آسیاتل

بازدید: 45

شاخص 1729 واحد دیگر در دومین هفته نزولی بورس از دست داد

منبع : تابناک کد خبر: 1326817
نوسان روزافزون ارزی در اقتصاد کشور در صورتی‌‌که سیاست‌های مناسبی برای برداشتن سایه تحریم‌ها از سوی سیاست‌گذار اتخاذ نشود، چندان دور از انتظار نیست. در تلاطم سیاسی ریسک سرمایه‌گذاری در سهام افزایش خواهد یافت و این موضوع بر قیمت سهام فشار وارد خواهد کرد.

شاخص 1729 واحد دیگر در دومین هفته نزولی بورس از دست دادشاخص کل بورس تهران در دومین هفته نزولی در تیرماه، 1729 واحد معادل 1.57 درصد عقب نشینی کرد. این روند در حالی رقم خورد که در هفته پیش از این یعنی منتهی به 21 تیزماه، نماگر کل بورس بیش از 2900 واحد کاهش را به ثبت رسانده بود.

به گزارش تابناک اقتصادی، شاخص کل بورس در اولین روز هفته، با وجود تاثیر مثبت نماد معاملاتی پارس متعلق به پتروشيمي پارس، شاهد افت 588 واحدی معادل 0.54 درصد و رسیدن به رقم 108 هزار و 916 واحد بود. در این روز، نمادهای معاملاتی مطرح همچون فملی (ملي صنايع مس ايران )، کگل (معدني و صنعتي گل گهر)، فولاد (فولاد مباركه اصفهان)،کچاد (معدني وصنعتي چادرملو)، وغدیر (سرمايه گذاري غدير(هلدينگ )، پارسان (گسترش نفت و گاز پارسيان)، شبندر (پالايش نفت بندرعباس)، وامید (گروه مديريت سرمايه گذاري اميد)، شتران (پالايش نفت تهران) و شپنا (پالايش نفت اصفهان)، بیشترین نقش را در قرمزپوشی دوباره شاخص کل بورس داشتند. همچنین روز شنبه، معامله گران بورس 810 میلیون و 320 هزار برگه بهادار و سهام را در قالب 57 هزار و 849 نوبت معامله و به ارزش 176 میلیارد و 993 میلیون تومان داد و ستد کردند.

روز یکشنبه شاهد ساز ناکوک بورس برای ششمین روز پیاپی بودیم. در ابن روز شاخص کل با کاهش 844 واحدی معادل 0.78 درصد به رقم 108 هزار و 72 واحد رسید. روز یکشنبه نیز نمادهای معاملاتی ومعادن (توسعه معادن وفلزات )،فارس (صنايع پتروشيمي خليج فارس)، کچاد (معدني وصنعتي چادرملو)، کگل (معدني و صنعتي گل گهر)، تاپیکو (س. نفت و گاز و پتروشيمي تأمين)، پارسان (گسترش نفت و گاز پارسيان)، فولاد (فولاد مباركه اصفهان)، وغدیر (سرمايه گذاري غدير(هلدينگ )، فملی (ملي صنايع مس ايران ) و کاوه (فولاد كاوه جنوب كيش)، بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص کل بورس داشتند. همچنین معامله گران بورس در این روز 868 میلیون و 494 هزار برگه بهادار و سهام را در قالب 62 هزار و 733 نوبت معامله و به ارزش 176 میلیارد و 415 میلیون تومان داد و ستد کردند.

روز دوشنبه، شاخص کل با رشد افزایش 37 واحدی جلوی قرمز شدن دوباره نماگر کل بورس را گرفت. افزایشی که بیش از همه تحت تاثیر نماد پارس قرار داشت. به طوریکه نماد معاملاتی پارس متعلق به پتروشيمي پارس با 202 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد نماگر کل بورس داشت. همچنین نماد معاملاتی فخوز (فولاد خوزستان) و کگل (معدني و صنعتي گل گهر)، همراه (شركت ارتباطات سيار ايران)، کچاد (معدني وصنعتي چادرملو)، خساپا (سايپا)، رانفور (خدمات انفورماتيك )، فولاد (فولاد مباركه اصفهان) و مبین (پتروشيمي مبين)، دیگر شرکت هایی بودند که در روند مثبت شاخص کل اثرگذار بودند.

روز سه شنبه، دوباره عقب نشینی شاخص کل بورس را نظاره گر بودیم. در این روز، نماگر کل با کاهش  329 واحدی معادل 0.30 درصد به رقم 107 هزار و 780 واحد رسید. در پایان معاملات چهارمین روز هفته، نمادهای معاملاتی فارس (صنايع پتروشيمي خليج فارس)، فملی (ملي صنايع مس ايران )، مبین (پتروشيمي مبين)، فولاد (فولاد مباركه اصفهان)، کگل (معدني و صنعتي گل گهر)، ومعادن (توسعه معادن وفلزات )، کچاد (معدني وصنعتي چادرملو)، جم (پتروشيمي جم) و رمپنا (گروه مپنا (سهامي عام))، بیشترین نقش را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

و در نهایت در آخرین روز فعالیت بورس در هفته ای که گذشت، نماگر کل بورس با کاهش 4 واحدی معادل 0.00 درصد به رقم 107 هزار و 776 واحد رسید. در معاملات روز چهارشنبه، نماد معاملاتی فملی (ملي صنايع مس ايران )، نماد اخابر (مخابرات ايران)، نماد شخارک (پتروشيمي خارك )، نماد پارسان (گسترش نفت و گاز پارسيان)، نماد خودرو (ايران خودرو)، نماد وغدیر (سرمايه گذاري غدير(هلدينگ )، نماد فارس (صنايع پتروشيمي خليج فارس)، نماد مبین (پتروشيمي مبين) و نماد شاراک (پتروشيمي شازند)، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد شاخص کل بورس داشتند. در این روز، معامله گران بورس یک میلیارد و 557 میلیون برگه بهادار و سهام را در قالب 183 هزار و 396 نوبت معامله و به ارزش 632 میلیارد و 797 میلیون تومان داد و ستد کردند.

شاخص 1729 واحد دیگر در دومین هفته نزولی بورس از دست داد

ریسک سیستماتیک و آینده سهام

احتمال بازگشت تحریم های سختگیرانه آمریکا بر اقتصاد کشور دو ریسک عمده را برای کل اقتصاد کشور در برخواهد داشت. نخست اثر روانی این موضوع بر کل اقتصاد کشور و بورس تهران است. نوسان روزافزون ارزی در اقتصاد کشور در صورتی که سیاست های مناسبی برای برداشتن سایه تحریم ها از سوی سیاست گذار اتخاذ نشود، چندان دور از انتظار نیست. در تلاطم سیاسی ریسک سرمایه گذاری در سهام افزایش خواهد یافت و این موضوع بر قیمت سهام فشار وارد خواهد کرد. موضوع دیگر به آینده اقتصادی کشور در دوران جدید بازمی گردد. اگر واقعا بنا باشد تحریم ها راه های صادراتی کشور را مختل کند، کل اقتصاد کشور را درگیر خواهد کرد. به نقل از دنیای اقتصاد، در این خصوص شنیده ها حاکی از این موضوع است که آمریکا راه های پیشین دور زدن تحریم از سوی کشور را در کشورهای همسایه نیز شناسایی کرده و برای رسیدن به اهداف خود و کشاندن دوباره ایران به پای میز مذاکره تمام تلاش خود را در بستن مسیرهای قبلی به کار خواهد برد. البته همچنان امید وجود دارد که با تدبیر تیم کنونی دولت و به پشتوانه کاردانی وزارت خارجه عبور از این وضعیت،امکان پذیر است. گرچه اقتصادهای بزرگ به غیر آمریکا عمدتا حامی کشور در برابر تحریم های اقتصادی آمریکا هستند، اما این کشورها و شرکت های خصوصی که در این کشورها حاضر هستند انتخاب چندان سختی میان همکاری با ایران و آمریکا نخواهند داشت و بر این اساس با پذیرفتن واقعیت های موجود باید راه حل های سیاسی مناسبی در نظر گرفته شود.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

تبلیغات

آسیاتک حمایت