آسیاتل

بازدید: 56

۶ ایراد طرح مالیات برعایدی املاک

منبع : فرارو کد خبر: 1328956
ر در صورتی که قرار است این طرح نهایی شده وبه تصویب برسد لازم است اولویت دریافت مالیات‌ها براساس «معاملات مکرر واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ و میان‌متراژ» قرار بگیرد تا سفته‌بازی در بازار این املاک تا حد ممکن کاهش یابد؛ متقاضیان مصرفی هم‌اکنون با جهش قیمت وکمبود فایل قیمت مناسب در بازار این واحدها مواجه هستند. با توجه به اینکه قرار است پس از جمع‌آوری امضای نمایندگان، این طرح با قید دو فوریت در کمیسیون تخصصی (کمیسیون اقتصادی)بررسی شود، انتظار می‌رود طرح پس از رفع نواقص گفته شده برای تصویب، به صحن مجلس برود.

نمایندگان مجلس با تهیه طرحی، مراحل اولیه تصویب قانون دریافت «مالیات بر عایدی سرمایه املاک» را کلید زدند.

در قالب این طرح که دیروز مراحل اخذ امضای نمایندگان به منظور تبدیل آن به طرحی دوفوریتی برای بررسی و تصویب در مجلس آغاز شد، قرار است معاملات املاک مسکونی، مشمول نوع جدیدی از مالیات شود که از آن با عنوان «مالیات بر عایدی سرمایه» یاد می شود.

مالیات بر عایدی سرمایه نوعی از مالیات های دریافتی در بخش مسکن است که اگرچه طی سال های اخیر به عنوان یکی از راهکار های مالیاتی برای مقابله با سفته بازی و سوداگری در بازار زمین و مسکن و سپس کنترل نوسانات قیمت مسکن مورد تاکید قرار گرفته، اما تاکنون قانونی بابت دریافت این مالیات از مالکان املاک وضع نشده است. در قالب این روش مالیاتی، با در نظر گرفتن برخی شرایط و استثنائات از جمله معافیت های خاص، مابه التفاوت قیمت املاک مسکونی (زمین و آپارتمان) در زمان فروش نسبت به قیمت خرید آن، مبنای اخذ مالیات قرار می گیرد. با این هدف که همزمان با کنترل سوداگری و سفته بازی در بازار مسکن به واسطه انجام معاملات مکرر با مقاصد سودجویانه از سوی دلالان ملکی و سوداگران، دامنه نوسانات قیمت مسکن کنترل شود.

یافته های «دنیای اقتصاد» از جزئیات این طرح نشان می دهد دریافت مالیات بر عایدی سرمایه به دست آمده از معامله املاک غیرمصرفی، محور اصلی در این طرح است که بر مبنای آن اخذ ۲۰ درصد از مابه التفاوت قیمت فروش املاک نسبت به قیمت خرید آن، مبنای محاسبه نرخ مالیات قرار می گیرد. در قالب این طرح قرار است قیمت معاملات املاک در سند ثبت شود تا از این طریق امکان محاسبه مابه التفاوت ایجاد شده در ارزش ملک در زمان فروش به صورت دقیق ایجاد شود؛ این در حالی است که در این طرح برخی واحد های مسکونی از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف شده اند؛ در ۵ مورد برخی معاملات املاک از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند که از آن جمله می توان به معافیت مالیاتی در اولین انتقال واحد های نوساز اشاره کرد؛ بر این اساس واحد های مسکونی نوساز تا ۵ سال ساخت در اولین نقل و انتقال از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؛ زمین های کشاورزی و صنعتی و همچنین خانه های اصلی (واحد های مسکونی محل سکونت افراد) از دیگر موارد معافیت های درنظر گرفته شده در طرح نمایندگان برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه است. در قالب این طرح همچنین خانه های مصرفی که دو سال از زمان آخرین معامله آن گذشته باشد نیز از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند.

براساس این طرح که متن آن روز گذشته در اختیار «دنیای اقتصاد» قرار گرفت هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین، املاک و مستغلات با کاربری های مسکونی، اداری و تجاری که پس از اجرای این ماده خریداری (به انتقال گرفته) شوند، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خواهد شد. مالیات موضوع این ماده در کلیه مناطق کشور اجرا خواهد شد؛ براساس جزئیات این طرح، نرخ این مالیات در سال اول اجرا ۵ درصد، در سال دوم ۱۰ درصد، در سال سوم ۱۵ درصد و از سال چهارم به بعد ۲۰ درصد عایدی ملک خواهد بود. همچنین از یک ماه بعد از تصویب این قانون، سردفتران اسناد رسمی و دفاتر مشاوره معاملات املاک مکلفند در هنگام تنظیم سند انتقال ملک یا حق واگذاری محل یا سند تعهد به انتقال یا حق واگذاری محل (قولنامه)، قیمت مورد معامله را بر اساس توافق طرفین معامله، با دقت و صراحت ثبت کرده و به امضای طرفین برسانند. همچنین در نقل و انتقال املاک مسکونی، فروشنده باید پیش از معامله تعیین کند که ملک مورد معامله، ملک مسکونی اصلی وی است یا خیر.

بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد اگرچه دریافت این مالیات یکی از روش های موثر در کنترل تقاضای سوداگری و مهار معاملات سفته بازانه در بازار مسکن است و می تواند نوسانات قیمت مسکن به واسطه کاهش معاملات مکرر املاک از سوی سفته بازان را کنترل کند، اما طرح فعلی که روز گذشته برای جمع آوری امضای نمایندگان در اختیار آن ها قرار گرفت، دست کم ۶ ایراد مهم دارد که باید در جریان بررسی های بعدی در کمیسیون تخصصی (کمیسیون اقتصادی) برطرف شود.

اولین ایراد این طرح به «نادیده گرفته شدن دریافت مالیات سالانه از املاک مسکونی» برمی گردد که به مراتب از مالیات بر عایدی سرمایه در کنترل سطح قیمت ها در بازار مسکن اثرگذارتر است؛ مطابق با بسته مالیاتی تهیه شده از سوی تیمور رحمانی، صاحبنظر اقتصادی بخش مسکن که اوایل دهه ۹۰ در جریان بررسی و تصویب لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در اختیار وزارت راه وشهرسازی و سپس تیم اقتصادی دولت قرار گرفت، اما هیچ گاه برای تدوین سیاست های مالیاتی بخش مسکن مورد توجه واقع نشد، اگرچه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه املاک یکی از مالیات های موثر بخش مسکن در مهار سفته بازی و سوداگری در بازار ملک و کنترل دامنه نوسانات قیمت مسکن است، اما دریافت مالیات سالانه از املاک به مراتب اثرگذارتر است؛ مالیات سالانه از املاک علاوه بر دو کارکرد مالیات بر عایدی سرمایه، موجب کنترل شیب رشد قیمت مسکن و افزایش درآمد های مالیاتی نیز می شود؛ بنابراین نسبت به مالیات بر عایدی سرمایه ارجحیت داشته و در اولویت قرار دارد. مطالعات تیمور رحمانی نشان از فراگیر بودن مالیات سالانه از املاک دارد که در بسیاری از کشور های جهان دریافت می شود؛ هر چند تفاوت های قابل ملاحظه ای در نرخ، پایه مالیاتی و نحوه اعمال این مالیات ها در کشور های مختلف وجود دارد. پایه مالیات سالانه بر املاک در بسیاری از کشورها، «ارزش بازاری املاک» و در برخی کشور های دیگر «درآمد اجاره ای املاک» قرار داده شده است. در این بسته مالیاتی برای دریافت مالیات سالانه از املاک پیشنهاد شده بود این مالیات با نرخ سالانه بین ۱/ ۰ تا ۵/ ۰ درصد به ماخذ ارزش بازاری املاک دریافت شود تا از این طریق علاوه بر جلوگیری از افزایش قیمت مسکن و کاهش نوسانات قیمتی و همچنین مهار معاملات سفته بازانه در بازار ملک، درآمد های مالیاتی بخش مسکن نیز به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

ایراد دوم این طرح به «نرخ مالیات از عایدی سرمایه املاک» برمی گردد؛ نرخ این مالیات در طرح نمایندگان مجلس در حالی ۲۰ درصد تعیین شده است که دامنه نرخ این مالیات در عموم کشور ها (براساس درجه توسعه یافتگی) بین «۳۰ تا ۴۵ درصد از ارزش فروش املاک پس از کسر هزینه های خرید و هزینه های بهسازی» است؛ این در حالی است که پایه نرخ مالیاتی نیز در این مالیات در طرح نمایندگان در مقایسه باآنچه در عموم کشور های جهان برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه اعمال می شود، متفاوت است. نرخ مالیات بر عایدی سرمایه در حالی در طرح نمایندگان، معادل ۲۰درصد مابه التفاوت قیمت فروش نسبت به آخرین نرخی که ملک با آن معامله شده است، تعیین شده که پایه نرخ مالیات بر عایدی سرمایه در سایر کشورها، برمبنای ارزش فروش ملک بعد از کسر ارزش خرید به علاوه هزینه های استهلاک آن (هزینه های نوسازی) اعمال می شود.

براساس این طرح همچنین واحد های مسکونی که بیش از دو سال از آخرین معامله آن گذشته باشد مشمول معافیت مالیاتی هستند این در حالی است که یکی از اهداف این مالیات باید کاهش حجم معاملات کوتاه مدت املاک باشد. در سایر کشور ها ارائه تخفیف مالیاتی به منظور افزایش دوره نگهداری املاک یکی از مشوق های اصلی مهار معاملات سوداگرانه وسفته بازانه در بازار مسکن است؛ به این صورت که فروش ملک تا پایان سال اول نگهداری، مشمول پرداخت ۱۰۰ درصدی مالیات بر عایدی سرمایه خواهد بود و از سال دوم به بعد بابت هر سال نگهداری بیشتر، از ۱۰ درصد از پرداخت این مالیات معاف خواهد بود؛ برای مثال فروش ملک پس از ۱۰ سال نگهداری دارای معافیت ۹۰ درصدی از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه است. «عدم همه جانبه نگری در تهیه این طرح مالیاتی» از دیگر نواقص آن محسوب می شود؛ نمایندگان مجلس در تهیه این طرح و جزئیات آن باید از نظرات کارشناسان، نخبگان، تجارب جهانی و به ویژه نظر سیاست گذار بخش مسکن مطلع شده و آن را در طرح خود اعمال کنند.

از سوی دیگر در صورتی که قرار است این طرح نهایی شده وبه تصویب برسد لازم است اولویت دریافت مالیات ها براساس «معاملات مکرر واحد های مسکونی کوچک متراژ و میان متراژ» قرار بگیرد تا سفته بازی در بازار این املاک تا حد ممکن کاهش یابد؛ متقاضیان مصرفی هم اکنون با جهش قیمت وکمبود فایل قیمت مناسب در بازار این واحد ها مواجه هستند. با توجه به اینکه قرار است پس از جمع آوری امضای نمایندگان، این طرح با قید دو فوریت در کمیسیون تخصصی (کمیسیون اقتصادی) بررسی شود، انتظار می رود طرح پس از رفع نواقص گفته شده برای تصویب، به صحن مجلس برود.


loading...
 • ۶ ایراد طرح مالیات برعایدی املاک


  ر در صورتی که قرار است این طرح نهایی شده وبه تصویب برسد لازم است اولویت دریافت مالیات‌ها براساس «معاملات مکرر واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ و میان‌متراژ» قرار بگیرد تا سفته‌بازی در بازار این املاک تا حد ممکن کاهش یابد؛ متقاضیان مصرفی هم‌اکنون با جهش قیمت
 • مقایسه اخذ مالیات املاک در ایران و جهان/ سهم ۲ درصدی مالیات املاک در بودجه شهرداری تهران


 • حذف سوداگری با مالیات برعایدی مسکن


  یک کارشناس اقتصاد مسکن بر لزوم تفکیک نحوه دریافت مالیات از سازندگان و سوداگران مسکن با هدف تقویت عرضه مسکن تأکید کرد و گفت:مالیات برعایدی مسکن منجر به حذف سوداگری از بازار می شود.
 • مالیات برعایدی مسکن منجر به حذف سوداگری می‌شود


  یک کارشناس اقتصاد مسکن بر لزوم تفکیک نحوه دریافت مالیات از سازندگان و سوداگران مسکن با هدف تقویت عرضه مسکن تأکید کرد و گفت:مالیات برعایدی مسکن منجر به حذف سوداگری از بازار می شود.
 • ۱۲ ایراد در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده


  یک استاد دانشگاه در مورد اصلاحات لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده در کمیسیون اقتصادی، گفت: 12 اشکال به این اصلاحات وارد است، در بند «ج» ماده 1 آمده که مالیات متعلق به مؤدیان سامانه بدون مداخله عوامل سازمان امور مالیاتی و طبق خوداظهاری تعیین می‌شود.
 • مالیات املاک علی‌الرأس می‌شود


  مدیرکل فنی مالیات ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی گفت‌: اطلاعات معامله رسمی در بنگاه دریافت می‌کنیم، اما اگر معامله غیر رسمی باشد، دسترسی نداریم، کما اینکه برآورد علی‌الرأس برای دریافت مالیات املاک نیز در نظر گرفته می‌شود.
 • مشکلات اخذ مالیات از املاک در ایران


  در خصوص اخذ مالیات از املاک مشکلاتی وجود دارد که لازم است از سوی شهرداری و دولت مورد مذاکره و ارائه راه حل قرار گیرد.
 • ۳ مشکل اخذ مالیات از املاک در ایران


  در خصوص اخذ مالیات از املاک مشکلاتی وجود دارد که لازم است از سوی شهرداری و دولت مورد مذاکره و ارائه راه حل قرار گیرد.
 • طرح مالیات بر عایدی املاک اعلام وصول شد


  طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک که با هدف حمایت از تولید و عرضه، کاهش نوسانات بازار مسکن، جلوگیری از سوداگری و حمایت از خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف تدوین شده، با امضایِ ۱۱۷ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول شد.
 • طرح مالیات بر عایدی املاک اعلام وصول شد


  طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک که با هدف حمایت از تولید و عرضه، کاهش نوسانات بازار مسکن، جلوگیری از سوداگری و حمایت از خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف تدوین شده، با امضایِ ۱۱۷ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول شد.
 • طرح مالیات بر عایدی املاک اعلام وصول شد


  طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک که با هدف حمایت از تولید و عرضه، کاهش نوسانات بازار مسکن، جلوگیری از سوداگری و حمایت از خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف تدوین شده، با امضایِ ۱۱۷ نماینده مجلس شورای اسلامی، اعلام وصول شد.
 • مالیات نقل و انتقال املاک آماده واگذاری شد


  رئیس کل سازمان مالیاتی با اعلام اینکه مالیات نقل و انتقال املاک آماده برون سپاری است، گفت: مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی تشدید می شود.
 • مالیات نقل و انتقال املاک آماده واگذاری شد


  رئیس کل سازمان مالیاتی با اعلام اینکه مالیات نقل و انتقال املاک آماده برون سپاری است، گفت: مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی تشدید می شود.
 • مالیات نقل و انتقال املاک آماده واگذاری شد


  رئیس کل سازمان مالیاتی با اعلام اینکه مالیات نقل و انتقال املاک آماده برون سپاری است، گفت: مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی تشدید می شود.
 • نظر وزارت اقتصاد بر لزوم مالیات بر املاک


  نتایج یک پژوهش که توسط معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد انجام شده، بر لزوم اخذ مالیات بر عایدی املاک برای کنترل و تنظیم بازار مسکن صحه گذاشته است.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت