آسیاتل

بازدید: 30

صندوق ثروت ملی عربستان برای نخستین بار از خارج وام گرفت

منبع : فرارو کد خبر: 1398499
از زمانی که قیمت‌های نفت در سال ۲۰۱۴، پایین آمد، عربستان به طور متوالی از کسری بودجه رنج می‌برد. میزان این کسری ظرف چهار سال به ۲۶۰ میلیارد دلار رسید.
صندوق ثروت ملی عربستان برای نخستین بار از خارج وام می گیرد

فرارو- پس از لغو فروش سهام شرکت نفتی آرامکو، صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان، طی بیانیه ای اعلام کرد که برای نخستین بار یک وام خارجی دریافت کرده است.

براساس بیانیه این صندوق، این وام ۱۱ میلیارد دلاری، در راستای تامین مالی برنامه استراتژیک این صندوق دریافت شده است. سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری عمومی، از چهار منبع تامین مالی می شود: پول هایی که دولت به صندوق واریز می‍ کند، دارایی های دولتی که به صندوق تعلق گرفته است، درآمد سرمایه گذاری ها ودریافت وام.

به نظر می رسد که مسئولان این صندوق، که در حکم صندوق ثروت ملی است، تصمیم گرفته اند از طریق منبع چهارم، یعنی دریافت وام، هزینه های سرمایه گذاری ها را تامین کنند.

پیش از این صندوق سرمایه گذاری ها، امیدوار بود که از طریق فروش پنج درصد از سهام شرکت نفتی آرامکو، میلیارد ها دلار بدست بیاورد تا پروژه های اقتصادی ولیعهد را تامین مالی کند. اما فروش این سهام ها در اثر مداخله پادشاه، متوقف شد.

محمد بن سلمان، پس از تصاحب قدرت، وعده داد که در قالب برنامه موسوم به "طرح ۲۰۳۰" اقتصاد عربستان را متحول کند و کشورش را از وابستگی تاریخی به نفت رها کند. او برای تامین مالی این طرح، فروش پنج درصد از سهام آرامکو را ابداع کرد.

اما در یک جلسه خانوادگی پادشاه در ماه رمضان گذشته، آرزو های ولیعهد جوان بر باد رفت. ملک سلمان بن عبدالعزیز، در این ماه با اعضای خانواده حاکم و همچنین مسئولان بانکی و نفتی کشورش دیدار کرد. این مسئولان به پادشاه گفتند که فروش سهام آرامکو، نه تنها کشور را تقویت نمی کند بلکه آن را تضعیف خواهد کرد.

پس از آن، مسئله فروش سهام، منتفی شد.

صندوق سرمایه گذاری عمومی، که بن سلمان رئیس آن است، به دنبال آن است که تا سال ۲۰۲۰، حدود ۴۰۰ میلیارد دلار بدست بیاورد. این در حالی است که دارایی کنونی آن تقریبا ۲۳۰ میلیارد دلار است که آن هم در قالب سهام در شرکت های بزرگ عربستان است.

این صندوق برای فروش سهام ۷۰ درصدی اش در شرکت پتروشیمی سابک (به ارزش ۷۰ میلیارد دلار) در حال گفتگو با شرکت آرامکو است.

از زمانی که قیمت های نفت در سال ۲۰۱۴، پایین آمد، عربستان به طور متوالی از کسری بودجه رنج می برد. میزان این کسری ظرف چهار سال به ۲۶۰ میلیارد دلار رسید.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

تبلیغات

آسیاتک حمایت