آسیاتل

بازدید: 30

درک آخرین تحریم‌های آمریکا علیه ایران

گزارش زیر خلاصه‌ای از آخرین پیشرفت‌ها، ازجمله فشار مداوم برای باز نگه‌داشتن کانال‌هایی برای کالاها و خدمات بشردوستانه ارائه می‌دهد.

گروه بین الملل: ایالات متحده آمریکا به تشدید تحریم های خود علیه ایران ادامه داده است. این گزارش خلاصه ای از آخرین پیشرفت ها، ازجمله فشار مداوم برای باز نگه داشتن کانال هایی برای کالاها و خدمات بشردوستانه ارائه می دهد.

به گزارش بولتن نیوز، آمریکا طی چند سال تحت اساسنامه ها و مقررات مختلف تحریم هایی علیه ایران وضع کرده است (که به اختصار، «نظام تحریم ایران[1]» نامیده می شود.)

 

درک آخرین تحریم ها آمریکا علیه ایران

 

نظام تحریم ایران موارد ذیل را اعمال می کند:

 • تحریم های اولیه – این تحریم ها مردم ایالات متحده و نهادهای خارجی که تحت تملک یا مدیریت یک فرد آمریکایی هستند را هدف قرار می دهد
 • تحریم های ثانویه – تحریم هایی که نهادهای غیر آمریکایی را هدف قرار می دهند

در تاریخ 16 ژانویه 2016، ایالات متحده تحریم های ثانویه را در ارتباط با تأییدیه ی سازمان بین المللی انرژی اتمی («IAEA») مبنی بر این که ایران اقدامات اتمی را مطابق با برنامه جامع اقدام مشترک[2] («JCPOA») انجام داده است تعلیق کرد. برای تعلیق تحریم های ثانویه، دولت ایالات متحده از برخی از تحریم ها چشم پوشی کرد.

بااین حال، در تاریخ 8 می 2018، ترامپ گفت که دیگر هیچ گونه تعلیقی وجود نخواهد داشت و تحریم های ثانویه مجدداً اعمال خواهند شد. علیرغم تأییدیه IAEA مبنی بر این که ایران بر اقدامات موجود در JCPOA متعهد باقی مانده است، رئیس جمهور ترامپ تصمیم خود را بر این اساس که این برنامه «در دستیابی به هدف اساسی مسدود کردن تمامی مسیرها برای رسیدن به بمب هسته ای ایرانی ناکارآمد بوده است» اعلام کرد.

 

تحریم های ثانویه ای که مجدداً اعمال می شوند شامل چه چیزهایی هستند؟

تحریم های ثانویه بخش ها و فعالیت های ویژه ای را مورد هدف قرار داده اند. در مورخ 6 آگوست 2018 تحریم ها در رابط با موارد ذیل مجدداً اعمال شدند:

 • خرید دلار ایالات متحده توسط دولت ایران
 • تجارت طلا یا فلزات گران بها
 • عرضه ی گرافیت، فلزات خام یا نیمه ساخته
 • معاملات یا سرمایه گذاری های بزرگ در واحد ریال ایران
 • بدهی دولتی ایران
 • بخش خودرو

علاوه بر این، مجوزهای خاص ازجمله مجوزهای مربوط به عرضه ی هواپیما و بخش ها و خدمات مربوطه نیز لغو شدند.

در ذیل تحریم های قسمتی بیشتری ذکرشده اند و پس از پایان دوره ی تدریجی که در مورد 4 نوامبر 2018 به اتمام می رسد مجدداً اعمال خواهند شد:

 • بخش بنادر، کشتی رانی و کشتی سازی
 • بخش های مربوط به پتروشیمی
 • معاملات مؤسسات مالی خارجی یا مؤسسات مالی ایرانی
 • پیام رسانی در سیستم اقتصادی
 • خدمات تعهدی، بیمه و بیمه ی اتکایی
 • بخش انرژی

مجوز عمومی H نیز لغو خواهد شد. مجوز عمومی H به نهادهای خارجی تحت تملک یا مدیریت ایالات متحده اجازه می داد تا با ایران معامله کنند.

بر این اساس، ایالات متحده به طور عمومی توصیه کرد که اشخاص غیر آمریکایی باید از دوره های زمانی مربوطه استفاده کنند تا فعالیت های خود با شرکت های ایرانی که در انتهای دوره تحت تحریم قرار خواهند گرفت را کاهش دهند.

 

درک آخرین تحریم ها آمریکا علیه ایران

 

چه مجوزهایی باقی می مانند؟

در ارتباط با منازعات فعلی (مطالب ذیل را بخوانید)، مجوزهایی باقی می مانند که لغو نخواهند شد و اجازه ی معامله در ارتباط با فراهم آوردن کمک های بشردوستانه و کالاهای مصرفی (مانند غذا، دارو، و ابزارهای پزشکی) را در میان دیگر مجوزهای ویژه ارائه می دهند. این معاملات به شرطی مجاز هستند که شامل افراد موجود در لیست افراد ویژه ای که توسط اداره ی کنترل دارایی های خارجی خزانه داری ایالات متحده بلوکه شده اند نباشند.

 

تصمیم دیوان بین المللی دادگستری چه بود؟

پس از بیانیه ی رئیس جمهور ترامپ، ایران پرونده ی خود را به دیوار بین المللی دادگستری («ICJ»)، محل حل اختلافات سازمان ملل متحد، ارائه داد و استدلال کرد که تحریم های مجدداً اعمال شده معاهده ی سازش 1955، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان ایران و ایالات متحده («معاهده») را نقض خواهند کرد.

 ایالات متحده با به چالش کشیدن قلمرو قضایی ICJ در این منازعه واکنش نشان داد. ایالات متحده بیان کرد که مفاد این معاهده به ایالات متحده اجازه می دهد اقداماتی در رابط با حفظ منافع الزامی خود انجام دهد. در مورخ 3 اکتبر 2018 دیوان بین المللی دادگستری علیه ایالات متحده رأی داد، و بیان کرد که میزانی که این معافیت ها را می توان استفاده کرد «تحت بررسی این حوزه قضایی قرارگرفته است و درنتیجه، بخشی جدایی ناگزیر از حیطه ی مادی قلمرو دیوان را شکل داده است.»

در این قضاوت، ICJ درک خود مبنی بر این که ایالات متحده ممکن است در انجام اقدامات محافظه کارانه برای محدود کردن فعالیت های ایران در مورد «مواد شکافت پذیر» (به عبارت دیگر توسعه ی سلاح های هسته ای) معقول عمل کرده باشد را اعلام کرد. بااین حال، همچنین بر اهمیت آزادی تجارت و بازرگانی نیز تأکید داشت. به طور ویژه، ICJ حق ایران مبنی بر حفظ روابط برای فراهم آوردن خدمات و کالاهای بشردوستانه ازجمله موارد ذیل را برجسته دانست:

 • داروها، ابزارهای پزشکی، مواد غذایی و کالاهای کشاورزی؛
 • تجهیزات، قطعات یدکی و خدمات مربوط به ایمنی هوانوردی غیرنظامی

بر این اساس، ICJ تصویب کرد که ایالات متحده باید «هرگونه مانع» در صادرات کالاها و خدمات بشردوستانه در ایران را حذف کند. ایالات متحده تلقی کردن این موضوع به عنوان برد ایران را رد کرد، و بیان کرد که چنین معافیت هایی درواقع طبق مجوزها وجود داشت. اگرچه لازم به ذکر است که این مجوزها موارد لغو شده در رابطه با تأمین هواپیما و قطعات و خدمات مربوطه را تغییر نمی دهند.

درحالی که حکم ICJ ازلحاظ نظری الزام آور است، اما هیچ روش واضحی برای اجرای آن وجود ندارد. در این رابطه، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، بیان کرد که ایالات متحده «پروتکل اختیاری» را تحت کنوانسیون وین سازمان ملل متحده راجع به روابط دیپلماتیک و معاهده رها خواهد کرد. به عنوان یک نتیجه، ممکن است ترغیب شرکای تجاری بین المللی احتمالی برای همکاری و تجارت برای ایران چالش برانگیز باشد.

این گزارش توسط لئونی تیر و نیکیتا عجونی نوشته شده است. این یک توصیه ی حقوقی نیست. مسائل مربوط به تحریم ها پیچیده هستند و نیازمند توصیه های حرفه ای مناسب هستند.

 

 

[1] Iran Sanctions Regime

[2] برجام


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت