آسیاتل

بازدید: 58

بسته بندی فست فود؛ از چالش تا خلاقیت (+عکس)

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1328955
یکی از مهمترین مسائل مرتبط با کسب و کار رستوران و فست فود به بسته بندی و کیفیت آن باز می گردد. امروز تصمیم نداریم تا از توصیه های کلیشه ای یا سلیقه ای برایتان بگوئیم بلکه مثالی از یک طرح ابتکاری برایتان داریم که موجب صرفه جویی اقتصادی شده و همچنین رستوران شما را یک کسب و کار دوستدار محیط زیست معرفی خواهد کرد.

پول نیوز؛ رکسانا دانیالی- هر روز، 50 میلیون آمریکایی غذاهای رستورانی و یا فست فود مصرف می کنند. این مسئله منجر به بروز یک مشکل اساسی شده است: تولید مقادیر زیادی زباله. از آن جایی که بحث آلودگی محیط زیست ناشی از زباله های رستورانها بسیار اهمیت یافته اند، تلاشهای متعددی در راستای طراحی بسته بندی های "سبز" صورت گرفته است. ازاین رو؛ مدتی است استفاده حداقلی از بسته بندی های مقوایی و به خصوص پلاستیکی برای غذاهای بیرون بر مورد توجه واقع شده تا بتوان سلامتی محیط زیست را نیز حفظ کرد.

طی یک دوره طراحی بسته بندی که در مدرسه طراحی رود آیلند آمریکا برگزار شد، سول بی کیم از دانش آموختگان رشته طراحی صنعتی با یک ایده جدید توجه بقیه افراد را به سوی خود جلب کرد. هدف اصلی وی در بسته بندی پیشنهادی ، راحتی بیشتر در حمل و نقل غذاهای رستورانی برای مشتریان و همچنین احترام به محیط زیست عنوان شده است. کیم از فست فودهای زیادی بازدید کرده بود و به خوبی با مشکل مذکور آشنایی داشت. کیسه های بزرگ تا حدودی حمل و نقل را تسهیل کرده بودند اما همچنان امکان جا به جایی نوشیدنی وجود نداشت. علاوه بر موارد فوق، مواد زائد حاصل از بسته بندی های پلاستیکی بسیار بیشتر از سایر اشکال موجود برای حمل غذاهای بیرون بر است.

کیم می گوید: من متوجه شدم که سیستم های سنتی بسته بندی نه تنها برای اکثر مردم خوشایند نیستند، بلکه باعث تولید مقدار زیادی زباله نیز خواهند شد. به عنوان مثال مشتری یک کیسه کاغذی برای برگر و یا سیب زمینی دریافت می کند. اما مجددا نیازمند یک کیسه پلاستیکی بزرگتر نیز خواهد بود. با این وجود هنوز برای حمل نوشیدنی با مشکل رو به رو بوده و باید یک دست آزاد داشته باشد.

اگرچه ایده کیم از اصول ساده ای پیروی می کند، اما نوآوری در طراحی آن را تبدیل به یک بسته بندی ایده آل کرده است. در ساخت این بسته بندی از مقواهای بازیافتی استفاده شده است که پس از تا شدن قسمتی دستگیره مانند را ایجاد می سازد. توسط این محصول نه تنها می توان نوشیدنی ها را بدون هیچ گونه مشکلی حمل و نقل کرد، بلکه دو محفظه نیز به منظور قرار گیری برگر و اقلام کوچک مانند سیب زمینی در نظر گرفته شده است. تمام این مجموعه توسط یک دست قابل حمل خواهد بود. علاوه بر تمام مزایایی که این بسته بندی برای مشتریان دارد، کارکنان نیز با راحتی بیشتری قادر به استفاده از آن خواهند بود. کیم مدعی است که این طرح می تواند تا 50 درصد حجم مواد نیاز در ساخت را کاهش دهد.

بسته بندی فست فود؛ از چالش تا خلاقیت (+عکس) 

جالب است بدانید که جرقه اصلی این ایده منحصر به فرد در راه بازگشت از رستوران مک دونالد در ذهن کیم به وجود آمده است. وی با یک دست خود برگر و سیب زمینی و با دست دیگر که از شدت سرما یخ زده بود، نوشیدنی اش را حمل می کرد. تنها دو هفته پس از گذشت این اتفاق، کیم طرح مفهومی خود را که بسته بندی منحصر به فردی برای غذاهای رستورانی ارائه می داد، معرفی کرد.

طرح مذکور که تحت عنوان "بسته بندی توگو" شناخته می شود، در واقع یک ورقه مقوایی تبدیل به نوعی کیف شده است. برشی دایره ای نیز به منظور قرار گیری نوشیدنی دیده خواهد شد.

بسته بندی فست فود؛ از چالش تا خلاقیت (+عکس)

در تصویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد، 5 جز مهم در بسته بندی توگو مشخص شده است.

بسته بندی فست فود؛ از چالش تا خلاقیت (+عکس)

- دسته (1): قسمت دستگیره مانند تنها برای حمل و نقل غذاهای خریداری شده نیست، بلکه همانند نوعی قفل نیز عمل کرده و محتویات خود را به صورت ثابت در محل خود نگه داری می کند.

- محفظه برگر (2): زائده ای که در این بخش دیده می شود، برای جای دهی برگر مورد استفاده خواهد بود.

- حلقه مخصوص نی (3): پس از جایگذاری تمام محتویات و سر هم کردن توگو، می توان نی را در جای مخصوص خود که در تصویر با شماره 3 مشخص شده است، قرار داد.

- قلاب مخصوص سیب زمینی سرخ کرده (4): با برشی ساده در این قسمت بخش قلاب مانند نمایان شده و می توان از آن به منظور حمل سیب زمینی سرخ کرده استفاده کرد.

- قفل دسته (5): می توان این قسمت زائده مانند را با برشی که روی دسته دیگر قرار دارد، فیکس و مجموعه را قفل کرد.

بسته بندی فست فود؛ از چالش تا خلاقیت (+عکس)

بسته بندی فست فود؛ از چالش تا خلاقیت (+عکس)

به منظور ارتباط بیشتر بخشهای مختلف توگو از چسب به اندازه کافی استفاده شده و طرح کلی نیز دارای قلاب هایی کاملا هوشمندانه از جنس خود مقوای بسته بندی است. کیم برای اطمینان از تولید مقرون به صرفه بسته بندی های توگو در مقیاس صنعتی با یک متخصص بسته بندی مشاوره کرد. وی بسیار خرسند است که می تواند طرح خود را با استفاده از تکنیک ها متداول و کم هزینه وارد بازار کند. وی می گوید: بسیاری از مردم تصور می کنند که در دنیای امروزی باید همه چیز وابسته به تکنولوژی باشد، در حالی که می توان ابزارهای مفیدی را با کاغذ و مقوا تهیه کرد!

البته لازم به ذکر است که یک سری محدودیت های جدی نیز در ساخت توگو وجود دارد اما از آن جایی که تولید آن منتج به صرفه جویی میلیاردها دلار خواهد شد، باید این مشکلات به سرعت رفع شوند. به عنوان مثال محتویات غذایی حاضر در مجموعه از قسمت باز بسته بندی، با آلودگی های محیطی در تماس مستقیم خواهند بود و این موضوع بزرگترین عیب توگو محسوب می شود. علاوه بر این، جای دهی سفارشات بزرگتر از برگر در توگو مقداری دشوار خواهد بود. از طرفی نوشیدنی های سرد مثل نوشابه های یخی می توانند سبب مرطوب شدن مقوا شوند که برای حل این مشکل باید یک پوشش مخصوص روی مقوا افزوده شود. اصلاح موارد مذکور چندان هم آسان به نظر نمی رسد، اما توگو در همین شکل کنونی نیز انقلابی در عرصه بسته بندی غذاهای رستورانی و فست فود به وجود آورده است که نمی توان از تاثیر مهم آن بر راحتی مشتریان و سود دهی بیشتر کسب و کارهای غذایی چشم پوشی کرد.

شما هم برای رستوران خود و متفاوت شدن می توانید از طرحی مانند خلاقیت کیم استفاده کنید یا آنکه ایده خاص خود را به نمایش بگذارید.


loading...
 • بسته بندی فست فود؛ از چالش تا خلاقیت (+عکس)


  یکی از مهمترین مسائل مرتبط با کسب و کار رستوران و فست فود به بسته بندی و کیفیت آن باز می گردد. امروز تصمیم نداریم تا از توصیه های کلیشه ای یا سلیقه ای برایتان بگوئیم بلکه مثالی از یک طرح ابتکاری برایتان داریم که موجب صرفه جویی اقتصادی شده و همچنین ر
 • فقر خلاقیت در صنعت بسته‌بندی نوشیدنی ایران


  بسته بندی صنعت نوشیدنی در ایران نه خلاقانه است و نه همه نیازهای صنعت نوشیدنی ایران را برآورده می کند؛ به جز چند برند معروف که بسته بندی های استانداردی دارند، وضعیت شرکت های دیگر چندان مناسب نیست.
 • بسته‌بندی‌های جالب که خلاقیت در آنها موج می‌زند +تصاویر


  نمونه‌هایی جالب از بهترین و خلاقانه‌ترین بسته‌بندی مواد غذایی را مشاهده خواهید کرد.
 • قیمت تخم مرغ بسته بندی و غیر بسته بندی تنظیم بازار


  تخم مرغ فله تنظیم بازار، در بازار میادین میوه و تره بار با قیمت 3 هزار و 950 تومان به فروش می‌رسد.
 • قیمت تخم مرغ بسته‌بندی و غیر بسته‌بندی در بازار +جدول


  قیمت تخم مرغ بسته 12 عددی هر شانه 780 گرمی در میادین میوه و تره بار تهران 4 هزار و 700 تومان است.
 • قیمت تخم مرغ بسته بندی و غیر بسته بندی+جدول


  تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی (شانه 30 عددی) 10000 تومان به فروش می رسد.
 • قیمت انواع گوشت شتر قطعه بندی و بسته بندی شده+ جدول


  گوشت چرخ کرده مخلوط 50 درصد کیلویی 25 هزار تومان در میادین میوه و تره بار تهران به فروش می رسد.
 • لودریان: برای حل چالش‌های بین المللی به خلاقیت چندگانه نیاز است


  وزیر خارجه فرانسه گفت برای حل چالش‌های چندگانه‌ای که جامعه بین المللی با آن روبرو است به خلاقیت چندگانه نیاز است.
 • دست و پای مدیران مدارس برای خلاقیت و نوآوری بسته است


  وزیر آموزش و پرورش گفت: متأسفانه امروز دست و پای مدیران مدرسه برای خلاقیت و نوآوری بسته است و تا تمرکز موجود کاهش نیابد و اختیارات مدیر مدرسه افزایش پیدا نکند، مشکلات همچنان پابرجاست.
 • ماکان‌بندی‌ها به چالش هفت در سه دعوت شدند


  امیر مقاره یکی از دو خواننده گروه موسیقی ماکان‌بند، مهدی توتونچی مجری ورزشی و ایمان صفا بازیگر تلویزیون به چالش حضور در مسابقه هفت درسه دعوت شدند.
 • بسته بندی، حاشیه‌ای که از اصل گرانتر است


  این روزها دامنه افزایش قیمت، بسیاری از کالاها و محصولات را در برگرفته است. افزایش نرخ ارز اصلی‌ترین متهم گرانی‌هاست که در کنار بازگشت تحریم‌های امریکا علیه ایران ثبات و آرامش را از بازارها گرفته است.
 • داروی تقلبی در بسته بندی شیک


  سلامت نیوز: به تازگی فیلمی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که نشان می دهد یک داروی تقلبی در بسته بندی شیک به عنوان داروی اصلی به بیمار فروخته شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، اصالت دارو همیشه دغدغه و نگرانی مردم بوده است، در سال ه
 • بسته بندی های خوردنی در فست فودها ! (+عکس)


  از برگهای موز به صورت سنتی در جنوب هند برای سرو غذاهای مختلف استفاده می شود. همچنین این برگها سابقه حضور در مناسبت های مذهبی را نیز دارند. عقیده بر این است که برگهای موز چاشنی خاصی برای مواد غذایی بوده اند.
 • سالادهای بسته بندی بخریم یا نه؟


  مصرف‌کنندگان باید به این موضوع توجه کنند سالاد‌هایی قابل اعتمادند که دارای پروانه ساخت، علامت سازمان غذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا باشند و با توجه به این که برخی سودجویان، سالاد‌های متفرقه را با چسباندن برچسب‌هایی که دارای علامت‌ها و شماره‌های تقل
 • اما و اگرهای سالادهای بسته بندی


  سلامت نیوز:مدتی است در بسیاری از رستوران ها، اغذیه فروشی ها و فروشگاه های بزرگ، انواعی از سالادهای فصل بسته بندی شده کارخانه ای عرضه می شود که طرفداران زیادی دارد. حال پرسش اینجاست این سالادها چه مزیتی نسبت به سالادهای دست ساز و خانگی دارند و آیا مت
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت