آسیاتل

بازدید: 85

تهران تبدیل به یک استان زنانه شده است

منبع : فرارو کد خبر: 1381545
مهاجرت نسبت جنسیتی را در کشور به هم زده است. حداقل خدا رحم کرد و با گران شدن دلار دیگر جوان‌ها نمی‌توانند مهاجرت کنند. براساس آمار امروز تعداد زنان در استان تهران از مرد‌ها بیشتر بوده و تهران تبدیل به یک استان زنانه شده است چراکه زنان به علت نبودن سرپناه و برای تامین معاش خود مجبور به مهاجرت به تهران می‌شوند.
 اردشیر گراوند (پژوهشگر اجتماعی) صبح امروز در همایش مدیریت شهری و آسیب های اجتماعی با تاکید بر اینکه عدم تعادل منطقه ای علت اساسی مشکلاتی ست که امروز با آن روبه رو هستیم، گفت: با وجود تمام گرفتاری هایی که کشور امروز با آن روبه رو است، من به شدت امیدوار هستم و به نظر من مسائل ما قابل حل است.
 
تهران؛ استان زنانه!اردشیر گراوند، پژوهشگر اجتماعی

به گزارش ایلنا، گراوند با اشاره به توزیع ناعادلانه ثروت، درآمد و منابع در کشور، آماری از ارتباط میان میزان درآمد تخصیص منابع با میزان مهاجرت ارائه داده و گفت: تهران ۱.۶ درصد از منابع مالی کشور را به خود اختصاص داده است. این عدد از میزان جمعیت تهران بالاتر است همه چیز بسیار ساده است و واضح است که مردم از استان هایی که منابع به آن ها اختصاص نداده شده، به شهر هایی مثل تهران، اصفهان و... بیایند.

گراوند افزود: حکومت وظیفه دارد این عدد را از ۱.۶ به ۱.۱ در تهران رسانده و میزان منابع تخصیص یافته به استان های محروم را افزایش دهد وگرنه مهاجرت ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه دولت ها مخل زندگی مردم شده اند، افزود: ما بار را از ابتدا کج گذاشته ایم. با این شرایط خالص مهاجرت استانی تا ۱۰۰ سال دیگر هم به همین میزان خواهد بود. با افزایش مهاجرت؛ کنترل اجتماعی از دست رفته و در نتیجه شاهد وقوع پدیده هایی، چون حاشیه نشینی، انقلاب و حلبی آباد ها هستیم.

وی در ادامه آماری از میزان مهاجرت از دهه ۴۰ تا امروز ارائه داده و تصریح کرد: از آنجا که کاری نکردیم روند مهاجرت مدام افزایش یافته است و فقط مربوط به نخبه ها نمی شود. سوال من این است یک سال با نادانی عمل کردیم، ۳۰، ۴۰، ۵۰ سال با نادانی عمل کردیم! دیگر چه توجیهی دارد که ۷۰ سال با نادانی عمل کنیم؟

گراوند با تاکید بر اینکه تهران محدود به طرح تفصیلی می شود افزود: با این آمار ها و ارقامی که امروز نشانتان دادم باید متوجه شوید که ما اعداد را بی حرمت کرده ایم و نمی دانیم دیگر برای کاهش این آمار ها چه باید کرد. اسم تهران را گذاشته ایم ام القری و ام الفساد بدون اینکه حتی برای آن هویتی تعریف کرده باشیم. اسم روی شهر ها نگذارید!

گراوند با بیان اینکه اولین بلای ما مهاجرت است، درباره آثار منفی مهاجرت افزود: مهاجرت نسبت جنسیتی را در کشور به هم زده است. حداقل خدا رحم کرد و با گران شدن دلار دیگر جوان ها نمی توانند مهاجرت کنند. براساس آمار امروز تعداد زنان در استان تهران از مرد ها بیشتر بوده و تهران تبدیل به یک استان زنانه شده است چراکه زنان به علت نبودن سرپناه و برای تامین معاش خود مجبور به مهاجرت به تهران می شوند.

گراوند با تاکید بر اینکه هیچ گونه نگاه جنسیتی و مخالف با زنان ندارد، افزود: همه مناطق از تعادل افتاده اند. زنان به خاطر معاش مجبور به مهاجرت به تهران می شوند و اگر به فکر سلامت، بهداشت و آموزش آن ها نباشیم فساد جنسی افزایش خواهد یافت.

این پژوهشگر اجتماعی در ادامه به میزان آمار تجرد قطعی اشاره کرده و گفت: باید فکری به حال زنان مجرد قطعی بشود. علت ازدواج نکردن فقط شرایط مالی نیست. مساله اساسی این است که جوانان ما به خاطر مهاجرت از محل زندگی اصلی خود کنده شده و وارد فضایی شدند که برایشان امکان آشنا شدن کمتر وجود دارد.

وی ادامه داد: میزان آمار تجرد قطعی از ۰.۸ پیش از انقلاب به ۴.۴ رسیده است. این آمار بسیار بالاست. من چگونه می توانم بالا بودن آن را برای شما توضیح دهم. باور کنید امام حسین هم راضی تر است که به جای مراسم روضه برای او این هزینه ها را صرف بهبود شرایط اجتماعی کنیم.

گراوند در ادامه آماری از میزان تجرد قطعی در استان تهران به تفکیک شهرستان ها ارائه داد و افزود: پیامد تجرد قطعی فقط بحث باروری نیست بلکه آثار و پیامد های جدی اجتماعی دارد. با توجه به شرایط امروز ما فقط می توانیم به کانون خانواده تکیه کنیم و اگر خانواده ها را هم از دست بدهیم، دیگر هیچ چیز نخواهیم داشت.

وی با اشاره به افزایش آمار بالای درصد زنان سرپرست خانوار افزود: زنان سرپرست خانوار به شدت درگیر مشکلات معیشتی هستند و باید مراکزی برای حل مشکلات بهداشتی آن ها احداث شود. اقداماتی که نیاز به پول آنچنانی هم ندارد. زنانی که طلاق گرفته و یا همسر خود را از دست می دهند به علت نبود فرصت درآمد مجبور می شوند به تهران مهاجرت کنند و همین مساله عوارض روانی فراوانی برایشان دارد.

گراوند با اشاره به آمار خانه های خالی افزود: بیش از ۵۰۰ هزار خانه خالی در شهر تهران داریم این در حالی است که تعداد زیادی از مردم تهران مستاجر هستند وظیفه حاکمان و دولت است که مشکل مسکن را حل کنند. مالکان این خانه های خالی همان کسانی هستند که امروز در بادکنک قیمت ها فوت می کنند و حکومت براساس قانون اساسی وظیفه دارد مشکل مسکن را حل کند.

وی با انتقاد از سیاست هایی که منجر به انتقال منابع و درآمد ها به داخل شهر تهران شده است، افزود: هرچه صنعت، خدمات، کشاورزی و دامداری داشته ایم را به تهران منتقل کرده اید باید بالاخره یک روز ترمز این شهر را کشید. نظام برنامه در کشور وجود دارد با توجه به این مساله حل این شرایط فقط نیازمند یک دلاور است.

این پژوهشگر اجتماعی در ادامه به روند ارتباط میان مهاجرت و ثروت اشاره کرده و افزود: اعداد و ارقام نشان می دهد دولت ها و احزاب از قبل از انقلاب تا امروز کاری برای آرام کردن مردم انجام ندادند. از سال ۸۸ تاکنون و تنش هایی که در آن زمان به وجود آمد و آقایانی که مدام در بوق می دمند که شرایط بد است باعث بالا رفتن میزان استرس در مردم شده اند.

گراوند با اشاره به آمار موجود در خصوص میزان مرگ و میر در کشور به علت حملات قلبی افزود: این تنش ها میزان مرگ و میر به علت بیماری قلبی را افزایش داده است. سرمایه اجتماعی در تهران از بین رفته و من نمی دانم دیگر روی چه چیزی می خواهید سرمایه گذاری کنید.

این پژوهشگر؛ مهاجرت و عدم تعادل منطقه ای را علل اساسی این مشکلات دانسته و افزود: مسائل تهران چندوجهی بوده و نیازمند یک برنامه فرابخشی است و عدم هماهنگی یک برنامه همه جانبه قابل حل نخواهد شد. ما چگونه انتظار داریم شهرداری مشکلات را حل کند در حالی که خودش در این خصوص تنها نیست و سازمان بهزیستی به عنوان یکی از متولیان این مساله مشغول به کار خود است.

وی ادامه داد: ما نیروی پژوهشگر زیاد داریم، اما نیروی مداخله گر کم است مسائل موجود در شهر تهران در داخل شهر ها قابل حل نیست کسی که فکر می کند می تواند مسائل را در داخل شهر حل کند یا نادان است یا کلاهبردار.

loading...
 • تهران تبدیل به یک استان زنانه شده است


  مهاجرت نسبت جنسیتی را در کشور به هم زده است. حداقل خدا رحم کرد و با گران شدن دلار دیگر جوان‌ها نمی‌توانند مهاجرت کنند. براساس آمار امروز تعداد زنان در استان تهران از مرد‌ها بیشتر بوده و تهران تبدیل به یک استان زنانه شده است چراکه زنان به علت نبودن سر
 • 5 اشتباه زنانه که شوهر خوب را به شوهری بد تبدیل می کند!


  سلامت نیوز: داشتن یک شوهر خوب آرزوی هر زنی است. اما ممکن است شوهر شما هم جزو مردان خوب باشد و اشتباهات شما او را به یک مرد بد تبدیل کند. با ما همراه شوید تا این اشتباهات را بدانید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، اکثر زوجین از روی عمد تل
 • مدیرکل مدیریت بحران استان تهران: پیشنهاد تعطیلی ادارت استان تهران به وزیر کشور داده شد


  مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از پیشنهاد تعطیلی ادارت استان تهران به وزیر کشور خبر داد.
 • تامین 17 درصدی مالیات كشور از استان تهران با تخصیص 7 درصدی/ ضرورت نگاه عدالت محورانه به استان تهران


  نماینده تهران درشورای عالی استانها گفت: تهران بیش از 17 درصد از کل جمعیت کشور را درخود جای داده است و بیش از همین درصد را منابع مالیات و درآمد را وارد خزانه کشور می کند و اما کمتر از 7 درصد بودجه به این استان تعلق می گیرد.
 • اتحادیه آرایشگران زنانه: خدمات سولار در آرایشگاه های زنانه تخلف است


  نایب رئیس اول اتحادیه آرایشگران زنانه با اشاره به کاهش برخی تخلفات در سالن‌های زیبایی اعلام کرد: با توجه به کنترل‌ها و بازرسی‌های صورت گرفته از واحدهای صنفی اگرچه برخی تخلفات کاهش چشمگیری داشته است اما آرایشگرنماها مشکلاتی را برای این صنف ایجاد کرده‌
 • تکدی گری در تهران زنانه شد!


  مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: آمار مردان متکدی که درپاییز امسال جذب شده اند نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ دهم درصد کاهش داشته و متکدیان زن با ۴ درصد افزایش جذب رو به رو بود.
 • چهره «زنانه» تهران


  رئیس موسسه ملی مطالعات جمعیتی، مهاجرت و جا به جایی جمعیت را یکی از مهمترین دلایل زنانه و مردانه شدن چهره شهرها دانست و گفت: بیشترین احتمال تغییر نسبت جنسیتی در سنین 15 تا 35 سالگی ـ که عمده مهاجرت‌ها در سنین یاد شده رخ می‌دهد ـ دیده می‌شود.
 • تبدیل روستای کرفس در استان همدان به شهر


  مصوبه دولت در خصوص تبدیل روستای کرفس به شهر از توابع دهستان درجزین علیا بخش قروه درجزین شهرستان رزن در استان همدان ابلاغ شد
 • دستگیری مردی با لباس زنانه در آرایشگاه زنانه


  مردی که با لباس زنانه به آرایشگاه زنانه وارد شده بود، دستگیر شد.
 • حمله پسر به آرایشگاه های زنانه تهران


  داخل آرایشگاه بودم ؛ به دلیل نداشتن مشتری قصد تعطیلی آرایشگاه را داشتم که ناگهان یک مرد حدودا 35 ساله ، بلند قد و تنومند با چاقو داخل آرایشگاه شد و با تهدید چاقو اعلام داشت هرچه پول داری بده...
 • 3 ساعت دورهمی و دیسکوی زنانه در تهران +عکس


  خیلی وقت است که برگزاری «دورهمی های لوکس زنانه» در تهران باب شده است؛ میهمانی هایی که با عنوان های مختلف مثل «میهمانی وی .آی .پی بانوان»، «دیسکوی زنانه»، «دورهمی لاکچری زنان» برگزار می شوند.
 • 3 ساعت دورهمی و دیسکوی زنانه در تهران +عکس


  خیلی وقت است که برگزاری «دورهمی های لوکس زنانه» در تهران باب شده است؛ میهمانی هایی که با عنوان های مختلف مثل «میهمانی وی .آی .پی بانوان»، «دیسکوی زنانه»، «دورهمی لاکچری زنان» برگزار می شوند.
 • 3 ساعت دورهمی و دیسکوی زنانه در تهران +عکس


  خیلی وقت است که برگزاری «دورهمی های لوکس زنانه» در تهران باب شده است؛ میهمانی هایی که با عنوان های مختلف مثل «میهمانی وی .آی .پی بانوان»، «دیسکوی زنانه»، «دورهمی لاکچری زنان» برگزار می شوند.
 • 3 ساعت دورهمی و دیسکوی زنانه در تهران +عکس


  خیلی وقت است که برگزاری «دورهمی های لوکس زنانه» در تهران باب شده است؛ میهمانی هایی که با عنوان های مختلف مثل «میهمانی وی .آی .پی بانوان»، «دیسکوی زنانه»، «دورهمی لاکچری زنان» برگزار می شوند.
 • دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران به 7 ناحیه تبدیل می‌شود


دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

تبلیغات

آسیاتک حمایت