آسیاتل

بازدید: 48

اگر قلب سالم می‌خواهید ...

اگر اضافه وزن قابل توجه دارید، قندتان بالاست، فشار و چربی خون دارید یا این‌که سیگاری هستید، هر نوع درد و فشار مداوم قفسه سینه را جدی بگیرید و برای معاینه به پزشک مراجعه کنید‌.
به گزارش گروه وبگردی 20:30؛ حال اگر کسانی را که بیماری قلبی دارند در خانواده درجه یک خود دارید که این چکاب‌ها باید به طور دوره‌ای تداوم داشته باشد. عوامل خطر بیماری‌های قلب و عروق زیاد هستند و متاسفانه این عوامل در سال‌های اخیر به دلیل مصرف غذاهای فست‌فود، چرب و پرنمک و نداشتن تحرک و چاقی بیشتر نیز شده‌اند. ناگفته نماند که تعدادی از عوامل این بیماری‌ها به صورت ذاتی و ژنتیک هستند، اما با کنترل عوامل محیطی می‌توان شرایط بهتری ایجاد کرد. گفت‌وگوی ما را با دکتر آریا اسماعیلی خطیر، متخصص قلب و عروق و عضو هیات مدیره انجمن آترواسکلروز ایران بخوانید تا از روش‌های حفظ سلامت قلب‌تان بیشتر آگاه شوید .

بیشتر موارد، بیماریهای قلب و عروق به صورت دردهای جلوی سینه تظاهر میکند (البته هر دردی در جلوی قفسه سینه علامت بیماری قلبی نیست). دردهای قلبی -عروقی معمولاً پشت جناق سینه نیز احساس میشود و ممکن است درد به صورت فشار در قفسه سینه باشد یا اینکه احساس سوزش و نفس تنگی به بیمار دست دهد. معمولا این علائم به دنبال فعالیت بدنی ظاهر میشوند و با چند دقیقه استراحت کردن علائم برطرف میشوند، اما اگر سن فرد بالا باشد یا اینکه فرد عوامل خطر را داشته باشد باید بررسی شود.

شیرینی زیاد با قلب سازگار نیست

دیابت یک عامل خطر بسیار مهم در بیماریهای قلب و عروق محسوب میشود. یکی از مشکلات این بیماری درگیر کردن گسترده رگهای عروق محیطی اندامها و قلب است. بسیاری از بیماران دیابتی با وجود تنگی شدید در رگهای قلب، ممکن است درد قفسه سینه را به عنوان علامت حس نکنند. بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند و مصرف انسولین به ایشان توصیه میشود حتما باید انسولین را برای پیشگیری از تشدید عوارض قلبی شروع کنند . دیابت از نظر علمی عملا مترادف با بیماری عروق کرونر قلب است. اگرچه تعداد محدودی بیماران دیابتی هم داریم که تنگی واضح عروق کرونر ندارند، ولی این موضوع نباید مانع پیگیری دقیق بیماران دیابتی از نظر قلب و عروق شود.

فشار خونتان را کنترل کنید

فشار خون نیز یکی از مهمترین عوامل خطر بیماریهای قلبی است و ممکن است با علائم فشار خون به صورت سردرد، سرگیجه، گرما و گرگرفتگی باشد، ولی در بسیاری از موارد فشار خون علامتی ندارد. توجه داشته باشید مصرف نمک رابطه مستقیمی با افزایش فشار خون دارد و متاسفانه در کشور ما مصرف نمک زیاد است. میزان استاندارد روزانه مصرف نمک، پنج گرم برای هر نفر است که این میزان در کشور ما 15 گرم است .

چربی بالا، قلب را ناتوان میکند

مقدار طبیعی کلسترول از نوع LDL برای بیماران با ریسک فاکتورهایی مثل دیابت یا سابقه بیماری قلبی بدون تنگی عروق،کمتر از ۱۰۰ میلیگرم در دسیلیتر است . اما برای بیماران با تنگی عروق قلب، بویژه بیمارانی که آنژیوپلاستی یا جراحی قلب شدهاند، این میزان کمتر از ۷۰ میلیگرم در دسیلیتر است و در بیمارانی که دچار بیماریهای قلبی - عروقی، مغز و اندامها هستند و دیابت یا نارسایی کلیه نیز دارند میزان LDL باید به کمتر از 55میلیگرم در دسیلیتر آورده شود.

یائسگی و زنگ خطر بیماری قلبی

مردان از 40سالگی به بعد در معرض خطر بیماریهای قلب و عروق قرار میگیرند، اما زنان پس از یائسگی در شرایط مردان بالای 40سال قرار میگیرند. به همین دلیل، زنان پس از یائسگی باید با رعایت تنظیم چربی خون، کنترل دقیق فشار خون، کاهش وزن و قطع دخانیات مراقب سلامت قلب خود باشند. در صورت رعایت این موارد، احتمال تشکیل پلاک در رگهای قلبی و نیز تشدید گرفتگیهای عروقی کاهش مییابد.

استرس، قلب را بیمار میکند

ثابت نشده استرس مستقیم باعث ایجاد تنگی در رگهای قلب شود، ولی استرسهای طولانیمدت ممکن است چنین نقشی داشته باشند. اما بیشک، استرس با وجود بیماری تنگی رگهای قلب میتواند باعث بروز تظاهرات قلبی بهصورت حاد شود.

قلب شکسته سیگاریها !

سیگار به عنوان یک عامل خطر بسیار مخرب برای سلامت قلب و عروق محسوب میشود. آسیبهای عروقی ناشی از مصرف دخانیات عبارتند از:

تنگی عروق کرونر قلب

تنگی عروق کاروتید (در دو طرف گردن)

تنگی و انسداد در آئورت بویژه آئورت شکمی

تنگی عروق اندام تحتانی بخصوص عروق شریانی انتهایی

سکته قلبی زودرس

سکته مغزی

نارسایی قلبی

نسخه نجات قلب بیمار

بیماران دیابتی میتوانند با حذف عوامل خطر مثل سیگار، چاقی، افزایش کلسترول و کم تحرکی، هم شروع بیماری عروق قلب را به تعویق بیندازند و هم از شدت آن بکاهند.

دریافت کالری اضافه و چاقی عامل مهمی در تشدید بیماریهای قلبی محسوب میشود.

رژیم کم کربوهیدرات شامل کاهش جدی مصرف قند و شکر و نشاستههای ساده مثل برنج سفید و نان بدون سبوس باید در رأس امور قرار بگیرد.

اجتناب از مصرف روغنهای گیاهی جامد اشباع شده و روغنهای با ترانس بالا به طور جدی توصیه میشود.

منبع:جام جمloading...
 • مکمل های غذایی فایده ندارند/اگر می خواهید سالم بمانید غذای سالم بخورید


  سلامت نیوز:بررسی وضعیت سلامت بیش از دو میلیون نفر که از مکمل های غذایی استفاده کردند نشان می دهد که ویتامین ها، املاح و اسیدهای چرب که به صورت قرص یا کپسول فروخته می شوند، تأثیری بر احتمال خطر ابتلا به سکته ندارد و حتی می توانند مضر باشند. به گزارش
 • اگر قلب سالم می‌خواهید ...


  اگر اضافه وزن قابل توجه دارید، قندتان بالاست، فشار و چربی خون دارید یا این‌که سیگاری هستید، هر نوع درد و فشار مداوم قفسه سینه را جدی بگیرید و برای معاینه به پزشک مراجعه کنید‌.
 • اگر نوزاد سالم می خواهید بخوانید


  همان‌طورکه می‌دانید، مادران، در دروان بارداری نیازمند توان و قدرت بدنی بالایی هستند؛ ورزش روزانه و منظم یکی از مواردی است که به بارداری راحت‌تر و کم‌دردتر کمک زیادی خواهد کرد.
 • اگر نوزاد سالم می خواهید بخوانید


  سلامت نیوز: همان طورکه می دانید، مادران، در دروان بارداری نیازمند توان و قدرت بدنی بالایی هستند؛ ورزش روزانه و منظم یکی از مواردی است که به بارداری راحت تر و کم دردتر کمک زیادی خواهد کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از بهداشت نیوز، همان طورکه می دان
 • اگر می‌خواهید سالم بمانید، این عادت را ترک نکنید


  شاید جویدن آدامس، با حرکات اغراق‌شده فک و دهان، رفتاری پسندیده نباشد، اما اگر بتوانید حرکات چهره‌تان را در زمان آدامس‌جویدن کنترل کنید، می‌توانید بدنتان را از فواید بسیاری بهره‌مند کنید.
 • اگر بچه سالم می خواهید، 6 شرط ساده را باید رعایت کنید


  برای داشتن یک بچه سالم، نیازمند به یک بدن سالم هستید بنابراین این 6 شرط را فراموش نکنید.
 • اقدام برای بارداری دوم، می خواهید یا نمی‌ خواهید؟


  ممکن است شما از نظر اقتصادی در مضیقه باشید یا هر دو به صورت تمام وقت شاغل باشید و واقعا فرصت و هزینه رسیدگی به یک کودک را هم به زحمت فراهم کرده باشید. در این صورت می‌توانید در مورد این موضوع جدی‌تر فکر کنید.
 • بهترین خوراکی های سالم و خوشمزه برای داشتن پوست جوان و سالم


  این خوراکی به‌عنوان یک ضدآفتاب طبیعی شناخته می‌شود به‌طوری باعث می‌شود که مقدار زیادی از آسیب های ناشی از پرتوهای مضر خورشید خنثی شوند.
 • تغذیه سالم کودکان در مدرسه، غذاهای آماده و سالم


  تغذیه سالم را می‌توانید با میوه‌های خشک و تازه و کمی ماست و برنج و همچنین کمی ژله بدون قند کامل کنید.
 • غذاهایی که به نظر سالم می‌آیند اما چندان سالم نیستند


  بسیاری از مواد غذایی که ما آنها را مواد غذایی سالمی می‌دانیم ممکن است آن‌گونه که تصور می‌کنیم ارزش غذایی نداشته باشند.
 • با 5 گام سالم، روزهای سالم زندگی را بالا ببرید


  سلامت نیوز:این تصور که شما هیچ کنترلی بر تعداد سالهای زندگی خود ندارید، کاملا غلط است. به گزارش سلامت نبوز به نقل ازآوای سلامت سبک زندگی می تواند تاثیر چشمگیری بر کیفیت زندگی ما در دوران پیری داشته باشد. این که چه غذاهایی مصرف می کنیم و به چه م
 • اقتصاد سالم و قدرتمند در پرتو خانواده سالم به دست می‌آید


  معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با تأکید بر ضرورت تحکیم بنیان خانواده و نقش خانواده در توسعه و پیشرفت کشور گفت: بدون تردید اقتصاد سالم و قدرتمند در پرتو خانواده سالم به دست می‌آید.
 • غذای سالم برای بچه ها، قابل دسترس و سالم


  لیستی از مواد غذایی سالم را به کودکتان ارائه دهید و مطمئن باشید شامل انواع متنوعی از سبزیجات و میوه های تازه است.
 • پول سالم را مدير سالم به ورزش مي‌آورد


  «پول سالم، ورزش را سالم مي‌كند»، اين جمله را يكي از بهارستان‌نشينان مي‌گويد.
 • پسر می‌خواهید، بخوانید!


  رای شروع رژیم، حداقل دو پریود ماهانه قبل از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری، مورد نیاز است یعنی حداقل 2 ماه قبل از بارداری و رژیم باید تا زمانی كه بارداری با انجام تست های ازمایشگاهی دقیقاً مشخص می شود، ادامه داشته باشد.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش زنده: پرسپولیس ۳ - ۱ الدحیل

گزارش زنده: پرسپولیس ۳ - ۱ الدحیل

تبلیغات

آسیاتک حمایت