آسیاتل

بازدید: 43

جاده یکطرفه دلا‌‌ر ارزان

منبع : فرارو کد خبر: 1328954
رئیس‌کل بانک مرکزی، ریشه‌های تسریع جریان خروجی دلار و ایجاد جاده یک طرفه ارزی را تشریح کرد. سیف با تاکید بر این که پدیده خروج سرمایه ارزی کشور در قالب قاچاق ارز، باعث بی‌ثباتی در بازار ارز و در یک مقیاس بزرگ‌تر در کلیت اقتصاد خواهد شد، عامل ایجاد این جاده یک طرفه را «شکاف شدید قیمت رسمی و غیررسمی دلار» معرفی کرد. از نگاه او، این شکاف قابل توجه قیمتی باعث ایجاد قاچاق پنهان خواهد شد. این پدیده به شکلی ظهور می‌یابد که در آن صادرکننده تمایل به کم‌نمایی میزان صادرات و واردکننده تمایل به بیش‌نمایی میزان واردات خود دارد. در نتیجه ترازوی عرضه و تقاضا در بازار بیشتر به سمت کفه تقاضای ارز سنگینی می‌کند و جاده ورود و خروج ارز کشور نیز به یک جاده یک طرفه، تنها در مسیر خروجی تبدیل می‌شود. کارشناسان ضمن تایید صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی درخصوص عوارض شکاف قیمتی در اقتصاد کشور دو راه‌حل برای عبور از این شرایط پیشنهاد می‌کنند. پیشنهاد نخست این است که ارز ارزان قیمت تنها محدود به کالاهای اساسی شود و در سوی دیگر سیاست‌گذاری مناسب برای بازگشت ارز صادرات به کشور اتخاذ شود. پیشنهاد دوم نیز این است که سیاست‌گذار قیمت بازار را در معاملات بپذیرد و سیاست‌های حمایتی خود را از طریق حمایت‌های ریالی دنبال کند.

رئیس کل بانک مرکزی با ارائه آخرین آمار های سهم قاچاق از واردات، عوامل تشدید قاچاق در کشور را تشریح کرد. مطابق گفته های او، طی سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵، حدود یک پنجم کل واردات به صورت قاچاق بوده که البته طی این سه سال این نسبت روند نزولی را طی کرده است. رئیس کل بانک مرکزی پدیده خروج سرمایه از کشور در قالب قاچاق ارز را علت بی ثباتی در بازار ارز دانست و بر ضرورت به کارگیری راهکار های بلندمدت برای بهبود در این زمینه تاکید کرد. همچنین سیف به پدیده قاچاق پنهان در اقتصاد اشاره کرد که با کم نمایی صادرات و بیش نمایی واردات همراه می شود. او ریشه این موضوع را التهابات ارزی و اختلاف قابل توجه نرخ رسمی و غیررسمی عنوان کرد. در حقیقت قیمت گذاری که باعث شده علاوه بر خروج ارز از کشور، جریان دلاری کشور به یک جاده خروجی و یک طرفه تبدیل شود.


اثر قاچاق ارز در بی ثباتی

به گزارش دنیای اقتصاد؛ رئیس کل بانک مرکزی در «نشست تخصصی بررسی راهکار های مبارزه با اخلال و قاچاق ارز» جزئیات قابل توجهی از قاچاق و سهم سیاست گذاری در تشدید آن عنوان کرد. یکی از موضوعاتی که رئیس کل بانک مرکزی به آن اشاره کرد، قاچاق ارز در کشور بود. از نگاه سیف، پدیده خروج سرمایه از کشور در قالب قاچاق ارز ـ. که در بسیاری موارد با مباحث پولشویی و فساد نیز همراه است ـ. می تواند به بی ثباتی بازار ارز و به تبع آن به بی ثباتی در کلیت اقتصاد منجر شود. این گفته رئیس کل بانک مرکزی را می توان ریشه یابی التهابات ارزی عنوان کرد، به نوعی که می توان رابطه مستقیمی میان «پدیده خروج از سرمایه» و «التهابات ارزی» دانست. در بخش دیگر، رئیس کل بانک مرکزی بر ضرورت به کارگیری راهکار های غیرامنیتی تاکید کرد. به گفته او، برخورد با قاچاق موضوعی حساس است و ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی را دربر می گیرد. هر چند با تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۲ تکلیف دستگاه ها تا حد زیادی مشخص و بستر های قانونی و نهادی مبارزه با آن فراهم شد، اما در کنار برخورد های امنیتی و کوتاه مدت، این فعالیت ها باید با اقدامات دیگری که عموما بلندمدت بوده و در حوزه فرهنگ سازی در مصرف و تقویت بنیان های تولید داخلی است نیز همراه باشد تا موثر واقع شود. بخش دیگری از صحبت های رئیس کل بانک مرکزی، درخصوص بروز پدیده قاچاق پنهان بود. از نگاه سیف، علاوه بر قاچاق آشکار، اقتصاد کشور شاهد بروز مواردی است که از آن ها به عنوان قاچاق پنهان یاد می شود، در این باره می توان به پدیده کم نمایی صادرات و یا بیش نمایی واردات اشاره کرد که البته چنین مواردی عمدتا در شرایط بروز التهابات ارزی و در مواقع اختلاف قابل توجه میان نرخ های رسمی و بازار آزاد شیوع بیشتری دارند.

به همین دلیل، در کنار موضوع قاچاق کالا که عموما ریشه در مناسبات تعرفه ای و سیاست های تجاری کشور دارد، موضوع دیگری که در زمره چالش های کنونی بخش خارجی اقتصاد کشور قرار دارد، نوسانات بازار ارز است. در نتیجه می توان دریافت که رئیس کل بانک مرکزی ریشه کم نمایی صادرات یا بیش نمایی واردات را اختلاف میان نرخ رسمی و بازار آزاد عنوان می کند که البته قیمت گذاری ارزان ارز باعث شده تقاضا برای دریافت آن از طریق بیش نمایی واردات افزایش یافته، اما عرضه ارز دستوری با کم نمایی صادرات کاهش یابد و در واقع جریان خروجی و ورودی ارز در کشور به یک جاده یک طرفه تبدیل شود. کارشناسان معتقدند که برای اصلاح این روند دو راهکار پیشنهادی وجود دارد. راهکار ارزی این است که تخصیص ارز ارزان قیمت تنها به کالا های اساسی محدود شود و کلیت بازار ارزی با نرخ تعادلی از سوی سیاست گذار شناخته شود. راهکار دوم این است که شکاف میان ارز رسمی و غیررسمی از میان برداشته شود و حمایت های سیاست گذار تنها محدود به یارانه های ریالی شود؛ زیرا سیاست گذار معتقد است که عرضه ارز ارزان، برای حمایت از مصرف کنندگان بوده است؛ اما عملکرد ماه های اخیر نشان می دهد که با این سیاست بیشتر از دهک های کم درآمد ارزی، مفسدان و سودجویان حمایت شده اند.


سهم قاچاق از کل واردات

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نسبت قاچاق واردات به کل واردات کشور طی سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ گفت: قاچاق در مفهوم کلی و عام آن تنها منحصر به اقتصاد ایران نبوده و تمامی کشور ها کم و بیش با این پدیده مخرب روبه رو هستند. در اقتصاد ایران نیز دامنه و شدت قاچاق و حتی ماهیت آن در طول زمان یکسان نبوده و در ادوار مختلف به اشکال متفاوت بروز یافته است. به عنوان مثال، بر اساس ارقام اعلامی از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حجم قاچاق وارداتی در سال های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب معادل ۷/ ۱۵، ۵/ ۱۴ و ۱/ ۱۲ میلیارد دلار برآورد شده است. بر این اساس نسبت قاچاق واردات به کل واردات کشور در طول این سال ها به ترتیب معادل ۱/ ۲۲، ۴/ ۲۰ و ۱/ ۱۷ درصد بوده است. مروری بر سیر تغییرات نسبت مزبور حاکی از این است که با وجود کاهش قدر مطلق و نسبت، حجم قاچاق وارداتی کماکان در سطوح بالایی قرار دارد، بنابراین باید اقدامات لازم به منظور محدودسازی آن با قدرت پیگیری و اجرا شود. به گفته او، از همین منظر می توان به سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز اشاره کرد که به عنوان یک سند بالادستی، در بردارنده رهنمود های مهمی درخصوص راهبرد های میان مدت و بلندمدت مبارزه با قاچاق و سالم سازی اقتصاد است. برای مثال در بند (۸) سیاست های مزبور، بر مدیریت مصرف با تاکید بر اجرای سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالا های داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت و رقابت پذیری در تولید و در بند (۱۹) بر شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های پولی، تجاری، ارزی و... تاکید شده است.

از این بابت مقوله قاچاق و مبارزه جدی با آن را می توان در زمره مهم ترین محور های تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور قلمداد کرد.


ظهور پدیده دامپینگ

سیف با بیان اینکه قاچاق فارغ از ماهیت و حجم آن، به اقتصاد ملی ضربه می زند، گفت: آسیب به تولید ملی و فرصت های شغلی از محل ورود غیرقانونی کالا و بعضا بروز پدیده های دامپینگ از سوی برخی تولیدکنندگان خارجی شایع ترین و شناخته شده ترین وجه منفی قاچاق به حساب می آید. همچنین قاچاق با کاهش واردات رسمی و انتقال آن به مبادی غیررسمی و غیرقانونی به انگیزه کسب سود بالاتر موجب کاهش درآمد های مالیاتی کشور می شود که علاوه بر افزایش وابستگی دولت به درآمد های نفتی، در عمل مخارج دولت در حوزه های مختلف عمرانی و رفاهی شهروندان را کاهش می دهد.


برخورد غیرامنیتی با قاچاق مرزی

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: از سوی دیگر، موضوع قاچاق ارتباط تنگاتنگی با مباحث اقتصادی ـ. اجتماعی دارد که در این خصوص می توان به ارتباط متقابل قاچاق با وضعیت معیشتی و اقتصادی مرزنشینان و شهر های مرزی کشور اشاره کرد. هرچند که در طول یک دهه گذشته، اقدامات مناسبی درخصوص تشکیل بازارچه های مرزی و نیز در نظر گرفتن معافیت هایی برای این بازارچه ها به منظور ارتقای سطح معیشت مرزنشینان صورت گرفته است؛ اما اقدامات مورد اشاره لزوما رافع مشکلات شهر های مرزی نبوده و کماکان شاهد فعالیت هایی در زمینه قاچاق کالا در این مناطق هستیم. وی افزود: لازم به تاکید است که برای رفع این مشکل، لزوما برخورد های امنیتی از کارآیی برخوردار نخواهند بود؛ چرا که چنین وضعیتی عموما ریشه در وضعیت نامناسب اقتصادی مناطق مذکور دارند و راهکار بلندمدت باید بر توسعه و سرمایه گذاری در مناطق مرزی با هدف ارتقای توان تولیدی این مناطق تمرکز یابد تا از این طریق انگیزه فعالیت های غیررسمی نظیر کولبری و نظایر آن به حداقل برسد.


لزوم همکاری دستگاه ها

سیف همچنین با اشاره به اینکه قاچاق پدیده ای چند بعدی است که موفقیت در کنترل مهار آن مستلزم هماهنگی و همکاری دستگاه های ذی ربط است، افزود: در این میان، همچون گذشته لازم است نیروی انتظامی به عنوان بازوی امنیتی مبارزه با قاچاق به ایفای نقش مهم خویش بپردازد. به موازات این امر و به منظور تقویت اثربخشی رویکرد های امنیتی مبارزه با قاچاق، هماهنگی و سازگاری میان سیاست های اقتصاد کلان نیز نقشی مهم و اساسی دارد که باید با دیدگاه مشترک و اتفاق نظر سیاست گذاران و برنامه ریزان اقتصادی کشور منطبق باشد. رئیس شورای پول و اعتبار با قدردانی تلاش های نیروی انتظامی در زمینه ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز گفت: خوشبختانه با مجموع تدابیر اتخاذ شده و همکاری بین دستگاه ها در حال حاضر بساط موسسات اعتباری غیرمجاز برچیده شده، اما این به معنای از بین رفتن زمینه های رشد مجدد این موسسات نیست و هرگونه بی احتیاطی و مماشات باعث گسترش آن ها خواهد شد؛ بنابراین از نیروی انتظامی خواهشمندم که کماکان در این خصوص حساسیت لازم را داشته باشد و به محض مشاهده فعالیت موسسات غیرمجاز اقدامات لازم را انجام دهد. رئیس کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به اقدامات کارکنان خدوم نیروی انتظامی در مسیر برقراری امنیت و مبارزه با پدیده قاچاق گفت: عبور از شرایط دشوار کنونی و مقابله موثر با دشمنان، نیازمند شکل گیری عزم ملی و مشارکت عمومی در راستای کاهش ریسک و آسیب پذیری در اقتصاد کشور است. این مهم نیز جز از طریق مقابله جدی با پدیده فساد و رانت از سوی تمام دستگاه های ذی ربط و به ویژه مبارزه موثر با موضوع قاچاق در کشور میسر نخواهد بود.


loading...
 • جاده یکطرفه دلا‌‌ر ارزان


  رئیس‌کل بانک مرکزی، ریشه‌های تسریع جریان خروجی دلار و ایجاد جاده یک طرفه ارزی را تشریح کرد. سیف با تاکید بر این که پدیده خروج سرمایه ارزی کشور در قالب قاچاق ارز، باعث بی‌ثباتی در بازار ارز و در یک مقیاس بزرگ‌تر در کلیت اقتصاد خواهد شد، عامل ایجاد این
 • حرکت روان خودروها در جاده کندوان/ جاده چالوس یکطرفه می‌شود +تصاویر


  بر اساس آخرین تصاویر دوربین‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، حرکت خودرو‌ها در مسیر چالوس به کرج بدون ترافیک و روان است همچنین این جاده از ساعت 16 یک طرفه می‌شود.
 • محدودیت ترافیکی جاده‌ها / جمعه تردد در جاده چالوس، یکطرفه است


  طی شبانه ‌روز گذشته، کل تردد ثبت ‌شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۲۰۳۴ تردد شمار فعال در محورهای برون‌ شهری، نسبت به روز قبل ۳.۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
 • ترافیک سنگین در جاده چالوس و هراز/ جاده های شمالی یکطرفه نمی شود


  رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور از ترافیک سنگین در جاده چالوس و هراز خبر داد.
 • جاده چالوس یکطرفه می‌شود


 • جاده چالوس یکطرفه می‌شود


  وزارت راه و شهرسازی جزئیات محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی حد فاصل روزهای سه شنبه ۳۰ مرداد تا یکشنبه ۴ شهریور را اعلام کرد.
 • جاده کرج-چالوس یکطرفه شد


  تردد وسایل نقلیه ازساعت 17روز جمعه 5 مرداد ماه الی ساعت یک بامداد روز شنبه 6مرداد ماه جاری از مرزن آباد به سمت کرج یک طرفه است.
 • جاده کرج-چالوس یکطرفه شد


  تردد وسایل نقلیه ازساعت 17روز جمعه 5 مرداد ماه الی ساعت یک بامداد روز شنبه 6مرداد ماه جاری از مرزن آباد به سمت کرج یک طرفه است.
 • جاده کرج-چالوس یکطرفه شد


  تردد وسایل نقلیه ازساعت 17روز جمعه 5 مرداد ماه الی ساعت یک بامداد روز شنبه 6مرداد ماه جاری از مرزن آباد به سمت کرج یک طرفه است.
 • جاده کرج-چالوس یکطرفه شد


 • جاده کرج - چالوس یکطرفه شد


 • جاده کرج - چالوس یکطرفه شد


  اکنون تردد وسیله نقلیه ازسمت شمال به جنوب درجاده کرج -چالوس یک طرفه شده و تا تخلیه بار ترافیکی ادامه دارد. این ممنوعیت به دلیل تخلیه بار ترافیکی مسافران در حال بازگشت از سفر در این مسیر اجرا شده است. ممنوعیت تردد موتورسیکلت نیز تا پایان محدودیت ترافی
 • جاده چالوس یکطرفه شد


 • جاده چالوس یکطرفه شد


  رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور از یک‌طرفه شدن جاده چالوس خبرداد.
 • جاده چالوس یکطرفه شد


  سلامت نیوز:رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور از یک طرفه شدن جاده چالوس خبرداد. سرهنگ نادر رحمانی در گفت وگو با ایسنا، اعلام کرد: با توجه به افزایش حجم تردد در محور کرج چالوس تردد انواع وسایل نقلیه در محور کرج-چالوس از ساعت ۱۲ امروز از مرز
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت