آسیاتل

بازدید: 80

پیش‌بینی یک اقتصاددان از تضعیف دلار در آینده

منبع : فرارو کد خبر: 1399299
«نکته‌ای که توسط سیاستمداران آمریکا نادیده گرفته شده است، این است که قدرت آمریکا وابسته به همکاری‌های اقتصادی دو یا چند جانبه با کشور‌های جهان است. با شرایطی که در حال شکل‌گیری است، پیش‌بینی می‌شود که این سیاست به خود آمریکا بازگردد و نه تنها موجب شود که دلار به شدت ضعیف شود، بلکه بازار سهام نیز ریزش قابل توجهی داشته باشد.»
پیش بینی یک اقتصاددان از تضعیف دلار در آینده
 
مرتضی ایمانی راد در تازه ترین یادداشت تلگرامی خود نوشت: «از فوریه سال ۲۰۱۸ بازار بورس چین ۲۲ درصد ریزش داشته است. در همین زمان بازار بورس آمریکا (S&P) ۱۴ درصد رشد داشته است. این ۱۴ درصد رشد، ادامه رشد خیره کننده بازار سهام آمریکا در سال ۲۰۱۸ است. واگرایی مشاهده شده در این دو منحنی نشان دهنده جنگ تعرفه ای بین چین و آمریکا است.»

وی در ادامه متذکر شد: «در اثر اعمال تعرفه های آمریکا بر روی کالا های چینی در دو مرحله که تدارک مرحله سوم هم دیده شده است، هم یوآن تضعیف شد و هم بازار بورس چین فرو ریخت.»

این تحلیلگر اقتصاد بین الملل عنوان کرد: «این داستان نه تنها در چین، بلکه در کشور های متعددی تکرار شده است. در بعضی کشور ها این جدل های یک جانبه ترامپ بازار ارز را بهم ریخته است (مثل ایران و ترکیه) و در بعضی از کشور ها منجر به فرو ریختن بازار سهام شده است که بازار چین یک نمونه بارز آن است.»

ایمانی راد یادآور شد: «اخیرا ترامپ اعلام کرده که بعد از چین نوبت ژاپن است. این در حالی است که قبلا ترامپ تکانه های شدیدی به دو کشور عضو NAFTA یعنی کانادا و مکزیک داده بود و این تکانه ها کماکان ادامه دارد.»

به اعتقاد وی، «شرایط موجود در کشور های جهان به روشنی نشان از قدرت اقتصادی آمریکا در جهان دارد. درست با تخریب کشور های جهان هم دلار آمریکا گران شده است و هم بازار سهام در حال رشد قابل توجه است که در تاریخ آمریکا سابقه ندارد.»

ایمانی راد ادامه داد: «نکته ای که توسط سیاستمداران آمریکا نادیده گرفته شده است، این است که قدرت آمریکا وابسته به همکاری های اقتصادی دو یا چند جانبه با کشور های جهان است. با شرایطی که در حال شکل گیری است، پیش بینی می شود که این سیاست به خود آمریکا بازگردد و نه تنها موجب شود که دلار به شدت ضعیف شود، بلکه بازار سهام نیز ریزش قابل توجهی داشته باشد.»

وی خاطرنشان کرد: «بعضی از اقتصاددانان مثل روبینی Roubini رکود گسترده ای را در اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده است و اخیرا رومن، رییس موسسه پیمکو PIMCO Institute نیز احتمال رکود در بازار های جهانی را گوشزد کرده و معتقد است که به تدریج احتمال بروز رکود در حال افزایش است.»

این تحلیلگر اقتصاد بین الملل تاکید کرد: «برگشت سیاست های ترامپ هم برای آمریکا و هم برای جهان هزینه سنگینی خواهد داشت.»

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت