آسیاتل

بازدید: 43

تهیه‌کننده «جنگ ستارگان» درگذشت

منبع : انتخاب کد خبر: 1401034
«گری کورتز» تهیه‌کننده دو قسمت اول از مجموعه فیلم‌های علمی تخیلی «جنگ ستارگان» در سن ۷۸ سالگی در شهر لندن درگذشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«گری کورتز» تهیه کننده دو قسمت اول از مجموعه فیلم های علمی تخیلی «جنگ ستارگان» در سن ۷۸ سالگی در شهر لندن درگذشت.

به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی، «گری کورتز» به عنوان تهیه کننده در فیلم های «دیوارنویسی آمریکایی»، قسمت اصلی «جنگ ستارگان و دنباله آن «امپراطوری ضربه می زند» با «جورج لوکاس» همکاری داشت و از دیگر فیلم های او نیز می توان به «کریستال سیاه» و «بازگشت اوز» اشاره کرد.

«پیتر میهو» بازیگر شخصیت «چوباکا» در قسمت اصلی «جنگ ستارگان» از «گری کورتز» به عنوان فیلمسازی فوق العاده یاد کرد که زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داد.

«کورتز» که متولد سال ۱۹۴۰ در لس آنجلس بود کار خود را به عنوان دستیار کارگردان در فیلم وسترن «تاختن در گردباد» محصول سال ۱۹۶۵ میلادی با بازی «جک نیکلسون» آغاز کرد و پس از حضور در نیروی دریایی ارتش آمریکا و جان سالم به در بردن از جنگ ویتنام همکاری خود را با «جورج لوکاس» آغاز کرد و تهیه کنندگی قسمت نخست از مجموعه فیلم های «جنگ ستارگان» را بر عهده گرفت و در دنباله این فیلم به نام «امپراطوری ضربه می زند» نیز علاوه بر تهیه کننده، دستیار کارگردان نیز بود.

علاقه «کورتز» به همکاری در سایر پروژه های سینمایی موجب شد رابطه اش با «جورج لوکاس» قطع شود و به همین دلیل از قسمت های بعدی «جنگ ستارگان» تهیه کنندگان دیگری جای او را گرفتند.

وی در سال ۱۹۸۲ با همکاری «جیم هنسن» فیلم «کریستال سیاه» را تهیه کنندگی کرد و این فیلم توانست در جوایز بفتا نامزد بهترین جلوه های ویژه بصری شود.

دو پروژه بعدی وی در مقام تهیه کننده «بازگشت اوز» (۱۹۸۵) و «سقوط» (۱۹۸۹) به موفقیتی دست نیافت و موجب ورشکستگی «کورتز» شد.

وی در ادامه فعالیت هنری خود در چندین مستند درباره مجموعه فیلم های «جنگ ستارگان» ظاهر شد.

کمپانی لوکاس فیلم تهیه کننده مجموعه فیلم های «جنگ ستارگان»، «گری کورتز» را استعدادیی بزرگ معرفی کرد که میراثی قدرتمند از خود بر جای گذاشت.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا