آسیاتل

بازدید: 47

عمر مشاغل در سال ۹۶ کوتاه شد/ حداکثر سابقه کاری شاغلان ۱۵ سال

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1427548
براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت کار نیروی کار کشور از نظر طول مدت اشتغال بسیار جوان است و حدود دو سوم شاغلان سابقه کاریشان کمتر از ۱۵ سال و میانگین طول مدت اشتغال در کشور حدود ۱.۱۲ سال است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، براساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار میانگین مدت اشتغال در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت مواجه شده و این در حالی است که در سال ۹۵ میانگین مدت اشتغال نیروی کار کشور ۲.۱۲ سال بوده و سال گذشته این رقم با کاهش ۱ .۰ درصدی یک پله به عقب رفته است.
 
در این بین یک پنجم شاغلان کشور کمتر از سه سال سابقه کاری در شغل اصلی دارند که این نشان می دهد نیروی کار از نظر مدت اشتغال شایسته صفت جوان هستند.

البته بی ثباتی مشاغل اولین پیامی است که داده های منتشر شده مخابره می کند، زیرا میرایی شغل در بخش های صنعتی خدماتی شدیدتر شده که حاکی از ناپایداری مشاغل این گروه اقتصادی است.

در نتیجه از یک طرف مهارت پایین نیروی کار و از طرف دیگر بستر های شغلی ناپایدار، کاهش میان مدت اشتغال در سال ۹۶ را رقم زده علاوه بر این ها کم بودن میانگین مدت اشتغال حاکی از این است که امنیت شغلی در باار کار ایران چندان وضعیت مطلوبی را سپری نمی کند و این نقصان برای نیروی کار زن شدیدتر است.

بررسی میدانی در سال ۹۶ نشان می دهد که اغلب شاغلان کشور در سال گذشته در بخش خدمات مشغول بودند، ۸.۱۱ میلیون نفرذ که شامل نیمی از شاغلان می شود در مشاغل مربوط به خدماتی فعالیت می کنند همچنین ۵/۷ میلیون نفر در بخش صنعت و ¼ میلیون نفر نیز در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت بودند، اما میزان مدت اشتغال در شغل اصلی شاغلان در بخش های مختلف اقتصادی متفاوت بوده است.

 در بخش کشاورزی حدود ۵.۱ نفر در دهه اول اشتغال خود به سر می برند که بیشترین فراوانی را دارند. همچنین حدود ۶۰۰ هزار نفر از شاغلان این بخش کمتر از سه سال سابقه کار دارند، اما شدت جوانی شغلی در دو بخش صنعت حدود ۶۰ درصد شاغلان در دهه اول شاغلی خود قرار دارند که نشان می دهد نیروی کار صنعت ایران از نظر مدت اشتغال نسبت به بخش دیگر اقتصادی جوانتر هستند.

در این میان ، میانگین مدت اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نیزی همین تصویر را نشان می دهد میانگین طول مدت اشتغال در بخش کشاورزی ۴.۱۸ سال برآورد می شود در حالیکه در بخش صنعت این عدد ۴.۱۱ و در بخش خدمات ۴.۱۰ سال بوده است این آمار و ارقام بیان کننده این است که اولا با سابقه ترین کار نیروی کشور را باید در بخش های کشاورزی جستجو کرد و ثانیا ماندگاری شغلی در بخش خدمات نسبت به بخش های دیگر اقتصادی کمتر است.

براساس این گزارش نیروی کار بخش خدماتی و صنعتی بین هفت تا هشت سال سابقه کمتری از نیروی کار بخش کشاورزی دارند.
 
همچنین سال گذشته حدود ۴.۲۳ میلیون شاغل در کشور ثبت شده که براساس بررسی های صورت گرفته بیش از ۷.۱۲ میلیون نفر از این افراد طول مدت اشتغالشان در شغل اصلی کمتر از ده سال بوده و هنوز به دهه اول اشتغال نرسیده اند.
 
گفتنی است یک چهارم از شاغلان در سال گذشته طول مدت اشتغال بین ده تا بیست سال ثبت شده و در دهه دوم اشتغال خود به سر می برند که این امار و ارقام حاکی ار این است که نیروی کار کشور از نظر طول مدت اشتغال بسیار جوان است و حدود دو سوم شاغلان سابقه کاریشان کمتر از ۱۵ سال و میانگین طول مدت اشتغال در کشور حدود ۱.۱۲ سال است.
 
اشتغال
 
انتهای پیام/

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

تبلیغات

آسیاتک حمایت