آسیاتل

بازدید: 48

روایتی کتابی که داغ بر دل صدام حسین گذاشت

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1420390
ماجراهای کتاب "یک وجب و چهار انگشت" از کودکی عظیم حقی شروع می‌شود که در روستای انزلی محله لنگرود (استان گیلان) با سختی‌های زندگی و فقری که داشت بزرگ شد و جنگ را با امضای جعلی پدر شروع کرد و سرانجام عملیات، جراحت، اسارت و فاتحه‌هایی که بر سر مزار بی‌جنازه اش خوانده شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، کتاب ماجراهای کتاب "یک وجب و چهار انگشت" از کودکی عظیم حقی شروع می شود که در روستای انزلی محله لنگرود (استان گیلان) با سختی های زندگی و فقری که داشت بزرگ شد و جنگ را با امضای جعلی پدر شروع کرد و سرانجام عملیات، جراحت، اسارت و فاتحه هایی که بر سر مزار بی جنازه اش خوانده شد. 

یک وجب و چهار انگشت نوشته محمد پورحلم، روایت آزادگی رزمنده ای است که داوطلبانه قدم به جبهه های دفاع از کشور گذاشته و به اسارت عراقی ها در آمد.

این کتاب حاوی خاطرات جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس، عظیم حقی، متولد ۱۳۴۲ از توابع استان گیلان است و به خاطرات وی از تولد و دوران کودکی تا پایان دوران اسارت او در سال ۶۹ می پردازد.

روایتی کتابی که داغ بر دل صدام حسین گذاشت

بیشتر حجم کتاب به خاطرات حقی از شکنجه ها و سختی های زمان اسارت در عراق اختصاص دارد. نوع روایت به شکلی رسمی تر از فضای معمول خاطره نگاری در این سبک آثار است که این امر می تواند برآمده از شخصیت متفاوت حقی باشد.

یکی از برجسته ترین ویژگی های کتاب «یک وجب و چهار انگشت» دوری از فضای قهرمان سازی و روایت صادقانه زشتی ها و زیبایی های دوران اسارت در کنار هم است؛ چنانچه همان طور که شرح رشادت ها و پایداری رزمندگان اسلام به تفصیل عنوان می شود از خیانت ها و آدم فروشی های برخی از اسرای ایرانی نیز سخن به میان می آید که این همه نشان از روایت حقیقت در قالب خاطره نگاری است و باعث جذاب شدن کتاب شده است.

حقی خاطرات خود را در کتاب «یک وجب و چهار انگشت» بیشتر در قالب داستان واره هایی به زبان اول شخص مفرد بیان کرده و کمتر از دیالوگ در شرح خاطره ها استفاده کرده است.

این خصیصه باعث شده است که مخاطب بتواند به سادگی با اتفاقات کتاب همذات پنداری کند و خود را در جای راوی قرار دهد.

در بخشی از این کتاب آمده است: خیلى عصبانى شد و با همان اسلحه محکم کوبید توى صورتم و چند تا مشت و لگد دیگر هم به سروصورتم زد.

ـاگر معلمى حتما نقشه بلدى.

نقشه‏ى جغرافیایى بله، اما نقشه‏ى نظامى بلد نیستم.

بعد یک نقشه جلوى من گذاشت و گفت: شما کجا بودید؟

من نمیدونم، نمی‏تونم از روى این نقشه تشخیص بدم.

دستم را روى نقشه گذاشت و گفت: این شلمچه‏ است، این‏جا هم بصره، حالا شما کجاى نقشه بودید؟» من که کاملاً منطقه را مى‏شناختم گفتم: «من نمى‏دونم، ما از مسیرى حرکت کردیم که به آن جا مى‏گفتند پتروشیمى.

گفتنی است این کتاب در هشتمین دوره کتاب سال سپاه به عنوان اثر برگزیده مورد تقدیر قرار گرفت.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت