آسیاتل

بازدید: 33

ما و «باقر النمر» تركيه و «جمال خاشقچى»

مقایسه روش دولت ترکیه در تنبیه عربستان به سبب کشتن خاشقچی با روش و کاری که برخی از ما درپی شهادت آیت‌الله باقر النمر کردیم، عبرت‌آموز است!

گروه بین الملل: ترکیه افکار عمومی دنیا را خردمندانه علیه عربستان تهییج کرد، اعتبار دوستی و دیپلماسی را حفظ کرد و درعین حال اهمیت حفظ امنیت در درون مرزهای کشورشان را به همه یادآور شد. درواقع، به جای برخورد هیجان زده و بی مهار، یک جریان پایدار و قدرتمند ایجاد کرد و آخرسر هم عربستان را به انفعال کشاند و حتماً امتیازات مالی و سیاسی هنگفتی نیز از آن ها خواهد گرفت.

ما و «باقر النمر» تركيه و «جمال خاشقچى»


به گزارش بولتن نیوز، درحالی که هیچ دردسری برای خود فراهم نکرده و امتیازی هم نداده است. احتمالاً الآن هم دنبال ساختن یک بنای یادبود یا برگزاری مراسم یا نام گذاری جایی به اسم خاشقچی است تا عربستان و دیگران یادشان بماند این کشور دولت دارد و منافع ملی محافظت می شود.


در مقابل این ماجرا، در جریان شهادت باقر النمر، به جای اینکه اجماع جهان علیه دولت جانی برانگیخته شود (و تدریجاً برانگیخته می شد) متأسفانه، علیه ما شکل گرفت و در مجامع جهانی محکوم شدیم. سعودی های خاطی و خلاف کار به جای تعزیر و اعتذار، طلبکار شدند و سررشته ماجرا را به دست گرفتند.


خلاصه کنم: گویی خون یک مظلوم فراموش شد و در کشاکش سفارت سوزی و شلوغ بازی، ما به فقدان امنیت دیپلمات ها و اماکن دارای مصونیت متهم شدیم و بسیاری از کشورهای عرب با ما قطع ارتباط کردند!


عربستان هم از رهن جنایت سال قبل در بی کفایتی مدیریت حج رها شد و هیچ پاسخی در قبال خون حاجیان مظلوم ایرانی و غیر ایرانی نداد. اکنون نیز در حال تدارک جبهه نفتی علیه ایران است و بر اساس آنچه در خبرها آمد دست در دست دوست قدیمی و غیرقابل اعتمادمان، یعنی روسیه، بازار و مشتریان نفتی ایران را هدف گذاری می کند!


آیا می شود پرسید چرا ما که حتی فرودگاه نظامی هم در اختیار روس ها گذاشتیم، همیشه باید هزینه کنیم و چه بسا ضرر و زیان هم بدهیم، ولی ترکیه که هواپیمای نظامی روسیه را سرنگون کرده و روابط مشکوک و مسلم هم با داعش داشته، در چرخشی اعجاب آور نه فقط متهم و متضرر نشده، که الآن یک وزنه قدرتمند و تعیین کننده در تعیین سرنوشت سوریه هم شده است؟

منبع: روزنامه اطلاعات


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

تبلیغات

آسیاتک حمایت