بیانیه اضافه می کند: فکر و ذهن ما امروز همراه خانواده خاشقچی، نامزد و دوستانش است که هفته ها نگران او بودند. بدین وسیله نهایت تسلیت خود را به آن ها اعلام می داریم.
وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی با اشاره به بیانیه عربستان سعودی درباره قتل خاشقچی عنوان کردند: شفاف سازی درباره اینکه در تاریخ دوم اکتبر دقیقاً چه اتفاقی رخ داده یک نیاز فوری است. از این رو ما بر ضرورت دست یابی به حقیقت شفاف، جامع و معتبر تأکید داریم.
این بیانیه تصریح کرد: بر اساس اعتبار توضیحات بیشتری که درباره این حادثه دریافت می کنیم، قضاوت خواهیم کرد.
در پایان این بیانیه آمده است: کیفیت و اهمیت رابطه با عربستان سعودی بر پایه احترامی است که ما برای ارزش هایی قائل هستیم که با مقام های سعودی به طور مشترک به آن در قالب قوانین بین المللی پایبندیم.
به گزارش ایرنا، دولت عربستان سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب و بالاخره تحت فشار افکار عمومی و جامعه جهانی دیروز تائید کرد که خاشقچی روزنامه نگار مشهور عرب، در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده است.
وی دوم اکتبر (10 مهر) برای انجام امور مربوط به ازدواجش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و پس از آن ناپدید شد. بر اساس شایعاتی که پیش تر منتشر شد، خاشقچی توسط 15 مأموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود بازگشته اند.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

فردوسی‌پور گزارشگر بازی حساس یک‌شنبه شب شد

فردوسی‌پور گزارشگر بازی حساس یک‌شنبه شب شد

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

تبلیغات

آسیاتک حمایت